A brit belügyminiszter szerint az orosz katonai hírszerzés (GU) az orosz állam legmagasabb szintjeitől kapja utasításait. A brit vádhatóság és a Scotland Yard a héten közölte, hogy a GU két ügynökét, Alekszandr Petrovot és Ruszlan Bosirovot gyanúsítja Szergej Szkripal egykori orosz-brit kettős ügynök és lánya, Julija Szkripal tavaszi angliai megmérgezésével, bár a rendőrség meggyőződése szerint az ügynökök álnevekre kiállított útlevelekkel léptek be Nagy-Britanniába.
Sajid Javid belügyminiszter a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorának nyilatkozva elmondta: a gyanúsítottak azonosításához az ügyön dolgozó 250 nyomozó zártláncú térfigyelő kamerák 11 ezer órányi felvételét nézte át és 1400 tanút hallgatott meg.
Javid kijelentette: az orosz katonai hírszerzés nagyon erősen fegyelmezett szerveződés, amelyet a Kreml “rövid pórázon tart”, így Szkripalék megmérgezése nem engedély nélkül dolgozó, elszabadult elemek akciója volt.
A miniszter szerint kétség sem fér ahhoz, hogy a GU ügynökei kizárólag az orosz kormány legmagasabb szintjein kiadott parancsok esetén lépnek akcióba. A belügyminiszter ugyanakkor többszöri riporteri kérdésre sem volt hajlandó egyértelmű választ adni arra, hogy a brit kormány szerint személyesen Vlagyimir Putyin orosz elnök adhatta-e ki az utasítást a Novicsok típusú katonai idegméreg-hatóanyaggal márciusban megkísérelt merényletre.
Javid a vasárnapi BBC-interjúban ahhoz hasonló óvatossággal fogalmazott, ahogy Theresa May miniszterelnök a hét közepén beszámolt a Szkripal-ügy két gyanúsítottjának azonosításáról a londoni alsóház képviselőinek. A brit kormányfő szerdai parlamenti tájékoztatójában kijelentette: London megítélése szerint “szinte biztos”, hogy a Szkripalék ellen elkövetett akciót “az orosz állam valamely magas szintjén” is jóváhagyták.
Sem Theresa May alsóházi beszámolójában, sem a Downing Street által csütörtökön közzétett öthatalmi közleményben nem szerepelt azonban Putyin vagy más orosz állami vezető neve.
A Londonban kiadott közös közleményben a brit, az amerikai, a német, a francia és a kanadai kormány közölte: teljesen megbízik a brit hatóságok azon megállapításában, hogy a Szkripalék ellen elkövetett angliai mérgezéses gyilkossági kísérlet két gyanúsítottja az orosz katonai hírszerzés ügynöke, és abban a brit kormányzati véleményben is, hogy az akciót “szinte biztosan” az orosz állam “valamely magas szintjén” hagyták jóvá.
Putyin nevét hivatalosan és nyilvánosan eddig egy brit kormánytisztviselő mondta ki a Szkripal-üggyel kapcsolatban. Ben Wallace, a brit belügyminisztérium belbiztonsági kérdésekért felelős államtitkára a BBC rádiónak nyilatkozva csütörtökön azt mondta: az incidensért “végső soron” Vlagyimir Putyint terheli a felelősség, hiszen ő a hírszerzési szolgálatokat működtető orosz állam vezetője, és “aligha állíthatja róla bárki, hogy nem tartja ellenőrzése alatt az államot”.
A 66 éves Szkripal az akkor még a GRU rövidítést használó orosz katonai hírszerzés ezredeseként a brit külső hírszerzésnek (MI6) is dolgozott a 2000-es években, és 33 éves lányával együtt márciusban mérgezték meg Novicsok idegméreg-hatóanyaggal a délnyugat-angliai Salisburyben, ahol egy nyolc évvel ezelőtti kémcsere után letelepedett. A mérgezést mindketten túlélték, jelenleg ismeretlen helyen tartózkodnak.
Moszkva folyamatosan tagadja, hogy köze lenne az incidenshez.
Júliusban két brit állampolgár, Charlie Rowley és élettársa, Dawn Sturgess is megbetegedett pontosan ugyanattól az idegméreg-hatóanyagtól, amelyet Szkripalék megmérgezéséhez használtak, miután Salisburyben megtalálták a méreganyagot tartalmazó, az elkövetők által nyilvánvalóan elhajított parfümös fiolát. Rowley felépült, élettársa azonban a kórházban elhunyt.
Forrás: MTI; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS