Életfogytig tartó szabadságvesztéssel sújtotta szerdán kihirdetett ítéletében a Fővárosi Törvényszék azt a fiatalembert, aki két esztendeje két rendőrt robbantott fel az általa készített pokolgéppel a budapesti Teréz körúton a járőrök életveszélyes, illetve súlyos sérülését okozva. A döntés értelmében a huszonöt éves P. László Gergely legkorábban huszonöt év múlva bocsátható feltételes szabadságra. A bíróság emberölés kísérletében, robbanóanyaggal, robbanószerrel visszaélésben és terrorcselekmény kísérletének bűntettében találta bűnösnek a vádlottat, aki a korábbi tárgyalásokhoz hasonlóan az ítélethirdetésen sem jelent meg. P. László Gergelynek a határozat értelmében meg kell fizetnie a több, mint száztíz millió forintos bűnügyi költséget is.
Legkevesebb huszonöt évet kell eltöltenie a fegyházban a Teréz körúti robbantónak a Fővárosi Törvényszék szerdán kihirdetett, nem jogerős ítélete szerint, miután a testület emberölés kísérletében, robbanóanyaggal, robbanószerrel visszaélésben és terrorcselekmény kísérletében bűnösnek találta az ugyancsak huszonöt éves P. László Gergelyt. A komoly társadalmi vitákat kiváltó, két esztendeje elkövetett, Magyarországon példátlan bűncselekmény vizsgálatában a döntést meghozó Kalina József bíró az összes vádpontban elmarasztalta a vádlottat, sőt, a vádiratban szereplő terrorcselekmény előkészületét a súlyosabban szankcionálandó kísérletként állapította meg. A bíró a vizsgálatban számos alkalommal nyilatkozó igazságügyi szakértők véleményére alapozva azt állapította meg: nem a merénylőn múlt, hogy a megtámadott rendőrök életben maradtak, a P. László Gergely által házilag készített pokolgép pedig akár egy kisebb tömeget is megölhetett volna a forgalmas, zsúfolt utcán. Ugyancsak a szakértők véleményeire alapozva állapította meg a bíróság, hogy a vádlott ugyan komoly viselkedészavarral küzd, de egyértelmű, hogy elmeállapota nem kóros, így felfoghatta, hogy mit tesz, amikor elhatározta, hogy bombát robbant a Teréz körúton. A perben a vádlott ellen szóltak azok a tárgyi bizonyítékok is, amelyek alátámasztották, hogy a fiatalember készült tettére, hosszasan és gondosan kísérletezett, mire precízen összeállította a bombáját és annak vezérlőegységét. Ugyancsak a vádlott terhére rótta a bíróság a részletes, a büntetőper januári kezdetén visszavont beismerő vallomását, amelyben számos olyan körülményt tárt fel, amelyet kizárólag a valódi tettes ismerhetett.
A rendőrök fegyvereit akarta megszerezni
Mint arról a PestiSrácok.hu is beszámolt, a két évvel ezelőtti támadás után egy hónappal őrizetbe vett P. László Gergely elfogása után sokáig hallgatásba burkolózott, majd a tavalyi év elején részletes vallomásba kezdett, és elmondta, hogy a felrobbantott rendőrök fegyvereit akarta megszerezni, hogy azokkal védje meg magát üldözőitől, akik állítása szerint gyermekkora óta megkeserítették életét. A fegyvereket végül nem vette el a támadáskor, de perében néhányszor még hivatkozott üldöztetéseire, részletekbe azonban nem bocsátkozott. Erről a mániákus viselkedésről az őt vizsgáló elmeorvosok is említést tettek, megállapításaik szerint az a vádlott hányatott fiatalkorából fakad. A beismerő vallomás után a fiatalember ismét a hallhatást választotta, és nem beszélt tettéről, majd fokozatosan leépítette kapcsolatait hozzátartozóival és a perében őt képviselő összesen négy védőjével is. P. László Gergelyt négy alkalommal vizsgálták meg az elmeorvosok, de a viselkedészavarain kívül nem találtak nála kóros elváltozásra utaló jeleket. A viselkedészavarok a tárgyalásokon is meglátszottak, számos alkalommal megzavarta a bíróság munkáját, botrányokat igyekezett kelteni, majd Kalina József a jogszabályok figyelembevételével engedélyezte neki, hogy távolmaradjon a tárgyalásoktól. P. László Gergely szerdai ítélethirdetésén sem jelent meg. Amíg részt vett a bizonyításban, egy alkalommal mondta el, hogy senkit nem akart megölni, de megbánás jeleit nem mutatta, az általa felrobbantott, tanúként meghallgatott rendőrök vallomásait például látványosan végignevetgélte. Lényeges körülmény volt a vádlott tettének megítélésében, hogy a támadás után emailt küldött a rendőrségnek, amelyben részletesen leírta az általa készített pokolgép elkészítését, az előkészületeket, paramétereket. A perben vita tárgya volt egy másik, el nem küldött, de a vádlottnak tulajdonított, és a hatóságoknak szánt email, amelyben a fiatalember egymillió eurót követelt volna azért, hogy ne kövessen el hasonló merényleteket. P. László Gergely ugyan nem, de az általa felrobbantott, maradandó károsodásokat szenvedett rendőrök megjelentek a szerdai ítélethirdetésen.
Ragaszkodik a súlyosabb büntetéshez az ügyészség
Negyven évben látja a feltételes szabadság lehetőségének legkorábbi időpontját a vádat képviselő Központi Nyomozó Főügyészség – mondta el újságíróknak az ítélet kihirdetése után az ügyben eljáró ügyész. Kovasits Gábor közölte, hogy a fellebezésük nemcsak erre, hanem a terrorcselekmény megítélésére is vonatkozik. Az ügyészség szerint nem bizonyítható, hogy a vádlott megkísérelte volna azt, csak az a biztos, hogy előkészületeket tett annak érdekében. Ez látszólag a vádlottnak kedvez, az ügyészség szerint azonban jogi szempontból indokolt lenne figyelembe venni az álláspontjukat. Kovasits Gábor felhívta a figyelmet, hogy a vizsgálat sikerében komoly szerepet vállalt az ügyészség mellett a rendőrség és a terrorelhárítási szakszolgálatok is. P. László Gergelyt négyen védték az ellene indított büntetőeljárásban, a Fővárosi Törvényszéken Jován László a terhelt felmentése, illetve a büntetés enyhítése érdekében jelentett be fellebbezést, így a szerdai ítélet nem jogerős, a per a Fővárosi Ítélőtáblán folytatódik majd.
Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS