Balogh Sándor, a Magyar Afrika Társaság elnöke és Búr Gábor Afrika-szakértő, az Eötvös Loránd Tudományegyetem docense szerint Afrikát csak az afrikaiak tudják felemelni, ők “tehetik rendbe” saját országaikat úgy, hogy abból ne újabb gyarmatosítás következzen. A két szakértő vasárnap az M1 aktuális csatorna Szemtől szembe című műsorában beszélgetett Afrika jelenéről és jövőjéről; Búr Gábor azt mondta: a fekete kontinens jelenlegi helyzetéért felelős Európa is – mivel Afrika jelentős részét hét európai ország gyarmatosította -, de az ottaniak is.
Balogh Sándor arra hívta fel a figyelmet, hogy Afrikának üzlettársakra, partnerekre, nem gyarmatosítókra van szüksége. Szerinte Afrika a következő évtizedek gazdasági motorja lehet, Kína is ezért szerez pozíciókat a kontinensen. Ezzel kapcsolatban megjegyezte: egy másik országnak sincs akkora befolyása a fekete földrészen, mint Kínának, amely “ráhajtott” az összes erőforrásra.
Búr Gábor jelezte: mivel 55 ország van Afrikában, eltérő fejlődési pályákat fognak befutni; vannak köztük szerencsésebbek, mert jó vezetésük van, amely nem rabolja ki az adott országot. Szólt arról is, hogy bár már Afrika bizonyos országaiban is csökken a születések száma, a világtörténelem leggyorsabb népességnövekedését produkálták a második világháború után azzal, hogy 200 millióról a mostani 1,3 milliárd fölé nőtt a lakosság száma.
Balogh Sándor kitért arra is, hogy a migráció nagy része Afrikán belüli; az Afrikából illegálisan Európába vándorolni akarók száma 30 százalékkal esett vissza egy év alatt. Búr Gábor azt mondta, a klímamenekültek helyzete hosszú távon okozhat problémákat.
MtI; Fotó: MTI/EPA
Facebook
Twitter
YouTube
RSS