További kitartó munkával lehetséges a brit kilépési megállapodás elérése, amely akár a következő napokban, vagy hetekben megvalósulhat – jelentette ki a brit miniszterelnök Brüsszelben, az uniós tagállamok állam-, illetve kormányfőinek háromnapos csúcstalálkozójára érkezve szerdán.
Theresa May hangsúlyozta, a megállapodás eléréséhez szükséges legtöbb kérdés megoldódott, noha továbbra is hiányzik az ír határellenőrzés témakörének lezárása. A brit kormányfő közölte, ennek elérése érdekében további egyeztetésekre van szükség, mert vannak eltérések a két fél elképzeléseit illetően. Az asztal körül azonban mindenki rendezett megegyezésre törekszik a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszeréről, amelyre kemény munkával esély van. “Úgy hiszem, sikerül megállapodásra jutni. Itt az ideje, hogy megtörténjen. A megállapodás tető alá hozása nem csak az Egyesült Királyság érdeke, hanem az Európai Unióé is” – jelentette ki May. A brit miniszterelnök elmondta azt is, a csúcstalálkozót megnyitó munkavacsorán tájékoztatni fogja az unióban maradó huszonhét tagország vezetőjét a tárgyalási folyamat eddig elért eredményeinek brit olvasatáról, és beszámol London álláspontjáról az unióval való jövőbeni együttműködésről is. May hozzátette, az uniós csúcstalálkozó másik fontos témája a migráció lesz, annak megvitatása, hogyan tudja Európa garantálni biztonságát. Angela Merkel német kancellár érkezésekor úgy nyilatkozott, a brit kiválás részleteinek lezárása már kilencven százalékban sikerült, de egyelőre nem lát reményt a végső megállapodásra. “Mindannyian örülnénk, ha a brit EU-tagság megszűnéséről szóló megállapodás elfogadása sikerülne. Az unióban maradó országok jó viszony kialakítására törekszenek Nagy-Britanniával. Mindent meg kell tenni a megállapodás érdekében, amelynek mihamarabbi elérése mindkét fél számára a legjobb lenne” – mondta Theresa May.
Emmanuel Macron véleménye szerint komoly előrehaladás értek el a tárgyaló felek, ezért nincs messze a feltételrendszer elfogadása. “Itt az ideje a megállapodás lezárásának, amelyre a következő hetekben sor kerülhet” – nyilatkozta a francia elnök, aki kiemelte, Michel Barnier, az EU Brexit-ügyi főtárgyalója nem zárkózott el, hogy kompromisszumok, akár az átmeneti időszak meghosszabbítása árán megoldás szülessen a brit kiválás részleteiről, de bizonyos részletek tisztázására szükség van London részéről. Sebastian Kurz osztrák kancellár érkezésekor hangsúlyozta, hogy még az év vége előtt megállapodásra kell jutni az Egyesült Királysággal. Mint elmondta, nincs olyan érzése, hogy áttörés lenne szerdán, de örömmel fogadná, ha csak a legkisebb előrelépést is el sikerülne érni a helyes irányba. Hozzátette, nincs ok az aggodalomra, nincs veszélyben a megállapodás elérése. Leo Varadkar ír miniszterelnök arról beszélt, hogy a szigorú határellenőrzés, az úgynevezett kemény határok bevezetésének elkerülése érdekében jogi garanciákat kell biztosítani, hacsak valamilyen alternatív megoldás nem születik. Mark Rutte holland kormányfő véleménye szerint elhúzódó vita várható az ír határellenőrzés kérdéséről.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Neil Hall
Facebook
Twitter
YouTube
RSS