Egyelőre többen lehetnek a Fidesz kizárását sürgetők a néppárt választmányában, de a pártcsalád nagy delegációi még nem döntöttek a magyar ügyben. Mindenesetre a biztos szavazatvesztéssel kellene számolniuk, ha kizárnák a Fideszt, ugyanis a mandátumbecslések szerint a néppárti éllovasok közül egyedül a magyar kormánypárt tud majd erősödni a választásokon – írja a Magyar Nemzet.
Egy, a Fidesz néppárti sorsát firtató mandátumbecslés szerint a magyar kormánypárt kizárását kezdeményező országok papíron 47 voksot tudhatnak a magukénak a választmányban, szemben a Fidesz-párti táborral, amely jelenleg körülbelül húsz szavazattal bír. A magyar kormánypártoknak összesen tizenhárom szavazatuk van. A ténylegesen nagy befolyással bíró delegációk azonban még nem döntöttek a magyar ügyben. Silvio Berlusconi tegnap megerősítette Orbán Viktornak: pártja, a Forza Italia nem támogatja a Fidesz kizárását. A német keresztény uniópártok – nekik 26 voks jut a választmányban – szava jelentős súllyal bír, feltehetőleg az EPP tagjainak meghatározó része követni fogja őket. Manfred Weber tegnap Varsóban úgy nyilatkozott: teljes mértékben Orbán Viktoron múlik a kormánypárt sorsa.
Ez az ő döntése. Senkit sem kényszerítünk maradásra. A Fidesz maradhat, de az EPP közös elveken és értékeken alapul, és mindenki maradhat, aki osztja ezeket.
Webernek azonban számolnia kell azzal, hogy a Fidesz esetleges távozásával a néppárt mandátumokat veszít majd az Európai Parlamentben. Az említett gyengülés mértékét nem szabad alábecsülni. A friss mandátumbecslésekből az derül ki, hogy a néppárti éllovasok közül szinte csak Magyarországon várható a tagpártok erősödése a májusi választásokon. A Fidesz–KDNP eszerint a mostaninál eggyel több, 13 képviselőt delegálhat majd az EP-be. A német uniópártoknak változatlanul 34 parlamenti helyet jósolnak, míg a jelenleg húszfős francia delegáció 11 fősre fogyatkozhat. A kisebb néppárti tagok számára sem kecsegtet sok jóval a voksolás: a hazánkat sokat kritizáló holland kereszténydemokraták kétmandátumos veszteséggel számolnak, a cseh delegáció pedig hétfősről akár egyszemélyesre is csökkenhet. Mindez szűkíti az EPP mozgásterét. A magyar kormány részéről pedig okkal utalnak a bevándorláspolitikai nézetkülönbségekre, ugyanis a Fidesz kizárását követelő tagpártok a migránsbarát oldalról kerülnek ki. Korábban valamennyi megszavazta a bevándorlást potenciálisan elősegítő parlamenti jelentéseket.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs
Facebook
Twitter
YouTube
RSS