Helyreigazítás: Hírportálunkon 2018. november 23. napján közzétett Választási pálfordulás? – Régi frakciótársai helyett fenyegetőző kabinetfőnöke mellé állt a soroksári polgármester című cikkünkben valótlanul állítottuk, hogy Gelei József, a soroksári polgármester kabinetfőnöke az írta Tüskés Józsefné képviselőnek küldött sms-ében, hogy egyeztetett főnökével. Valótlanul állítottuk azt is, hogy vagy a polgármester, vagy az általa fedezett kabinetvezető szükségszerűen nem mond igazat. Valóság ezzel szemben az, hogy főnökömmel egyeztetve szókapcsolat nem Geiger Ferenc polgármesterre utal. A szófordulat jövőbeli cselekményre utal, ugyanis Gelei József sem a főnökét, sem Geiger Ferenc polgármestert előzetesen nem tájékoztatta az sms üzenet tervezett elküldéséről, sem annak tervezett tartalmáról. Gelei József nem állította, hogy egyeztetett a polgármesterrel. Geiger Ferenc polgármester pedig igazat mondott, amikor azt állította, hogy Gelei József vele nem egyeztetett előzetesen az sms ről.
Furcsa dolgok történnek Soroksár korábban MSZP-SZDSZ-es támogatottságú polgármestere, Geiger Ferenc körül. Egy helyi jellegű konfliktus elmérgesedése révén pattant ki az a fenyegetési ügy, amelynek immár politikai vonzatai is lehetnek. Egyre jobban szétfeszíti az előállt helyzet a polgármester saját frakcióját, ami alig egy évvel az önkormányzati választások előtt mindenképpen figyelemre érdemes.
Az Origo közölte hétfőn, hogy Geiger Ferenc, a korábban MSZP-SZDSZ-es, majd 2010-ben MSZP-s támogatású polgármester megvédte a börtönnel fenyegetőző kabinetfőnökét, Gelei Józsefet. A különleges csavar, hogy a megfenyegetett Tüskés Józsefné viszont a polgármester frakciótársa. Sőt, nem egyszerűen a frakciótársa, hanem húsz éve együtt dolgoznak a képviselő testületben.
[…] a történtek után egyeztetve főnökömmel, minden törvényes eszközt, kapcsolatomat felhasználom, hogy Ön soha többet az életben ne legyen képviselő, barátja pedig csalás miatt börtönbe kerüljön
– írta sms-ben Gelei József, a polgármester kabinetfőnöke Tüskés Józsefnének. Gelei korábban oknyomozó újságíróként dolgozott, és az sms-ben felhozta a mélynyomorban élő cigányságról, bűnözésről, zsarolásokról, uzsoráról szóló Süllyedő világ c. riportkönyvet is, amelynek egyik társszerzője. Így folytatta az sms-t:
Ha akkor sikerült önnél sokkal nagyobb hatalmasságokat, ügyvédeket börtönbe juttatnom, ne legyen kétsége, most is megvannak a kapcsolataim.
Geiger teljesen kihúzta magát a fenyegetési ügyből
A fenyegetésről Tüskés Józsefné és másik frakciótársa, Mizák Zoltán azonnal tájékoztatta Geiger Ferenc polgármestert, de ő napokig nem reagált semmit. Pedig azt várták tőle, hogy polgármesterként nem engedi elfajulni a kabinetfőnöke és a frakciótársa közti konfliktust, de ő később úgy nyilatkozott, hogy nem tartja fenyegetésnek ezt az amúgy magánjellegű üzenetet, amely két személy magánkonfliktusával kapcsolatos, és nekik is kell megoldaniuk. Tette ezt annak ellenére, hogy az sms-ben Gelei képviselő asszonynak szólítja a címzettet, és félreérthetetlen utalást tesz a polgármesterre is a „főnökömmel egyeztetve” szófordulattal.
A polgármester frakciótársai sérelmezték, hogy Gelei József szembemegy a köztisztviselői esküjével, és a vonatkozó törvényt is megszegi, mégsincs ennek jogkövetkezménye Geiger részéről, pedig ő az egyetlen, aki eljárhatna. Ezért aztán bojkottálták a soron következő, november 6-i, majd 13-i képviselő-testületi üléseket, és ugyanígy tettek velük szolidaritást vállalva a testület fideszes tagjai. Sinkovics Krisztián reagálása szerint azért, mert nem lett semmilyen következménye a fenyegetésnek, a polgármester nem hozta meg a szükséges döntéseket. Ezzel mindkét alkalommal döntésképtelenné vált a testület, és meghiúsult az ülés, amelyen a testület független tagja (egyben alpolgármester), valamint a testületen kívüli fideszes alpolgármester sem vett részt.
Tévedésből megígérte…
A helyi szinten a régi politikai garnitúrát felvonultató Itthon Vagyunk Egyesület (IVE) tagjai, valamint az egy szem MSZP-s képviselő ugyanakkor bementek az ülésre, majd Facebookon közölték, hogy csak ők vannak ott, de egy szót sem ejtettek a többiek távolmaradásának okáról. Egy évvel az önkormányzati választások előtt már mindenki fokozott figyelmet szentel a politikai tőkének, úgyhogy alighanem megkezdődött a hangulatkeltés, illetve a lakossági reakciók monitorozása. Az elmaradt programpontokat végül a november 20-i ülésen tárgyalták meg – ezekre az összes képviselő elment, ugyanis a kerület szempontjából halaszthatatlan ügyekről kellett határozni. Így megoldást nem hozott a bojkott, figyelemfelkeltésre viszont alkalmasnak bizonyult.
Noha a meghívóban szerepelt, hogy a november 20-i rendkívüli ülésen foglalkozni fognak a fenyegetési üggyel, ez még Mizák Zoltán felszólítására sem így történt, sőt Geiger Ferenc a polgármesteri tájékoztatót sem tartotta meg. Egresi Antal, a Fidesz-frakció tagja felhívta Geiger figyelmét, hogy halaszthatatlan, Soroksárt érintő ügyet is meg kellene tárgyalni a tájékoztató keretén belül, és a polgármesteri tájékoztató a kiküldött testületi anyagban is szerepel. Sinkovics Krisztián a Fidesz-frakció tagja is jelezte ezt Geiger Ferencnek, de a polgármester cinikus válasza szerint valami elírás történhetett a meghívóban.
Elharapózott személyi konfliktusból indult
Az egész kacifántos történet ott indult, hogy a városháza közhasznú munkásokat foglalkoztató osztályán tört ki egy helyi jellegű konfliktus, amelyben a polgármesteri kabinetvezető Gelei József felesége is érintett volt. Ez egyébként a köztisztviselői törvénybe ütközik, amely szerint különösen tartózkodni kell többek között a hozzátartozók állami szerveknél történő alkalmazásának kijárásától vagy kikényszerítésétől. Gelei ottani ügyben sértett felesége keverte bele Tüskés Józsefnét, aki – amint erről Facebook-bejegyzésében írt – amúgy nem is rendelkezett semmilyen információval arról az ügyről. Gelei József talán a feleségét érintő, a közhasznú munkásokkal kapcsolatos ügy miatti hirtelen felindulásában írhatta a botrányt kiváltó sms-t.
Ki akar oldalt váltani?
Csakhogy itt van egy további érdekesség a történetben: Gelei azt írta az sms-ben, hogy egyeztetett a főnökével, azaz a polgármesterrel, Geiger viszont állítja, hogy semmiféle egyeztetés nem történt, csak Gelei tájékoztatta később az üzenetről. Vagy a polgármester, vagy az általa fedezett kabinetvezető tehát szükségszerűen nem mond igazat.
Geiger azt állítja, hogy amióta bejelentette indulását a jövő évi önkormányzati választáson a polgármesteri címért, azóta folyamatosan érzékeli a személye elleni támadásokat. Ezek mögött saját civil frakciótársait, Tüskés Józsefnét és Mizák Zoltánt sejti, akik állítása szerint 2019-ben már pártszínekben terveznek indulni. Ezt azzal támasztotta alá, hogy a nevezettek a képviselő-testületi ülés szünetében a négy fideszes képviselővel együtt vonultak ki a szünetre. Mizák Zoltán a PestiSrácoknak cáfolta, hogy pártszínekben terveznek indulni, ellenben elmondta, hogy az IVE tagjai bent ültek a polgármester legutóbbi fogadóóráján. Mizák kérdésünkre megerősítette, hogy ő és Tüskés Józsefné nem követnék a polgármestert, amennyiben a képviselőtestület baloldali, illetve a baloldal felé húzó civil tagjaival próbálna együttműködést kialakítani.
A polgármester úr már egy ideje éreztette velünk, hogy nem egy úton haladunk, és nem egy csapat tagjai vagyunk. Úgy látjuk, csak eddig volt ránk szüksége, hogy politikai pálfordulást tudjon végrehajtani. Ezt alátámasztja az is, hogy a hétfői fogadóóráját ellenzéki képviselőkkel tartotta. Pártszínekben való indulásunk is egy kitaláció, egy mocskos terv része
– nyilatkozta a PestiSrácoknak Mizák Zoltán. Tüskés Józsefnét nagyon megviselte a fenyegetés és a gyanúsítgatás, ezért egészségügyi állapotára való tekintettel nem kívánt nyilatkozni.
A belharc további furcsa mozzanata, hogy Gelei József azt állítja, hanganyaggal tudja bizonyítani, hogy a polgármestert a saját frakciótársai zsarolják az ő eltávolítására. Nem tudni ugyanakkor, hogy Gelei miként szerezte az állítólagos felvételt, kit, kiket hallgat le az engedélyük nélkül.
Vissza a régi elvtársakhoz?
Mindenesetre szokatlan, hogy Geiger Ferenc polgármester odadobja ebben a belső összezörrenésben a frakciótársaival meglévő másfél, illetve két évtizedes közös munkát, és inkább a kabinetfőnöke védelmére kel, akivel csupán négy éve dolgozik együtt. Elképzelhető, hogy valóban a közelgő választások okozzák a felfordulást. Geiger szerint frakciótársai akarnak elszegődni a Fideszhez, azonban a botrányt mégiscsak a polgármester legközelebbi munkatársa robbantotta ki.
A soroksári képviselő-testület működőképessége 2010 óta a Geiger által vezetett civil frakció és a Fidesz együttműködésén alapul, azonban információink szerint a polgármestert aggaszthatja, hogy a kormánypárt esetleg saját jelöltet indít a kerületben. Ezért talán úgy akar kihátrálni az eddigi partnerségből, hogy lerázza magáról a Fidesszel együttműködő saját frakciója tagjait, és átsorol azokhoz, akiktől kicsikarhatná a további polgármestersége támogatását. A feltevést erősíti, hogy a testületi ülések bojkottja kapcsán bősz fideszezésbe kezdett Geiger Ferenc, vagyis nemcsak a saját frakciótársaival, hanem a vele szintén együttműködő Fidesz-frakcióval is mintha szándékosan rúgná össze a port. Ez jó belépő lehetne a másik csapatba.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS