Portálunk mellett több sajtóorgánum is írt a CEU legújabb turpisságáról, akik egy New York állambeli “kulipintyóra” hivatkozva szeretnék elérni, hogy Magyarországon amerikai diplomát adhassanak ki. Soros egyetemének szemfényvesztő trükkje azonban nem maradt észrevétlen, ezért ellentámadást indítottak. A Soros-birodalomban mindig mindenre van válasz, van kibúvó, így most is azt láthatjuk, hogy még a CEU van felháborodva, és a magyar kormány bosszújáról, előre eldöntött politikai végzésről beszélnek. A PestiSrácok.hu megkereste Rüll Ildikót, a CEU sajtóreferensét, aki portálunknak megerősítette, hogy a New York állambeli Bard College területén csupán egyetlen épületet birtokol a CEU, azt azonban nem tudta megmondani, hogy hol folynak a kurzusok.
A CEU-ügynek tehát természetesen nincs vége, hiszen a tegnapi nap folyamán Soros egyeteme közölte:
a CEU teljes mértékben megfelel az Egyesült Államokban végzett oktatási tevékenység feltételének. Továbbra is azt várjuk, hogy Magyarország kormánya aláírja azt a nemzetközi egyezményt New York állammal, amellyel pontot tehetne ennek az ügynek a végére.
A kérdés azonban minden gondolkodó emberben megfogalmazódik, hogy valóban tekinthető-e működő egyetemnek egy házikó, egy bódé jellegű építmény, ahol Rüll Ildikó szerint az adminisztrációs munka folyik. Az is elgondolkodtató, hogy az amerikai főhadiszállásukról nem tudják, hogy folynak-e ott kurzusok, és ha igen, akkor vajon hol. Nyilvánosságra került egy térkép, mely egy hatalmas területen működő épülethálózatot tár elénk, ez azonban az ugyancsak Soros által pénzelt Bard College épületeit tárja elénk, ebből a CEU-nak bizonyíthatóan egy, azaz egyetlen épület áll rendelkezésre. Elképzeltük, ahogy Soros György üzletet kötött Soros Györggyel a megállapodásról, mert vélhetően valami ilyesmiről lehetett szó.
Az indulatok tehát nem csitultak, a CEU foggal-körömmel védekezik, de valódi választ nem ad arra, hogy működő egyetemet üzemeltet-e az Egyesült Államokban, azonban az uniós pénzek igen jól jönnek és jól jönnének az egyetemnek. Ezzel kapcsolatban Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériuma parlamenti államtitkára kedden, az Országgyűlésben a Párbeszéd képviselőjének Mellár Tamásnak a napirend előtti hozzászólására reagálva arról beszélt, mennyire eredményes – és ezzel milyen jövedelmező – a CEU azzal, hogy Magyarországon amerikai diplomát kiadva uniós forrásokhoz jut. Hozzátette azt is, hogy Soros György “puszipajtása” több uniós vezetőnek, a CEU pedig 12-szer akkora európai támogatást kap, mint a Budapesti Corvinus Egyetem. A CEU 14 millió eurót kap, a Corvinus 1,2 milliót.
Enyedi Zsolt, a CEU rektorhelyettese így védekezett:
a hatályos jogszabályokban nincs benne, hogy kőház vagy faház, milyen campusnak vagy épületnek kell lennie. Aki ilyen kérdéseket állít be lényegesnek, azt nyilván sem a konkrét törvény szövege nem érdekli, sem a jogállamiság eszméje.
A mindenre jó jogállamisági kártya jön elő Enyedinél is, pedig egyszerűen csak azt kellene szem előtt tartania, hogy a lex CEU-ban a magyar kormány azt a feltételt szabta a CEU-nak, hogy ugyanolyan oktatási tevékenységet végezzen Amerikában, mint Budapesten. Ezt nem sikerült teljesíteni.
A balliberális sajtó is a CEU mellett foglalt állást, példának a kínai Fudan egyetemet állították, mely a napokban megkapta az engedélyt a magyar kormánytól. A két egyetem közötti alapvető különbséget az alábbi képen hasonlíthatják össze. A kép bal oldalán a Soros György féle CEU anyaországi, azaz amerikai épülete, jobb oldalon pedig a Fudan egyetem központi épülete látható.
A lex CEU-ban a magyar kormány azt a feltételt szabta a CEU-nak, hogy ugyanolyan oktatási tevékenységet végezzen Amerikában, mint Budapesten. A helyszínen járt Palkovics László, az innovációs és technológiai miniszter a 168 órának azt nyilatkozta, egy olyan nyolcvan négyzetméteres épületet láttak a New York állambeli területen, amelynek környékén valószínűleg aznap reggel vetették el a fűmagot, ezen kívül látható rajta egy CEU-tábla.
Schöpflin György fideszes európai parlamenti képviselő pedig így foglalta össze az eseményeket az atv.hu-n:
Már nagyon régóta ott van a CEU-ban, hogy ez egy háború a Fidesz ellen. Akármit csinál a Fidesz. Már régóta, sokkal korábban, hogy Ignatieff lett a rektor, a CEU hozzáállása az volt, hogy “mi nem tudjuk lenyelni a Fidesz-kormányt”. Hiába kapta meg a szavazatok többségét. (…) Szerintem eleinte tényleg csak a törvény betartásáról volt szó. Ezt nem volt képes elfogadni a CEU vezetése, és politikai ügyet csinált. Arra már politikailag válaszolt a kormány, mert igazából nem engedhette meg magának, hogy egy egyetem rektora diktálja, hogy mi történjen.
Forrás: PS, hvg.hu, MTI, 168 óra, atv.hu; Vezető kép: renovamidia.com; Fotó: MTI, eduincn.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS