Ha nem is jelentősen, de több pártnak is változott a támogatottsága az európai parlamenti választás kampányának kezdeti időszakában. A Fidesznek november óta kis lépésekben harminchatról öt százalékkal csökkent a tábora, ez a folyamat megállt és megfordult, jelenleg a választók harminchárom százaléka áll mögöttük. A Jobbik továbbra is enyhe lejtmenetben van, a januári tizenegyről mostanáig nyolc százalékra szűkült a támogatóik aránya. Mivel bő fél éves stagnálás után az MSZP táborának mérete ebben a hónapban egy hajszállal, hétről nyolc százalékra emelkedett, a Jobbik és a szocialisták most azonos erővel vannak jelen a politikai mezőnyben – írta az atv.hu.
A DK-nak is fél esztendőn át változatlan nagyságú, öt százalékos szavazótábora volt, áprilisban kis mértékben, hatra bővült. A Momentum támogatottsága az idén három és négy százalék között hullámzott, áprilisban az előbbi értéket mutatja. Az LMP tábora nem módosult, továbbra is három százalékos. A Kétfarkú Kutyapárt kettő, a Mi Hazánk Mozgalom és a Párbeszéd egy-egy százalékon áll. A pártnélküliek aránya némileg csökkent, harminchatról harmincnégy százalékra – közölte szerdán a Závecz Research kutatási eredményeire hivatkozva az atv.hu. A biztos pártválasztók körében a Fidesznek ötvenhárom, az MSZP-nek és a Jobbiknak e csoportban is azonos, tizenkét százalékos a tábora.
Az aktív szavazók kilenc százaléka voksolna a DK-ra, négy-négy százalékuk támogatja a Momentumot és az LMP-t. A Mi Hazánk Mozgalom és a Kétfarkú Kutyapárt az elkötelezett szavazói körben kettő, a Párbeszéd egy százalékos. Az emberek aktivitási szintje megemelkedett: egy hónap alatt harmincnyolcról negyvenhárom százalékra nőtt azok aránya, akik egy választás biztos résztvevőjének tekintik magukat, s van is párt, amelyre leadnák a voksukat. Ha a mostani állapotok konzerválódnának az európai parlamenti választásig, azaz minden párt teljes mértékben meg tudná tartani elkötelezett választóit és őket mozgósítani is képes volna, akkor a Fidesz 1,8-1,9 millió szavazóra számíthatna. A kormánypárt legelszántabb hívei az alacsony iskolázottságúak, az időskorúak, a nők és a falvakban élők – ezekben a társadalmi rétegekben hatvan százalékot meghaladó a Fideszt biztosan választók aránya.
Így áll az ellenzék
Az MSZP és a Párbeszéd együtt jelenleg négyszázötvenezer eltökélt támogatóval rendelkezik, főképpen a diplomások és az idősebb korosztályok körében erősek. A Jobbiknak nagyjából négyszázezres az aktív tábora, leginkább a férfiak, a negyven év alattiak, valamint a szakmunkás végzettségűek körében állnak jól – e csoportokban másfélszer annyi biztos támogatójuk van, mint az ország egészén belül. A DK-nak bő háromszázezer elszánt híve van, ők főképpen a nők, valamint az ötvenes-hatvanas éveikben járók köréből rekrutálódnak. Az LMP és a Momentum mögött jelenleg nagyjából egyaránt százötvenezer aktív támogatót találhatunk, mindkét pártnál a harminc év alattiak körében találhatók szimpatizánsok az átlagosnál nagyobb arányban. Az MSZP-Párbeszéd, a Fidesz, a Jobbik és a DK szimpatizánsai körülbelül hetven százalékos részvételi hajlandósággal rendelkeznek, tehát a sikeres szerepléshez belső tartalékaikat is mozgósítaniuk kell. Ennél valamivel nagyobb aktivizálási teendői vannak az LMP-nek és a Momentumnak, körükben jelenleg hatvan százalékos a részvételi szándék.
Medián: Az MSZP utolérte a Jobbikot, a Fidesz ismét erősödött
A szavazókedv nem nőtt; legjobb esetben is ötven százalék körüli lehet a részvétel az EP-választáson – derül ki a Medián legfrissebb felméréséből, amelynek előzetesét a hvg.hu ismertette. A kutatás adatai szerint két hónap alatt jelentősen, harmincról huszonnégy százalékra csökkent azok aránya, akik egyik pártot sem támogatják. A választani tudók arányának növekedésével egy időben a Fidesz támogatottsága a teljes szavazókorú népességben – az év eleji megingás után – ismét negyvenegy százalékra nőtt. Kiemelkedő a Momentum eredménye, amely a januári kettőről négy százalékra erősödött, a 2014-es választások óta pedig először fordul elő, hogy az MSZP támogatottsága beérte a Jobbikét, és a májusi EP-választáson akár meg is előzhetik a középre igyekvő radikális pártot. A Medián szerint ugyanakkor nem nő azonban a választási kedv: egy közeljövőben rendezendő parlamenti választáson a mostani állás szerint a szavazókorú népesség ötvenöt százaléka, a valóban közelgő májusi EP-választáson pedig ötvenegy százaléka menne el biztosan szavazni.
Forrás: atv.hu./hvg.hu; Vezető fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS