Puzsér Róbert nemrég a Facebookon esett neki Závecz Tibornak. A főpolgármester-jelölt/humorista Puzsér úgy érezte, az elemző megpróbálja befolyásolni Karácsony Gergely javára az előválasztás kimenetelét egy közvélemény-kutatással. A különös eset, illetve a közelgő választások kapcsán kérdezte a Magyar Narancs Závecz Tibort, aki kifejtette: elkezdődött a felkészülés az önkormányzati választásra, a kampányba pedig sok minden belefér.
Az elmúlt 28 évben számtalanszor találkoztam azzal, hogy politikusok a nyilvánosságban vitatják meg a közvélemény-kutatások eredményeit, jóllehet, közben komoly döntéseket is alapoznak rájuk. Inkább a hozzászólás stílusa lepett meg, de a személyeskedésre, a trágárságra nem kívánok reagálni
– fejtette ki Závecz Tibor a Magyar Narancsnak adott interjújában. Az elemző elárulta: szinte minden közvélemény-kutatásnak van megrendelője, de annak kilétét ő nem hozhatja nyilvánosságra. Ezzel kapcsolatban arról is beszélt, hogy csupán városi legenda az, hogy a megbízó pártoknak vannak elvárásai az eredménnyel kapcsolatban.
Pályafutásom során nulla esetben fordult elő ilyen nyomásgyakorlás
– mondta. Hozzátette azt is, hogy egy cégen belül lehet nézni ugyan az emberek politikai nézeteit, de az adatoknak, a mérési eredményeknek nincs világnézete. Úgy véli: a Századvég vagy a Nézőpont méréseit ugyanolyan komolyan kell venni, mint a Mediánét vagy a sajátját.
A Závecz Research ügyvezetője korábban azt mondta, hogy “Karácsony Gergelynek kezelnie kellene a Puzsér-problémát”. A Magyar Narancsnak most kifejtette, hogy ez alatt azt értette, hogy egy összellenzéki kihívónak van csak esélye Tarlós István ellen, és hogy ha több jelölt is indul, azzal az ellenzéki győzelem esélye elenyésző.
Nem arról beszéltem, hogy bárkinek is vissza kellene lépnie
– magyarázta. Kifejtette azt is, hogy az előválasztás második fordulóját jó ötletnek tartja, hiszen támogatja azt a gondolatot, hogy a választók demokratikus úton mondjanak véleményt a jelöltekről.
Egyébként Puzsér Róbertet is potens jelöltnek tartom, az adatok azt mutatták, hogy van szavazói bázisa, a kérdés az, hogyan lehet összeilleszteni a többi ellenzéki szavazóval
– fejtette ki.
Ha csak két jelölt marad, kulcskérdés, hogy a kieső ellenzékiek támogatói mekkora arányban szavaznak a megmaradt ellenzéki jelöltre, és mennyien pártolnak át Tarlóshoz
– tette hozzá. Závecz szerint Tarlósnak a bizonytalan, párthoz nem kötődő választók között is van még tartaléka, a főpolgármester stílusa, személyisége pedig sokaknak rokonszenves lehet. Az elemző úgy véli, ugyan a Fidesz a túlóratörvény miatt veszített szavazókat, ennél pedig annak idején csak a netadó bevezetésekor mértek nagyobb visszaesést.
A Fidesz akkor gyorsan kapcsolt, Soros György személyében előhúzták azt a kampányelemet, ami az áprilisi sikerükhöz vezetett, és az EP-választási kampány előfutáraként a “brüsszeli vezetéssel” szemben fogalmazzák meg az ország állítólagos érdekeit. Ez megállította a Fidesz visszaesését, amihez hozzájárult, hogy a parlamenti szünetben az ellenzék nem találta meg azokat az eszközöket, amelyekkel fenntarthatta volna a kormányellenes tiltakozások lendületét
– fejtette ki. Az elemző szerint a Jobbik jól illeszkedett az összellenzéki megmozdulásokba, megállt a párt visszaesése, a kisebb pártok pedig a láthatósági tartományba kerültek. Kifejtette azt is, hogy a fideszes szavazók lemorzsolódása Budapesten azért volt nagyobb mértékű, mert az ellenzéki demonstrációk itt koncentrálódtak.
Ha az EP-választásokon az ellenzék nem tud talajt fogni, akkor az őszi önkormányzati választáson is nehéz helyzetbe kerülhet
– vélekedett. Hozzátette: a felmérésekben az emberek szeretni szokták a közös listákat, ez a trend pedig a parlamenti választás óta felerősödött, és az átszavazási hajlandóság is nőtt. Az elemző úgy véli, jó, ha vannak független jelöltek, de a pártoknak is meg kell jelenniük a kampányban, és fel kell mutatniuk az identitásukat.
Forrás: Magyar Narancs; Fotó: Beliczay László/MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS