Nagyon komoly profitra tehet szert Vietnam évi hét százalékos GDP-emelkedéséből Magyarország, amennyiben hazánk részt vesz azokban a nagyívű beruházásokban, amelyekről a távol-keleti ország vezetése már döntést hozott. Hanoiban a politikai elit tisztában van Vietnam páratlan természeti adottságaival, a turisztikában rejlő hatalmas lehetőségekkel; a vezetőség célja ugyanakkor az is, hogy országukat a következő évtizedre a világ egyik vezető ipari hatalmává tegyék. A politikusok – amellett, hogy potenciális befektetőként is tekintenek Magyarországra – hazánkat a tudás, a szellemi tőke egyik nagyhatalmának is tartják, és arra számítanak, hogy a magyar szakemberek nagy számban veszik majd ki részüket az átalakuló vietnami oktatási rendszer nyújtotta lehetőségekből. Bár a távol-keleti ország gazdasági fejlődése európai mértékkel számítva elképesztő, mégis vannak olyan területek, amelyekben elkél a külföldi segítség, ezért nagy számban várják azokat a befektetőket, a képzésben részt vevő szakembereket, akik jártasak például a gyógyszer és az élelmiszeripar, a feldolgozás, a vízgazdálkodás vagy az atomenergetika szakterületein. A résztvevők számára kölcsönösen előnyös üzleti lehetőségekről a PestiSrácok.hu tudósítója Nguyen Thanh Tuan-nal, (jobbról a harmadik) Vietnam külügyminisztériumának munkatársával, Kelet-Európa-szakértővel, volt budapesti nagykövettel beszélgetett Hanoiban.
Vietnami politikusokkal beszélgetve egyértelművé vált számunkra, hogy az önök országa nem adományokat gyűjt a világ fejlettebb régióitól, hanem komoly befektetési ajánlatokat tesz, amelyek révén a szerződésekben résztvevők mindegyike jól járhat. Mik a tapasztalataik, a vezető ipari, kereskedelmi hatalmak miként tekintenek Vietnamra, ha üzletről van szó?
Rég bizonyossá vált, hogy az 1986-ban elhatározott, majd kivitelezett gazdasági váltás, az új megközelítés bevezetése minden tekintetben helyes döntés volt. Harminckét esztendeje a hazai GDP, az egy főre jutó nemzeti jövedelem évi kétszáz dollár volt, ez mára megtízszereződött. Vietnam évi négyszázmilliárd dolláros kereskedelmi mérlegében immár nagyobb súllyal van jelen az export. Fő kereskedelmi partnereink az Amerikai Egyesült Államok és Európa, Ázsiában pedig főképp Dél-Korea és Japán. Mivel azonban eldöntöttük, hogy hazánk a következő évtizedre a világ vezető ipari hatalmai között lesz, a kereskedelmünket is jelentősen bővítenünk kell, és ez az export mellett az importra is igaz. Vietnamot ma már mindenütt komoly partnernek tekintik, amit az is alátámaszt, hogy több, mint kétszáz országgal kötöttünk már stratégiai szövetséget.
Említette, hogy Amerikán kívül főképp Európával kereskednek. Az Európai Unión belül kik a fő partnereik, és kikkel szeretnének előbbre lépni a kereskedelmi kapcsolatok terén?
Általában elmondható, hogy az Amerikával folytatott kereskedelmünk nagyságrendjéhez képest az európai egy kissé elmarad a várakozásainktól. Az Európai Unión belül a legnagyobb forgalmat Hollandiával bonyolítjuk le, ugyanakkor például a Magyarországgal folytatott kereskedelem nagyságrendje mindössze háromszázötvennégymillió dollár, ami igen szerény adat, miközben az egyre fejlődő kapcsolatainknak köszönhetően immár kétszáz vietnami fiatal tanulhat az önök országában ösztöndíjasként. Vietnam ezekre a fiatalokra befektetésként is tekint, mert hazatérve olyan versenyképes tudást hoznak Vietnamba, amely pótolhatatlan és elengedhetetlen hazánk céljainak megvalósításában. A Magyarországgal ápolt kiváló kapcsolataink ugyanakkor arra sarkallnak minket, hogy mind a befektetések és a kereskedelem, mind az egyéb együttműködési lehetőségek terén előbbre lépjünk az önök országával, és a befektetéseket kölcsönös alapon értettem. A vietnami-magyar együttműködésben a jelenleginél lényegesen nagyobb potenciál van, és ez igaz az önök fő európai partnereire, a V4-es tagállamokra is.
Mik azok a területek, amelyekben a magyar cégek, illetve a magyar állam befektetőként jelenhet meg Vietnamban?
