Nemzeti Hepatitisbizottság alakult az emberi erőforrások minisztere felkérésére azért, hogy az Egészségügyi Világszervezet irányelveit teljesítve 2030-ra eltűnjön hazánkból a hepatitis C-vírus – jelentette be pénteken az Emberi Erőforrások Minisztériumának egészségügyért felelős államtitkársága. Az MTI-hez eljuttatott közleményük szerint a nemzetközi adatok azt mutatják: a hepatitis (fertőző májgyulladás) C vírusa (HCV) által okozott fertőzések globális problémát jelentenek.
A vírus világszerte a krónikus májbetegségek, a májzsugor, a rosszindulatú májtumor és a máj eredetű halálozás 10–40 százalékáért tehető felelőssé. A fertőzés forrása kizárólag olyan fertőzött személy lehet, akinek a vérében a vírus megtalálható. A 2019. évi költségvetésben hatszázmillió forintot terveznek a fő veszélyeztetett célcsoportnak számító egészségügyi dolgozók ingyenes szűrésére és kezelésére a testület javaslata alapján.
A világon a teljes lakosság három százaléka, több, mint 185 millió HCV-fertőzött él – a WHO becslése szerint –, az esetek száma pedig évente mintegy 350 ezerrel nő. A betegség előfordulása Délkelet-Ázsiában és Észak-Afrikában a legmagasabb, míg Nyugat-Európában és Észak-Amerikában a legalacsonyabb. Mintegy hetvenezerre tehető a betegek száma Magyarországon, közülük ötvenezren fertőzőképesek.
Az új, rendkívül hatékony, nyolchetes terápiás lehetőségek révén jelentősen leegyszerűsödött a HCV teljes körű felismerése és felszámolása hazánkban. A fertőzés időbeni felfedezése és meggyógyítása nemcsak jelentősen csökkenti az egészségügyi ráfordítás költségeit, hanem a munkaképesség és az életminőség javulását, a súlyos májbetegség és a májrák megelőzését, a beteg környezete és a társadalom számára a továbbfertőzés veszélyének megállítását is jelenti. Hazánkban a társadalombiztosítás részeként minden HCV-fertőzött betegnek hozzáférhető a legmodernebb gyógyszeres terápia. Gasztroenterológus, infektológus és trópusi betegségek szakorvosai végzik az ellátásra jogosult HCV-fertőzöttek kezelését.
A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő által finanszírozott kezeléseket kizárólag a Hepatitis Terápiás Bizottság néven működő szakmai testület jóváhagyásával engedélyezik.
Forrás: Magyar Idők; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS