Jogi köntösbe öltöztetett, de valójában a migrációs álláspontunk miatti boszorkányüldözés zajlik Magyarország ellen – jelentette ki Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfón, hozzátéve, hogy Magyarország a mai napon az Európai Unió bíróságához fordul a Sargentini-jelentés elfogadásának módja miatt. Gulyás elárulta, hogy minden lehetséges eszközzel, több nyelven részt vesznek majd az Európai parlamenti választások kampányában, amelynek végre van egy valóban összeurópai kérdése: a migráció. A lakástakarékok megszüntetéséhez annyit fűzött hozzá a miniszter, hogy a bankok profitéhségének kiszolgálása helyett közvetlenül az emberek támogatására fordítják az állami forrásokat, ennek pedig a CSOK kiterjesztése lesz a megfelelő eszköze.
Az európai határvédelem Frontexre való átruházásának tervéről úgy nyilatkozott, hogy csak a magyar határ déli szakaszát védték annyian 2015 őszén, amekkorára meg akarják növelni a Frontex létszámát, tehát ennyi ember nyilvánvalóan nem tudná megvédeni a teljes európai határt.
A határvédelmi kötelezettségnek Magyarországnak kell eleget tennie, nem valami európai szuperhatalomnak
– mondta Gulyás Gergely, azt is világossá téve, hogy Magyarország a feladattal megbirkózni képtelen országok esetében akár a schengeni zónából való kizárást, akár a megsegítésüket elképzelhetőnek tartja. A Miniszterelnökség vezetője kérdésekre válaszolva többször nyomatékosította, hogy tagállami hatáskörről van szó, ezért sem a kampányvideóval támadó Guy Verhofstadtnak, sem másnak nincs köze hozzá, hogy Magyarország vagy bármely tagállam milyen döntést hoz a migráció kapcsán. Közölte továbbá, hogy minden létező, törvényes kampányeszközzel élni fognak az EP-választások kampányában magyarul és más európai nyelveken is. Hozzátette, hogy ezek a választások eddig annak ellenére belpolitikai választások voltak, hogy az Európai Parlamentbe választottak képviselőket, most viszont valóban egy európai ügy áll a középpontjában.
Jó hír viszont a Nagy-Britanniában dolgozó magyarok számára, hogy a magyar kormány megegyezett a brit belügyminisztériummal, és a brit kormány a Brexit után is szavatolja a már ott dolgozó magyar állampolgárok további munkavállalását.
A bankok extraprofitját nyesik le a lakáskassza megszüntetésével
A lakáskassza-rendszer sokak által bírált megszüntetését azzal indokolta Gulyás Gergely, hogy abból 80-90 milliárd forintos extraprofitra tettek szert a bankok, hiszen az állami támogatást nem számítva negatív hozamuk volt a betéteknek.
Persze a magyar ellenzék azonnal felugrik, ha a bankokat bármilyen sérelem éri, hiszen a bankokat ők képviselik az Országgyűlésben
– kommentálta az ellenzéki bírálatokat. A lakástakarékok megszüntetésével felszabaduló 70 milliárdos állami forrást a kormány a CSOK-ba csoportosítja át, mivel utóbbi által az elmúlt három évben több ház, illetve lakás épült, mint amennyi a lakáskasszával tíz év alatt. A CSOK kiterjesztésével kapcsolatban a miniszter elmondása szerint több koncepció is a kormány asztalán van, és még idén döntés születik a végleges változatról.
Az életvitelszerű közterületen tartózkodás betiltásáról úgy nyilatkozott Gulyás Gergely, hogy a kormány áttekintette a helyzetet, és azt tapasztalta, hogy a rendőrség és az ellátószervek megfelelően biztosítják az ellátást. Mint mondta, az önkormányzatok szabad férőhelyeket képesek fenntartani, és több hely áll rendelkezésre, mint amennyire igény mutatkozik.
A kormány célja a rend és tisztaság. Ráadásul az emberi méltóság felől közelítve sem érdeke senkinek, hogy életvitelszerűen a köztereken tartózkodjon
– jelentette ki Gulyás.
Elkezdik önteni a pénzt a magyar falvakba, ahol az ország harmada él
Beszámolt a Miniszterelnökség vezetője a Magyar Falu programról, amelynek a koncepcióját már elfogadta a kormány, de további fontos döntések várhatók idén. A program az ötezer fő alatti településekre vonatkozik – tudatta Gulyás Gergely –, de lesznek olyan elemei, amelyek ezek között is csak azon települések számára lesznek elérhetők, amelyek lélekszáma az országos átlagot meghaladóan csökken. Kiemelte, hogy népességmegtartás, sőt, ha lehetséges, népességnövelés a program célja, mivel több, mint hárommillió ember él ilyen településeken az országban.
A program főbb elemeit is ismertette. A falusi lakhatás elősegítése a CSOK kiterjesztésével összefüggően valósul meg, azonban vidéken újdonság lesz a tájegységi örökség megőrzése. Aki vállalja, hogy a lakóhelysége hagyományainak megfelelő házat épít, illetve olyan stílusban újítja fel meglévő házát, az további állami támogatást kap. A PestiSrácok.hu kérdésére, miszerint ki dönt majd arról, hogy egy ház megfelel-e a tájegységi örökségnek, Gulyás Gergely elmondta, hogy a műemlékvédelem közreműködne a tervezésben, ami által olcsóbbá válna maga a tervezés is. További fontos cél, hogy megfelelő otthont biztosíthassanak a falvakban a háziorvosoknak és más egészségügyi dolgozóknak, amit orvosi eszközök felújítása, illetve beszerzése is kísér majd, valamint 58 milliárd forintot elköltenek bölcsődei és óvodai bővítésre, fejlesztésre és felújításra.
A fővárosban és a falvakban is rendbe teszik az utakat
A vidéki közlekedés elősegítésére is komoly forrásokat teremt elő a kormány. Az e-matrica bevételeiből, valamint a tíznapos és a fuvarozási matrica díjemeléséből befolyó összeget további pénzzel megtoldva a falusi útalapba fektetik. Erre jövőre 50 milliárd forint jut, utána pedig évente 90 milliárd. Járdafelújítási pályázatok is indulnak a kistelepülések számára, amelyeken a munkálatok anyagbeszerzését biztosíthatják. Emellett a falvak pályázhatnak sportparkok, a helyi identitástudat erősítését célzó közösségi terek létesítésére, valamint kilenc férőhelyes kisbuszok vásárlására.
A fővárosi utakkal is vannak terveik, hiszen a külső kerületekben sok helyen még mindig nincs aszfaltburkolat. Még a választások előtt döntött a kormány egy tízmilliárdos felújításról – tudatta Gulyás Gergely –, aki azt is elmondta, hogy a jelenlegi kormányzati ciklus végéig tervezik megvalósítani az összes érintett út rendbetételét, összesen körülbelül 100 milliárd forint értékben. Mindezt már a Fővárosi Fejlesztési Tanáccsal közösen tervezi a kormány. Az ennek a létrehozásáról szóló kormányrendelet talán már ma, de a héten mindenképpen megjelenik – tudatta a miniszter. A miniszterelnök által elnökölt és a főpolgármester társelnökségével működő tanácsba öt-öt tagot delegál a kormány és a főváros. Ezzel végre egységes fejlesztési koncepció érvényesülhet, mivel a kormány hatásköröket oszt meg a fővárossal, és széles körű beleszólást biztosít számára az állam által megvalósított fejlesztések esetében is.
A Sorsok Házával kapcsolatos újságírói kérdésekre úgy reagált Gulyás Gergely, hogy annak létrehozása és kialakítása is teljes egészében az állam felelőssége, és hozzátette, hogy minden alapot nélkülöző, ráadásul a téma súlyát nézve méltatlan vádaskodás zajlik a magyar kormánnyal szemben. További kérdésre válaszolva Gulyás lehetségesnek nevezte az apák diákhiteltartozásának az anyáké mintájára való csökkentését, illetve elengedését. Mind mondta, idén elkészül a kormány demográfiai csomagja, amelyben sok más mellett ezt a kérdést is megfontolják.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS