Az Európai Bizottság elégedett a migránsoknak biztosított bankkártya-programmal, amely helyes eszköze a szükséget szenvedők számára biztosítható, valódi humanitárius segítségnyújtásnak – jelentette ki Frans Timmermans, az Európai Bizottság első alelnöke hétfőn, Brüsszelben.
Timmermans az Iszlám Állam nevű terrorszervezet tagjaként azonosított szíriai férfi előre feltöltött bankkártyájára vonatkozó újságírói kérdésre válaszolva aláhúzta: a bankkártyarendszer több biztosítékot tartalmaz azoknak a visszaéléseknek és csalásoknak a megelőzésére, amelyek a közvetlen készpénzadomány által előfordulhatnának. A rendszer ugyanazokat a célokat valósítja meg Görögországban, mint Törökországban; lényege, hogy a bankkártyák által segíteni lehet az emberek élelemhez jutását, és meg lehet előzni azt, hogy az összeget másra használják fel – közölte.
Az eset súlyos, ezért minden tiszteletem a magyar hatóságoké, hogy azonosították és elfogták az Iszlám Állam nevű terrorszervezet tagjaként azonosított szíriai férfit. Azonban az, hogy egy embert letartóztattak, nem jelenti azt, hogy az aláásná az előre feltöltött bankkártyák rendszerének egészét, vagy azt, hogy kétségbe vonná a rendszer sikerét
– húzta alá Timmermans.
Az Európai Bizottság (EB) illetékes szóvivője múlt héten nagyon sikeresnek nevezte a Görögországban jogszerűen tartózkodó menedékkérők támogatására szolgáló bankkártyaprogramot. Elmondta: nincs tudomása a rendszer módosítását célzó tervekről, az ugyanis biztonságos, és segít megelőzni a visszaéléseket. A magyar hatóságok még márciusban vették őrizetbe terrorizmus gyanúja miatt a szíriai Hasszán F.-t, aki három éve az Iszlám Állam tagja, és a gyanú szerint kivégzésekben vett részt. Görögország által nemzetközi védelemben részesített személyként a férfi korábban előre feltöltött, de készpénzfelvételre nem alkalmas bankkártyát kapott, amelyet később letiltottak, mert nem jelent meg a havi helyszíni ellenőrzésen.
Ennek kapcsán az Európai Bizottság egyik szóvivője egy múlt heti nyilatkozatában kiemelte, hogy a tagállamoké az elsődleges felelősség a menedékkérők biztonsági átvilágításában, de a bizottság megtesz mindent, ami módjában áll, hogy segítse ezen eljárásokat. Ezen ellenőrzések során a rendőrség, a partiőrség és az EU határ- és partvédelmi ügynöksége (Frontex) alaposan átvizsgálja az érintettek személyes holmiját, interjút folytatnak az állampolgárság meghatározására, elvégzik a menedékkérők teljes körű azonosítását, illetve regisztrációját, ujjlenyomatot vesznek, majd az adatokat összevetik minden releváns nemzetközi, európai uniós és nemzeti adatbázissal.
Ezek mellett az európai rendőri együttműködést koordináló szervezet (Europol) eseti alapon másodlagos átvilágítást végez a külső határoknál a biztonsági eljárások erősítése érdekében.
Forrás: MTI; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS