A republikánusok szenátusban elért győzelmeit hangsúlyozta és jövőbeni kétpárti együttműködést szorgalmazott Donald Trump amerikai elnök szerdán, az előző napi félidős választásokat követő első sajtóértekezletén a washingtoni Fehér Házban.
A republikánus párti Trump igyekezett kisebbíteni pártja képviselőházi veszteségeit, hangsúlyozva, hogy évtizedek óta a legnehezebb helyzetben voltak, hiszen nagyon sokan most vonultak vissza a politikától. Utalt arra is, hogy az ellenzéki demokraták győzelmét segítették a nagy adományozók és – ahogyan fogalmazott – egyes különleges érdekcsoportok. A 2018-as félidős választások történelmi kihívást jelentettek – hangsúlyozta az elnök. A választás eredményeire kitérve Donald Trump megismételte a reggeli Twitter-bejegyzésében megfogalmazott véleményét: azok a republikánusok vesztettek, akik nem fogadták el az általa fémjelzett politikát. Megjegyezte: a szavazók egyértelműen megfeddték azokat a demokrata szenátorokat, akik Brett Kavanaugh főbíró kinevezése ellen voksoltak. Trump elismeréssel szólt a képviselőház várható elnökéről, Nancy Pelosi demokrata párti politikusról, dicsérve a kaliforniai politikus eddigi munkásságát. Az elnök hangsúlyozta: egyetért Nancy Pelosival, aki kedd este együttműködést és egységet sürgetett. Az elnök úgy fogalmazott: csodálatos lehetőségek nyílnak majd a kétpárti együttműködésre. Példaként az egészségbiztosítási törvényt vagy a gyógyszerárak korlátozásáról szóló megállapodást említette. Fontosnak mondta a kétpárti megállapodást az infrastrukturális beruházásokról is.
Trump hangsúlyozta, hogy a két pártnak muszáj együttműködnie a határok biztonságának biztosításában, kiállt az amerikai-mexikói határra tervezett fal megépítése mellett, sőt, korábbi álláspontjától eltérőn szorgalmazta az együttműködést környezetvédelmi kérdésekben is. “Számomra rendkívül fontos a környezetvédelem” – jelentette ki. Kérdésre válaszolva Trump megismételte: nem volt semmiféle összejátszás az oroszokkal a 2016-os amerikai elnökválasztás idején. Az elnök beszélt arról is, hogy bármikor feloszlathatta volna a kampánycsapata munkatársai és az oroszok közötti esetleges összejátszást vizsgáló, Robert Mueller vezette különleges bizottságot, de nem tette. Egy másik újságírónak válaszolva hangsúlyozta, hogy most sem áll szándékában feloszlatni a bizottságot, végezze csak tovább a munkáját, ő azonban szeretne ebből kimaradni. “Szégyen és zavarba ejtő ez az ország számára” – fogalmazott, és megismételte korábbi álláspontját, miszerint a Mueller-bizottság tevékenységét összeférhetetlenségi tényezők is befolyásolják.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/AP/Sue Ogrocki
Facebook
Twitter
YouTube
RSS