A migráció a jövő évi európai parlamenti (EP-) választás meghatározó, fő kérdése lesz – mondta a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója pénteki budapesti sajtótájékoztatóján. Bakondi György szerint az európai lakosságnak a májusi EP-választáson lehetősége lesz véleményt nyilvánítani a migrációs folyamatokról. Hozzátette: a nemzeti választásokat nézve az elmúlt esztendőkben az európai emberek véleménye jelentősen változott, és ez várhatóan kihatással lesz az Európai Parlament összetételére is.
A főtanácsadó elmondta, az illegális bevándorlók továbbra is három irányból – Spanyolország és Olaszország felől, illetve a Görögországból kiinduló balkáni úton – érkeznek Európába.
Spanyolország felől idén 62479 migráns érkezett Európába, ami több, mint 120 százalékos emelkedést jelent a tavalyi adatokhoz képest. Ezen az útvonalon marokkóiak, maliak, guineaiak, elefántcsontpartiak, algériaiak, gambiaiak és szenegáliak érkeznek, közel nyolcvan százalékban férfiak
– ismertette Bakondi György. Olaszországban közlése szerint a helyi kormány által bevezetett szigorú intézkedéseknek köszönhetően idén a tavalyinál 80 százalékkal kevesebb, csak 23192 migráns lépett be Európába, a főként afrikai migránsok 71,9 százaléka férfi volt.
Görögországba idén összesen 31874 regisztrált belépés történt, ami a tavalyihoz képest önmagában is mintegy ötszázalékos emelkedést mutat, de itt a török-görög zöldhatáron nem minden érkezőt sikerült regisztrálni
– tette hozzá. Ebből az irányból szírek, afgánok, irakiak, kongóiak, palesztinok, irániak, algériaiak és pakisztániak érkeznek, és jelenleg is mintegy 16 ezer menedékkérő van a görög szigeteken.
Törökországban 3,9 millió menekült tartózkodik, közülük 3,5 millió szír, 170 ezer afgán, 142 ezer iraki, 57,7 ezer szomáliai, 39 ezer iráni, és kevesebb, mint tíz százalékuk rendelkezik ENSZ-regisztrációval
– hívta fel a figyelmet. Bakondi György arról is beszélt: Macedóniában a tavaly ilyenkorihoz képest 64 százalékkal emelkedett az elmúlt hónapokban az illegális határátlépések száma, a térségbe Ausztria, Horvátország, Szlovénia, Lengyelország és Magyarország is tartósan rendőri erőket vezényelt.
A belbiztonsági főtanácsadó tájékoztatása szerint a határzárral érintet magyar határszakaszokon mintegy 5900 belépési kísérlet történt idén, ebből a hatóságok 1700 migránsnak megakadályozták az átjutását, 4200-at pedig visszakísértek a kerítés túloldalára. Hozzátette: a magyar-horvát határszakaszon 139, a magyar-szerb határszakaszon pedig 24 esetben minősült bűncselekménynek a tiltott határátlépés.
Emellett a magyar-román határszakaszon 185 tiltott határátlépést regisztráltak, ez nem tartalmazza a határátkelőhelyeknél a román hatóságokkal közösen, román területen végzett elfogások számát. Ukrajna felől pedig 60 tiltott határátlépés történt – mondta Bakondi György.
Forrás: MTI; Fotó: Kelemen Zoltán Gergely/MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS