Hetvenöt éve ezen a napon vonultak be a nácik Magyarországra. Az akkor már a nyugati államokkal való együttműködést kereső magyar vezetés semmit sem tehetett. Újabb kutatásokból kiderül: a szövetségesek taktikai okokból kívánták hazánk megszállását, hogy valamelyest kiürüljön a nyugati front, megkönnyítve a partraszállást.
Reggel az Országgyűlés plenáris ülésének elején megemlékeztek a Magyarország náci megszállását követő tragikus eseményekről. Az elnöklő Lezsák Sándor az ülés kezdetén Magyarország 1944-es német megszállásának áldozataira hívta fel a figyelmet. Ma hetvenöt éve Magyarország – nem először – elveszítette függetlenségét – írja a Magyar Nemzet.
A megszállás várható és – Hitler szemszögéből nézve – logikus volt. Azzal, hogy a szövetséges olaszok 1943 szeptemberében letették a fegyvert, a németek számára még nagyobb jelentőséget kapott a Kárpátokhoz közeledő keleti front. A magyar kiugrás eldöntötte volna a háború sorsát. És Hitlernek tudomása volt Horthy béketapogatózásairól. A németek a magyar tisztikar zömét ismerve lojális fogadtatásra számítottak. Hozzávetőleg így is történt. Bejövetelüket nem kísérték nagyobb atrocitások. A stratégiai pontokat elfoglalták, német főtiszt került a magyar hadsereg élére, letartóztatások kezdődtek. Sztójay Döme, az új miniszterelnök lakájmódon kiszolgálta a megszállókat, az államapparátus kétharmadát lecserélte, majd előkészítette a zsidóság deportálását. Kállay a török nagykövetségre menekült, és bujkálni kényszerült Bethlen István exkormányfő is
– olvasható Pilhál György publicisztikájában. Az Indexen Borhi László történész ismerteti a megszállás történelmi hátterét. Az alapos, új kutatási eredményeken alapuló cikkből kiderül:
az amerikai hírszerzés washingtoni archívumában az elmúlt hónapokban talált iratok megerősítik: Amerika és Nagy-Britannia kifejezetten arra játszottak, hogy a németek megszállják Magyarországot. A magyar kiugrási reményeket csak azért táplálták, mert tudták, ezt Hitler nem fogja hagyni, így pedig a nyugati frontról német erőket fognak elvonni a megszállási feladatok. A kétszínű angolszász játszmában nem törődtek a megszállás tragikus következményeivel, a magyar zsidósággal és a több százezer áldozattal.
Forrás: MTI, Magyar Nemzet, Index; Fotó: MTVA/Juhász Gábor
Facebook
Twitter
YouTube
RSS