Augusztus 17. és 19. között rendezik meg idén a Magyarok Országos Gyűlését (MOGY), ezúttal az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban. A grandiózus rendezvényre a három nap alatt 100-150 ezer látogatót várnak, ám a korábbi évek tapasztalatai alapján az sem lenne meglepő, ha kétszer ennyien érkeznének. Több száz hagyományőrzőt felvonultató történelmi élőképek, barantás bemutatók, előadások a magyarság történelméről, sorskérdéseiről, jövőjéről, valamint az ország legnagyobb kézművesvására és gyermekvára várja az érdeklődőket. A Miniszterelnökség által támogatott MOGY fő témái idén a nemzetgyarapodás, a magyar családok és a visegrádi négyek civil közösségeinek együttműködése lesznek.
Öt nappal azután, hogy Bugacon véget ér a Kurultaj, máris kezdődik a Magyarok Országos Gyűlése (MOGY) negyven kilométerrel arrébb, az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban. Bár a két rendezvény egy-egy elemében talán hasonlít egymásra, valójában nagyon is különbözőek. Míg a Kurultaj a közép-ázsiai testvérnépekkel való rokonságra, a gyökerekre, a hagyományőrzésre összpontosít, a MOGY a múlt feldolgozása mellett a jelen és a jövő kihívásaival, a Kárpát-medencében és világszerte szórványban élő magyarság összekapcsolásával, a valódi civil közösségek megerősítésével, a Karácsony Sándor-féle népi-nemzeti gondolkodás továbbadásával, sőt most már a közép-európai országok közösségeinek összefogásával is foglalkozik – nyilatkozta a PestiSrácok.hu-nak Vukics Ferenc, a MOGY főszervezője, aki egyben az ősi magyar harcművészet, a baranta mozgalom „föltámasztója” és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem hadtudományi karának oktatója is.
Magyarország motorja
Az emlékpark háromnapos jegybevétel-kiesését leszámítva (ezt a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága átvállalta) a MOGY saját forrásokból, önkéntes munkából, felajánlásokból valósul meg. Vukics Ferenc szerint ezzel is az a céljuk, hogy erősítsék a közösségeket, s újakat hozzanak létre. A három nap alatt 900-1000 civil közösség képviselteti magát Ópusztaszeren. A főszervező rámutatott: ma hazánkban elvileg 60 ezer civil szervezet van, de valójában 35 ezer nem működik, és a többi közül is csupán 4-6000 az, amely nagyobb létszámú és aktív.
Az egyik legfontosabb feladat megerősíteni, „élő szövetté” alakítani a nemzeti civil közösségeket, mert ezek jelentik Magyarország „motorját”, a jövőt és a megmaradást
– hangsúlyozta Vukics Ferenc, hozzátéve: természetesen itt a valódi, alulról építkező nemzeti közösségekre gondol, nem a külföldről pénzelt, külföldi érdekeket szolgáló, transznacionális „civilekre”. Arra is kitért: az országban nagyon kedvező folyamatok indultak el, a kormányzat megerősítette a gazdaságot, elkezdődött a bérek rendezése, és ez lehetőséget teremt a valódi civil közösségek megerősítésére is. Fölidézte: a kommunizmus negyven éve szétverte a történelmi közösségeket Magyarországon, ezeket újjá kell építeni. „Ne féljünk ilyen közösségekben dolgozni, hiszen – mint azt megboldogult Kopp Máriától tudjuk – ezektől teljesebbé válik az életünk” – fogalmazott.
3 nap, 12 sátor, 280 előadás
Az idei MOGY négy témára összpontosít. Az első a nagycsaládok és a nemzet gyarapodása. A Három Királyfi, Három Királylány Mozgalommal egyetértve kulcsfontosságúnak tartják, hogy minden családban legalább három gyermek szülessen. A második a visegrádi országok (V4-ek) civil együttműködésének kialakítása. A rendezvényre Lengyelországból és Szlovákiából is érkeznek, de jönnek Ausztriából, Horvátországból, Olaszországból, továbbá lesznek japán, amerikai (a Yale egyetemről) és török előadók is. A harmadik fontos téma, hogy azoknak az álcivil szerveződéseknek, külföldről fizetett transznacionális alakulatoknak, magánkatonai csoportoknak a ténykedését bemutassák, leleplezzék, amelyeknek immár nemcsak az Európai Unió, hanem az ENSZ is egyre nagyobb hatalmat próbál a kezébe játszani.
Ezek a – részben „Gyuri bácsihoz” köthető – álcivilek a nemzetállamok rovására akarnak még több hatalmat megkaparintani, mindenféle társadalmi felhatalmazás, támogatottság nélkül
– fogalmazott Vukics Ferenc, aki szerint az ezek elleni védekezést, az önvédelmet meg kell szervezni. A negyedik fontos küldetése a MOGY-nak, hogy a társadalom és a politikai vezetés közeledését segítse. A főszervező úgy látja, az elmúlt évtizedekben soha nem figyelt annyira az állam az emberek valós problémáira, mint manapság, és ezt a közeledést folytatni kell. Megemlítette: a rendezvény zárónapján, augusztus 19-én kiadnak majd egy zárónyilatkozatot, amelyben hangsúlyosan szerepel majd, hogy támogatják a kormány eddigi munkáját és célkitűzéseit. Példaként említette a családok bőkezű támogatását, a CSOK-ot, a bérek rendezését, a gazdaság megerősítését, vagy hogy a Magyarország történelmi alkotmányára való utalás belekerült az alaptörvénybe.
A korábbi években bemutatott, több száz fős történelmi élőképek, hagyományőrző bemutatók mellett az ország valószínűleg legnagyobb kézműves vására is Ópusztaszeren lesz, és most is fölállítanak egy hatalmas gyermekvárat a legkisebbeknek. A három nap alatt a 12 sátorban és a szabad ég alatt körülbelül 280 előadás és program várja az érdeklődőket – mondta Vukics Ferenc.
Ma Magyarországon egyfajta oktatási ellenkormányzat működik az egyetemeken. Sok tanár hazaszeretet helyett arra neveli a fiatalokat, hogy hagyják el a hazájukat, éljenek külföldön
– mutatott rá Vukics. Hozzáfűzte: „Mi viszont büszkék vagyunk a független Magyarországra, a páratlan magyar műveltségre, kultúrára, aminek bemutatása a MOGY egyik legfontosabb célkitűzése”.
Wass Albert, Papp Lajos, Konrad Sutarski
Nem soroljuk most föl mind a 280 programot és előadást, ami az érdeklődőket várja Ópusztaszeren a három nap alatt, erről a rendezvény honlapján, a bosztor.hu-n amúgy is bárki tájékozódhat. Ám néhányat kedvcsinálóként azért megemlítenénk. A könyv- és sajtósátorban Gajdics Ottó, a Magyar Idők főszerkesztője a nemzeti újságírásról tart előadást, portálunk főszerkesztő-helyettese, Szarvas Szilveszter pedig bemutatja Udo Ulfkotte Határtalan bűnözés, illetve Andreas von Rétyi George Soros című könyvét.
A családsátorban előadást tart többek között Rónaszékiné Keresztes Mónika (Szívünkben a jövő!), Budaházy Edda (A gyermektelenek lázadása), illetve dr. Jancsó Gábor és dr. Sávay Sándor (Genderlobbi a család ellen – az orvos szemével). A fenntarthatóság sátorban Papp Lajos szívsebész professzor a magyarság Kárpát-medencei küldetéséről értekezik majd, Szőke András („Szőke kapitány”) rendező, taliándörögdi gyógynövényes pedig a természetgyógyászatról. A könyvsátorban több előadás szól majd Wass Albert munkásságáról az erdélyi írófejedelem születésének 110., halálának 20. évfordulója alkalmából. Az előadók között találjuk Raffay Ernő történészt, Wittner Mária ötvenhatos szabadságharcost, halálraítéltet. Számos foglalkozás, bemutató várja a tradicionális magyar harcművészet, a baranta iránt érdeklődőket. De lesz még testvérnépek, történelem és mesesátor is. A Visegrádi Négyek sátrában mások mellett Konrad Sutarski lengyel író, Kiszelly Zoltán politológus, Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő és Gaudi-Nagy Tamás nemzeti jogvédő tart majd előadást. A nagyszínpadon fellép a Szarka Tamás & Ghymes, FankaDeli és Török Tilla zenekara.
A rendezvény ideje alatt az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkba a belépés ingyenes lesz. Ráadásul ezen a három napon a Feszty-körkép és a Rotundában található összes kiállítás kedvezményes áron, 2000 forintért megtekinthető. Az első MOGY 2009-ben volt, és népszerűségét jól mutatja, hogy a rendezvényre a három nap alatt mintegy 300 ezren (!) látogattak el – pedig nem is voltak fizetett hirdetések, óriásplakátok.
Fotók: bosztor.hu. A videó a 2012-es MOGY-on készült.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS