Ma, szombaton este 18 órakor Finnország ellen lép pályára idegenben a magyar labdarúgó-válogatott, de nem sima barátságos meccset fog játszani, nem is Eb-selejtezőt. Számunkra ma indul a Nemzetek Ligája, De mi is ennek a sorozatnak a tétje? Kissé bonyolult a rendszer, de plusz helyeket biztosít az Európa-bajnokságra, ezért érdemes komolyan venni. A magyar válogatottnak nincsen más dolga, mint meccseket nyerni. Addig is mi pedig megpróbáljuk megérteni a lebonyolítási rendszert.
Alapvetően azért fontos a Nemzetek Ligája, mert az Eb-re való kijutásunkat könnyítheti meg. Az Eb-selejtezőkön ugyanis már nem lesz pótselejtező, azaz egy esetleges harmadik hely nem jelent semmit. Húsz hely fog elkelni 2019 novemberében, az Eb-selejtezők végeztével. A 24 válogatottal induló Eb-nek azonban négy csapatra továbbra is szüksége van, és itt jön képbe a Nemzetek Ligája.
Az 55 csapatot négy divízióra (A, B, C, D) osztják. A divíziókon (ligákon) belül négy-négy csoportot hoznak létre. Az A és B divízióban 12 csapat, a C divízióban 15, a D divízióban 16 csapat szerepel. Az A divízióban szerepel a kontinens 12 legjobb csapata, így haladva a D divízióig, ahol Európa 16 leggyengébb válogatottja található. Magyarország a C divízióban kapott helyet, a 2. csoportban ellenfeleink Finnország, Észtország és Görögország lesznek. A csoportkör 2018 szeptemberétől novemberig tart, minden hónapban két-két mérkőzést játszanak a csapatok.
Azért is fontos a jó szereplés, mert a Nemzetek Ligája eredmények alapján hozza létre az UEFA decemberben az Eb-selejtezőkre vonatkozó kalapokat. Ezután 2019 márciusa és novembere között lezajlanak a selejtezők, és húsz csapat kvalifikálja magát az Európa-bajnokságra, majd 2020 márciusában ismét az NL-re figyelünk.
Ekkor a húsz, Eb-re már kijutott csapatot kihúzzák az NL-ből, marad tehát 35 válogatott, akik közül az NL-csoportkörben legjobban szereplő 16 válogatott küzdhet tovább az Eb-kijutásért.
A csoportgyőztesek automatikusan helyet kapnak a legjobb 16-ban. Ha viszont egy csoportgyőztes már kvalifikálta magát az Eb-re, akkor a helyén a divíziója legjobb csoportmásodikja kap helyet. Ha az is kvalifikálta magát, akkor a második legjobb csoportmásodik pótolja, és így tovább, egészen addig, míg nem lesz négy csapat egy adott divízióban.
Ezért különösen fontos, hogy megnyerjük a csoportunkat, mert így nem sorolhatnak magasabb divízióba, az üres helyeket a csoportmásodikokkal vagy harmadikokkal töltik fel. Ha megnyerjük a csoportunkat, akkor az adott divízió győzteseivel, vagy gyengébb divízióból feltöltött válogatottakkal kell tovább játszanunk, nem mi kapunk erősebb csapatokat.
Jön tehát a playoff-kör, melynek feltöltése 2019. november 22-én lesz, és alulról felfelé kezdődik. Mivel a D divízióból valószínűleg esélytelen, hogy bárki is kvalifikálja magát az Eb-selejtezőre, így a négy csoportgyőztes egymás ellen játszik a D divízió playoffjában, a győztes pedig részt vehet az Eb-n.
A többi divízióban pedig ugyanúgy négy-négy csapat küzd meg a továbbiakban, míg végül divíziónként egy csapat marad talpon és jut ki az Európa-bajnokságra. Bízzunk benne, hogy Magyarország is ezek között a válogatottak között lesz, hiszen a 2020-as Eb-n Budapest is helyszín, így akár két csoportmeccset is itthon játszhatna a magyar csapat.
Forrás: nso.hu, index.hu; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS