Franciaország azon dolgozik, hogy segítse a Szíria kurd ellenőrzés alatt álló részein élő, francia állampolgárságú dzsihadisták gyermekeinek hazatelepítését, azonban szüleik ügyének kivizsgálását átengedi a helyi hatóságoknak – jelezték francia hivatalos források szerdai hírügynökségi jelentések szerint.
Franciaországban maradt családtagjaik információi szerint körülbelül hatvan francia állampolgárságú nőről van szó, közöttük negyven anyáról, továbbá százötven, nagyrészt hat év alatti gyerekről. A területet ellenőrző kurd biztonsági erőkkel és a Vöröskereszttel folytatott egyeztetés után Párizs arra a következtetésre jutott, hogy az anyák és gyerekeik nagy része Szíria északkeleti területén van, amelyet jelenleg a kurd milíciák ellenőriznek. A hivatalos francia álláspont nem teszi lehetővé a dzsihadisták és azok házastársainak hazatelepítését, Párizsnak azonban komoly fejtörést okoz a gyerekek ügye. A francia hatóságok mérlegelik a kiskorúak hazatelepítésének az ügyét – közölte egy hivatalos francia forrás, hozzátéve, hogy minden esetet egyénileg bírálnak majd el, beleértve azokét a gyerekekét is, akik már Szíriában születtek. Az ő visszatérésük attól függ, hogy az anyák beleegyeznek-e abba, hogy elválnak tőlük. A francia hatóságok még mindig ezt tartják a legjobb döntésnek a kiskorúak érdekében, mert attól tartanak, hogy ha a gyerekek Szíriában maradnak, később maguk is fegyveres milíciák tagjaivá válnak. A hazatelepítéseket már az idén megkezdhetik az illetékesek.
Franciaország tavaly már lehetővé tette három kiskorú hazaküldését, akiknek az anyját egy iraki bíróság az Iszlám Államhoz való tartozása miatt életfogytiglanra ítélte. Ő a legfiatalabb gyerekét magánál tartotta. Ez az eset azonban egyszerűbb volt Párizs számára a jelenlegi helyzetnél, mert Irakban működő jogszolgáltatás van, ellentétben a kurd ellenőrzés alatt álló szíriai területtel. A térségben lévő francia iszlamista fegyveresek száma ötszáz és hétszáz között alakult az elmúlt években. Hivatalos források szerint százan vannak a továbbra is dzsihadista fennhatóság alatt lévő Idlíb tartományban, tucatnyian közülük pedig a fegyveres szélsőségesek iraki határ menti enklávéjában rejtőzködnek. Az Iszlám Állam az elmúlt években komoly katonai csapásokat szenvedett el, és egyre többen dezertálnak soraiból. Franciaországnak – más európai országokkal együtt – komoly problémát jelentenek a dzsihadista tevékenységgel gyanúsított állampolgárai, akik a terroristaszervezetnek az iraki és szíriai területekről való hátrálása után, hazatelepítésüket kérik. Szíriai kurd biztonsági források már korábban jelezték, hogy több, mint kilencszáz, az Iszlám Államhoz csatlakozott külföldi fegyverest tartanak fogva; ők negyvennégy ország állampolgárai.
Forrás: MTI; Fotó: Youtube
Facebook
Twitter
YouTube
RSS