A magyar szakembereknek utolérhetetlen tapasztalataik vannak a gyógyszergyártás területén, nálunk, Vietnamban ebből pedig komoly a hiány. Nemcsak importálni szeretnénk, mert azt jelenleg is tesszük Indiából és Dél-Koreából, hanem gyárakat szeretnénk építeni, amelyhez a magyarokat szeretnénk segítségül hívni a kivitelezés és a képzés területén egyaránt. Hasonló témakör lehet az atomenergetika, amelyben az önök szakemberei szintén a világ elitjéhez tartoznak. Egyelőre nem eldöntött kérdés, hogy Vietnam épít-e atomerőművet, de az energiafelhasználás emelkedését figyelembe véve valószínű, hogy nekilátunk a feladatnak. Ugyancsak számítunk önökre a mezőgazdaság, illetve élelmiszeripari feldolgozás terén. Nekünk rengeteg gyümölcsünk van, amelyekből szeretnénk gyümölcsleveket készíteni, ebben pedig a magyarok szintén a világ élvonalához tartoznak. A vízgazdálkodás korszerűsítésében, illetve a közigazgatás információtechnológiai fejlesztésében a magyar szakemberek már eddig is rengeteg segítettek Vietnamnak, ezt a megkezdett közös munkát is szeretnénk újabb szintekre fejleszteni. Ugyanakkor nemcsak befektetőket várunk, hanem vásárolni is szeretnénk olyan termékeket, amelyeket nálunk nem lehet előállítani, de a mi országunkban is egyre nagyobb irántuk a kereslet. A magyar hús- és tejtermékeknek nincs párja, ezen kívül a magyar borok a világ legjobbjai közé tartoznak, ezekből sokkal többet szeretnénk Vietnamba importálni.
A befektetési lehetőségeknél maradva: milyen módszerekkel csábítanák Vietnamba a vállalkozó kedvű magyar cégeket?
A gyógyszergyárak építésének példájával szemléltethetem a nagyságrendeket. A jelenleg Vietnamban üzemelő egységek a hazai fogyasztás negyven százalékát képesek ellátni, így elképzelhető, hogy ez mekkora nyereséget termelhet egy folyamatosan fejlődő és emelkedő lélekszámú országban. Hasonló profit lehet az élelmiszer- és feldolgozóiparban is. Vietnam piacgazdaságként kezeli ezeket a befektetéseket, és komoly adókedvezményekkel várja az európai befektetőket, akik néhány év alatt akár teljes adómentességet is élvezhetnek nálunk. Mindezt úgy, hogy megfelelő nemzetközi együttműködés esetén Vietnam is biztosítaná a beruházások tőkefedezetének jelentős részét. Meg kell említenem azt a fontos körülményt is, hogy nálunk a munkaerő a nyugati országokhoz képest rendkívül olcsó, ami ugyancsak komoly előnyöket jelenthet a befektetőknek.
Az eddig Vietnamban befektetett külföldi tőke miképp hatott az önök gazdaságára?
A napjainkig Vietnamban megjelent külföldi tőke számos korábbi struktúrát változtatott meg hazánkban, így ma már elmondható, hogy az exportcikkeink nagyobb részének előállítása mögött ezek a befektetések állnak. Mindez együtt járt azzal is, hogy ezen beruházásoknak köszönhetően csaknem kétmillió új munkahely jött létre országunkban. Csak egy példát említve: Vietnamban az egyik nagy befektető a Samsung, amely csak a nálunk előállított termékeivel csak tavaly több, mint negyvenötmilliárd dolláros profitot ért el – azt hiszem, hogy ez a nagyságrend érzékelteti, hogy mekkora jelentőséggel bír a vietnami munkaerőpiac, és az abból adódó piaci lehetőségek.
Szavaiból az tűnik ki, hogy a vietnamiak a tisztességes profitmegosztás hívei, ami nem mindig jellemző a multinacionális cégekre, elsősorban a kereskedelmi láncokra, amelyek egyre nagyobb számban jelennek meg az önök országában is. Magyarország, illetve legfőbb szövetségesei, a V4-es tagállamok miképp versenyezhetnek az önök hazájában a multikkal?
Valóban, Vietnamban egyre több olyan nagy áruház nyílik, amelyek Európában is ismertek, ugyanakkor nekünk nagyon szimpatikusak a kisebb kereskedelmi láncok is, mint a magyar CBA, amelyet szeretnénk hazánkba csábítani, hogy nyissanak itt is egyre több üzletet. Azt is el kell mondanom, hogy az Európában élő vietnamiak legnagyobb kolóniái épp a V4-es országokban telepedtek le, ami nem a véletlen műve, hisz ott érzik magukat biztonságban, és ott találják meg a számításaikat az üzletben és az életük egyéb területein. Vietnam számára – bár a világ legtöbb államával szívesen köt kölcsönösen előnyös megállapodásokat – különösen kiemelt hely Közép-Európa, amelynek országaival régi barátság köt össze minket. Vietnamnak az is nagyon fontos, hogy Magyarországon stabilak a politikai viszonyok, a V4-ekkel együtt biztos, határozott választ adtak az Európát sújtó migráció kérdéseire, így országaik jövője biztos, kiszámítható. A magyarok barátsága, számos területen tanúsított szaktudása nekünk garanciákat jelent, ezekre az értékekre feltétlenül számítunk. Mint említettem, Vietnam a következő évtizedre a világ vezető ipari hatalmai között lesz, és mi azt szeretnénk, ha ebben a sikerben Magyarország is minél nagyobb arányban venné ki a részét.
Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS