Az 1999-es Népstadion-beli koncert finanszírozására létrejött Omega Rt. az utóbbi időben nem végzett érdemi gazdasági tevékenységet, ezért kényszertörlik – írta a napi.hu.
A cégbíróság elrendelte az Omega Zeneműkiadó Rt. kényszertörlését, a társaságot a Kossuth-díjjal is elismert Omega együttes tagjai és a Quaestor hozta létre 1999-ben. Az rt. részvényeit a rajongók a koncertjegyekkel együtt “vásárolhatták meg”.
Az Omega Zeneműkiadó Rt.-t 1999. áprilisban jegyezte be a cégbíróság 20 millió forint alaptőkével, alapítója az Omega együttes tagjainak tulajdonában lévő − azóta megszűnt, 2006-ban végelszámolt − Omega Koncert Kft., a Quaestor Pénzügyi Tanácsadó Rt. és az Omega együttes tagjai voltak − derül ki a Céginfo.hu adataiból. A hatályos cégadatok szerint a társaság tulajdonosa 41,67-41,67 százalékos befolyással az Omega Koncert Kft. és a Quaestor Zrt.
Az Omega Rt. létrehozása egy fricska volt arra a vadkapitalizmusra, ami a rendszerváltás után, a kilencvenes években betört Magyarországra, alapításának elsődleges célja az 1999. szeptemberi, több száz milliós költségvetésű Népstadion-koncert megszervezése és finanszírozása volt, aminek a neve is Omega-KonceRT volt, nagy r-rel és t-vel − tudta meg lapunk Kóbor Jánostól, a többek közt Kossuth-díjjal is elismert, 51 évvel ezelőtt alakult Omega együttes frontemberétől, az Omega Rt. egykori vezérigazgatójától.
Az rt. részvényeit a rajongóknak kívánták “értékesíteni”, azokat a koncertjegyen (amit 2−8 ezer forintért lehetett vásárolni) található “Omegakárpótlásijegy” egy Quaestor-irodában történő átadásával lehetett igényelni, ingyenesen, jegyenként egy darabot. A 100 forint névértékű törzsrészvényből legfeljebb 63 627 darabot kínált fel a rajongóknak az egyik tulajdonos, a koncertet szervező Quaestor-cég, az NS Koncertszervező Kft. A részvények Budapesti Értéktőzsdére való bevezetését azonban nem tervezték.
Kóbor János tudomása szerint összesen mintegy 30 ezer részvényt váltottak ki a rajongók. A koncert finanszírozásán túl az Omega Rt. saját műveik értékesítésével, valamint távlati célként tehetségek felkutatásával, más szerzők és műveik menedzselésével, kiadásával is foglalkozott volna, a nyereségből pedig osztalékot is fizettek volna a kisbefektetőknek.
Ezek azonban csak tervek maradtak, a zeneműkiadás ugyanis a kétezres évek elejére szinte teljesen megszűnt, mondta Kóbor, aki szerint más tevékenységgel nem akartak az rt.-ben foglalkozni. A társaságnak volt ugyan még egy kísérlete, az Omega Tv elindítása, de az sem volt hosszú életű. A kőbányai önkormányzat tévéjét vették volna át (a kísérleti adás elindult), Kóbor szerint azonban a sugárzás érdekében a “politikai szelekhez” kellett volna alkalmazkodni, de ebben nem kívántak részt venni.
A teljes cikket a napi.hu-n olvashatják.
Fotó: napi.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS