Folytatódnak az egészségügyi fejlesztések vidéken, ahol az utóbbi időszakban ötszázmilliárd forintot felhasználva fejlesztették az egészségügyi hálózatot, míg Budapesten és a központi régióban hétszázmilliárd forint értékű beruházások indultak el – közölte az emberi erőforrások minisztere hétfőn Szombathelyen.
Kásler Miklós a Markusovszky Egyetemi Oktatókórház több, mint 1,1 milliárd forint értékű, elsősorban az onkológiai ellátást érintő beruházásainak avatóünnepségén azt mondta: olyan kulturális és egészségügyi fejlesztések zajlanak, amilyenek Magyarország eddig ismert ezeregyszáz éves történetében még soha. A vidéki egészségügyi hálózat fejlesztésének része a szombathelyi kórház beruházása, amelynek révén az ottani regionális onkológiai centrum már minden olyan diagnosztikai és terápiás kezelést biztosít, amit az Országos Onkológiai Intézet. Kásler Miklós beszélt arról is, hogy a magyar onkológiai stratégiáról néhány évtizeddel ezelőtt folytatott viták után példaértékű ellátórendszer alakult ki Magyarországon. Ennek csúcsintézménye a legmagasabb európai szintű elvárásoknak is megfelel, négy regionális centrum működik az országban, illetve a legtöbb vidéki kórházban van onkológiai osztály is. A Szombathelyen kialakított regionális onkológiai centrum diagnosztikai és terápiás lehetőségei szinte teljesen azonosak azokkal, amelyek a központi intézetben elérhetők, csak az ellátott betegségek körében van nem túl jelentős különbség. A betegeknek az új PET/CT beszerzése révén pedig már nem kell Budapestre vagy Kaposvárra utazniuk, ez évente ezer beteget érint. A vasi megyeszékhelyen néhány éve a rendkívül magas szintű technológiát jelentő molekuláris patológiai tevékenységet is folytatnak, ami nélkülözhetetlen ma már a korszerű onkológiai terápiákhoz. A miniszter jelezte azt is: még ebben az évben elindul a salgótarjáni kórház onkológiájának fejlesztése is.
Nagy Lajos, a Markusovszky kórház főigazgatója elmondta: a kórház legrégebbi, kilencven éves épületében működő sebészeti osztályt ötszázhuszonhárommillió forintból újították fel, a teljes korszerűsítés után a betegek már 21. századi körülmények között gyógyulhatnak. A szakember hozzátette: a daganatos betegek diagnosztikáját szolgáló PET/CT, illetve a kemoterápiában alkalmazott CATO-rendszer megvalósítása az onkológiai betegek ellátásához nélkülözhetetlen fejlesztés. A kórház beszámolója szerint az előbbi ötszázhúsz, az utóbbi nyolcvannégy millió forintba került. Hende Csaba (Fidesz), a térség országgyűlési képviselője arra emlékeztetett, hogy a szombathelyi egészségügyi intézmény hosszú évek óta veszteség nélkül működik, jól gazdálkodva, magas színvonalú gyógyítást biztosít. A 2010 óta eltelt időszakban a kórház beruházásainak értéke már meghaladja a húszmilliárd forintot, ami messze túlmutat a 2002 és 2010 között végrehajtott fejlesztések értékén. Puskás Tivadar (Fidesz-KDNP), Szombathely polgármestere azt hangsúlyozta, hogy az egészségügy három tevékenységi területére, a diagnosztikára, a gyógyításra és az elhelyezési körülményekre egyaránt kiterjedő, több, mint 1,1 milliárd forint értékű modernizálással nemcsak a kórház fejlődött, hanem a város, a megye és a régió ellátása is. A városvezető nagyon fontosnak nevezte az eszközpark javítását, de hozzátette, hogy csodálatos eszközökkel sem lehet hivatástudat, empátia, a betegekhez való jó viszony nélkül gyógyítani.
Forrás: MTI; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS