Vagy megszűnik a Jobbik, vagy folytatja a már meghirdetett nemzeti ellenállást – jelentette be a párt pénteki sajtótájékoztatóján Sneider Tamás, aki egyúttal azt is közölte, hogy rendkívüli kongresszust hívott össze, amelyen eldöntik, melyik lehetőséget választják. A Jobbik megszűnésével természetesen az országgyűlési frakciójuk sem működhetne tovább, illetve a képviselőiknek is vissza kellene adniuk mandátumaikat. Sneiderék szerint az Állami Számvevőszék (ÁSZ) csütörtökön bejelentett, több százmillió forintos újabb büntetésével akarja a pártot fizikailag is megsemmisíteni Orbán Viktor. Sneider a miniszterelnököt következetesen enyveskezűnek nevezte, holott épp a Jobbik az, amelynek vezetése rendre képtelen elszámolni a pártpénzekkel. A 2017 végén bejelentett ÁSZ-büntetés után az akkori elnök, Vona Gábor vezetésével kalapozni kezdtek, az összegyűlt több, mint százmillió forint azonban az utolsó fillérig eltűnt, ami megengedi azt a következtetést, hogy az enyveskezűek inkább a Jobbikban vannak.
A 2017-es, hatszázmillió forintos tétellel együtt a Jobbikra kirótt büntetés immár egymilliárd forintra rúg, amelynek kifizetése lehetetlen helyzetbe hozta a pártot, és kizárja azt is, hogy felkészülhessenek a májusi EP-választásokra. A pártpénzek elszámolására rendszeresen kreatív kihívásokként tekintő Sneider Tamásék szerint az ÁSZ által kifogásolt, a tavalyi esztendőt vizsgálva jelentkező több, mint ötvenmillió forint két évvel ezelőttről származó maradványösszeg, amelyet igazolni tudnak. Kérdés, hogy ha ez így van, akkor ezt eddig miért nem tették meg hitelt érdemlően. A számvevőszék másik kifogása az volt, hogy a Jobbik – a törvényt megsértve – kampánykiadásként jelentetett meg nyolcvannégymillió forintot, ám azok valójában hitelek voltak. Sneider pénteki, zavaros érvelése szerint az utóbbi összeg két állami intézménytől, a Magyar Postától, valamint a Nemzeti Adó- és Vámhivataltól származik, ami szerinte azt jelenti, hogy a Posta és a kormányhivatalként működő NAV finanszírozta tiltott módon a Jobbikot. Ha ez a zagyvaság igaz, akkor a Jobbik még megszűnése esetén is pénzügyi történelmet írna, mert az első magyarországi párt lenne, amelynek sikerült hozomra kampánykölcsön nyújtására rávenni a Postát és az adóhatóságot.
Újabb többszáz milliós bírság? Élőben jelentkezünk az ÁSZ épülete elől!
Közzétette: Jobbik Magyarországért Mozgalom – 2019. február 1., péntek
Az ÁSZ szerint Sneiderék nem vállalják a felelősséget a szabálytalanságaikért
Az ÁSZ megdöbbenéssel tapasztalta, hogy a Jobbik elnöke – aki nem mellékesen az Országgyűlés alelnöke –, valamint a párt parlamenti frakciója politikai nyomásgyakorlással próbálja befolyásolni az Országgyűlés független pénzügyi-gazdasági ellenőrző szervének törvényi előírások alapján végzett ellenőrzési tevékenységét. Az ÁSZ javasolja Sneider Tamásnak, hogy az Állami Számvevőszék rágalmazása, valamint a közvélemény folyamatos félrevezetése helyett vállalja a felelősséget az ÁSZ által megállapított, teljesen nyilvánvaló szabálytalanságokért – olvasható a felügyelő szervezet pénteki közleményében, amelyben felhívták a figyelmet, hogy a Jobbik pénteki sajtótájékoztatóján elhangzottak nem felelnek meg a valóságnak. Az ÁSZ kiemelte: észrevételében a Jobbik elnöke nem cáfolta, hanem megerősítette, hogy 84,3 millió Ft összegben, hitel megnevezéssel tartozásokat és szállítói kötelezettségeket jelölt meg az elszámolásában. Mivel ezek nem valós bevételek, ebből a tartozások és szállítói kötelezettségek nem rendezhetők, így nem képezhették a választási kampányra fordított kiadásainak forrását. Előírás, hogy a kampányra fordított forrásokat a pártok kizárólag az ötven napos kampányidőszakban (2018. február 17. – április 8.) használhatják fel. Ez azt jelenti, hogy a választás időpontjáig minden megrendelést vagy szolgáltatást pénzügyileg teljesíteni kellett, tehát ki is kellett fizetni. 84,3 millió Ft esetében a Jobbik ezt nem igazolta, továbbá Sneider Tamás mai sajtótájékoztatóján maga is elismerte, hogy ennek a kiadásnak nem volt meg a bevétele. Mindez azt jelenti, hogy a Jobbik 84,3 millió Ft összegben olyan forrást használt fel a kampányában, ami a kampányidőszakban nyilvánvalóan nem állt rendelkezésére, így tiltott, nem pénzbeli, vagyoni támogatáshoz jutott – olvasható az ÁSZ pénteki közleményében.
Forrás: Facebook/Állami Számvevőszék/PS; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS