“Gyönyörű időnk van, mondja a meteorológus a tévében. Na, ettől megyek a falnak!” – érvelt a legutóbbi Polbeatben Ferencz Orsolya, az űrkutatásért felelős, frissen kinevezett miniszteri biztos, aki maga is űrkutató, egyben Józsefváros önkormányzatának tagja. Ferencz Orsolya kutatótársai nevében nyomatékosan kérte, hagyják abba a viccelődést a magyar űrkutatással, mert ez a XXI. század tudománya, amelyben a magyar tudósok a XX. század elején még az élen jártak, s mostoha körülmények között, idősen, de ma is itthon dolgozik a szakma több óriása.
Stefka István és Huth Gergely kérdéseire így folytatta:
Novemberben 20 fok? Aki ezen az égövön él, annak tudnia kell, hogy elképesztő állapotok alakultak ki a klímánkban, ilyenkor már fagyni kéne! Tíz fokkal vagyunk följebb! A Duna vízszintje soha nem volt ilyen alacsony ősszel, aminek az az oka, hogy elolvadnak a gleccserek és feljebb kúszott a hóhatár a forrásvidéken. Értse meg mindenki, az a világ, amit ismerünk és szeretünk, csak nem vigyáztunk rá, soha nem fog visszajönni. A mi választási lehetőségünk már csak annyi, hogy hol próbálunk beavatkozni a klímaváltozás folyamatába, hogy mentsük, ami menthető. De amíg még csak tudomásul venni sem vagyunk hajlandóak ezt, átszaladunk olyan döntési pontokon, ahonnan nincs visszaút. Mintha összetörnénk az autónkat: utólag már hiába tapossuk a fékpedált.
Ferencz Orsolya arra is kitért, hogy az Európai Űrügynökségbe (ESA) a keleti blokkból mi kaptunk elsőként meghívást, mégis folyamatos halogatás után csak 2015-ben léptünk be a szervezetbe. Annak munkájához évi hatmillió euróval járulunk hozzá, ami a legkisebb összeg a 22 tagállam sorában. A műsorvezetők kérdésére, hogy ilyen arányban küldhetünk-e újra űrhajóst a világűrbe, megjegyezte: egy nagylábujjnyi űrhajósnál járunk. Ám nem ez a fő cél, hanem az, hogy Magyarország is részese lehessen a XXI. századot meghatározó tudásnak, az űrkutatásnak, hiszen ez a terület stratégiailag és nemzetbiztonságilag is nagyon fontos – a tudós ezzel arra utalt, hogy itt dől el, ki fér hozzá például a műholdakhoz, ki tud életbevágó információkhoz hozzájutni.
Minden ember érték, a drogos és a hajléktalan is
Ferencz Orsolya józsefvárosi önkormányzati képviselőként Tarlós István és Kocsis Máté akkori polgármester mellett az elsők között emelete fel a szavát a közterületek, aluljárók hajléktalanrezervátumai és a szerinte a droghelyzetet csak súlyosbító tűcsereprogram ellen.
Aki az új szabályozás ellen foglal állást, valójában a halálba küldi a hajléktalanokat
– mondta a Polbeatben Ferencz Orsolya az életvitelszerűen közterületen tartózkodást megtiltó törvény körüli vitáról, emlékeztetve rá: ők az újrapolgárosodó, “a nyóckerből” ismét Józsefvárossá változó kerületükben megvívták a csatát. Létrehozták például a LÉLEK programot, aminek a lényege, hogy az elesetteknek minden orvosi, ellátási segítséget megadnak, sőt, még munkalehetőséget is szereznek, cserében együtt kell működniük a leszokásban.
Minden ember érték, borzasztó emberi tragédiák vezetnek oda, hogy valaki az utcára kerül, vagy például intravénás droghasználó lesz. Addig kell segítünk, amíg az elesett ember vissza nem talál az útjára. Nagyon fáradságos, de ez az egyetlen, járható és keresztényi út, és ez az egész társadalom érdeke
– mondta. Ferencz Orsolya kifejtette azt is: itt is csak az értelmes, bizonyítható érvelést tudja elfogadni. A saját programjuk egyik résztvevője, egy egykori drogos például elmondta: ha a filléres dizájner droghoz még ingyen fecskendőt is kap, halálra lövi magát.
Akkor tehát, aki tűt ad, lehet, éppen megöli azt az embert. Nem véletlen, hogy kiszorítottuk a Józsefvárosból ezt az őrületet, azaz az alapítványi tűcsereprogramot
– fejtette ki Ferencz Orsolya, akiről kiderült, hogy Huth Gergelyhez hasonlóan maga is a Duna Mozgalom tagja volt.
Polbeat minden kedden este hét órától élőben közvetítve a Revolution ’56 (R56) Szabadságharcos Sörözőből. (Budapest, II. kerület, Bem rakpart 53., a Margit híd budai hídfőjénél.) Jöjjön el a helyszínre!
Készítette: László Petra/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS