Eleinte nem nézték jó szemmel a Jobbikban a párthoz a kiváló orosz kapcsolataival bekopogó Kovács Bélát, aztán az oroszellenes alakulat felfedezte a keleti nyitást, miután Kovács kiruccant egyet Moszkvába Vona Gáborral – derült ki az EP-képviselő ellen kémkedés, csalás és egyéb bűncselekmények miatt indított büntetőper csütörtöki tárgyalásán. Elhunyt nevelőapja korábbi tanúvallomása szerint Kovács Béla tanulmányait a szovjet titkosszolgálatok koordinálták Moszkvában, miközben feleségét a KGB alkalmazta.
Tanúk meghallgatásával folytatódott csütörtökön az Európai Unió intézményei elleni kémkedéssel, valamint költségvetési csalással, hamis magánokirat felhasználásával vádolt Kovács Béla európai parlamenti képviselő, volt jobbikos politikus elleni büntetőper a Budapest Környéki Törvényszéken. Kovács – ahogy az eddigi tárgyalások többségén – ezúttal sem jelent meg a bíróságon; ugyancsak távol maradt a tanúként idézett felesége, akit a védelem szerint idegösszeomlással kezelnek Moszkvában.
A költségvetési csalás vádja azon alapul, hogy a nyomozás adatai szerint az EP-képviselő fiktív módon alkalmazott fiatalokat egy gyakornoki pályázat segítségével, ezzel megkárosította az uniós büdzsét. Az első tanú az egyik érintett gyakornokkal állt munkakapcsolatban, amely nem érintette a vádpontok egyikét sem, a férfi pedig nem is ismerte személyesen Kovács Bélát, így vallomása érezhetően semmit nem lendített az ügy bizonyításán.
A Béla elvitte magával Moszkvába Vonát, aki aztán az oroszok mellett a palesztinokat is megkedvelte
Meghallgatta a bíróság Nagy Ervint is, aki akkoriban volt a Jobbik választmányi elnöke, amikor Kovács feltűnt a párt környezetében. A tanú beszámolója szerint az első találkozón – amelyen Szabó Gábor pártigazgató is részt vett – Kovács Béla nem keltett szimpátiát a Jobbik vezetésében, mivel kiváló oroszországi kapcsolatairól beszélt, a Jobbik pedig a történtek idején még oroszellenes, nemzeti radikális társaságként definiálta magát.
Nagy Ervin elmondta, hogy később enyhült a viszony, mivel Kovács már inkább a lengyel kapcsolataiban rejlő lehetőségekkel kereste meg őket, amiben már láttak potenciált. Kovács Bélával nemsokára már a későbbi elnök, Vona Gábor tartotta a kapcsolatot, Kovács pedig ki is utaztatta Moszkvába Vonát és annak feleségét. Az EP-képviselő erre a per kezdetén úgy emlékezett, hogy Vona Gábort a Gazprom felső vezetésének mutatta be, és a találkozó rendkívül jól sikerült.
Nagy Ervin a csütörtöki tárgyaláson arról is beszélt, hogy Kovács Béla – akit korábban többen is fura, nagyzoló figurának láttak a pártban, egyebek mellett azért, mert méregdrága luxuskabrióval járt a megbeszéléseikre – anyagilag is támogatni kezdte a Jobbikot, és lassan átvette a 2006 körül létrejött külügyi kabinet vezetését.
Nagy Ervin beszámolója szerint a Jobbik korábbi oroszellenes retorikájából annak idején alakult ki a keleti nyitás gondolata, amikor Kovács Moszkvába vitte Vonát, akinek ekkortól kezdődött a szimpátiája a palesztinokkal és az iszlámmal is. Nagy Ervin és több társa 2008-ban hagyta el a Jobbikot; a tanú azt ezt követő időszakról már nem tudta megmondani, hogy akkor Kovácsnak mekkora befolyása lehetett a pártban.
A tanú kérdésekre válaszolva azt mondta: nem volt tudomása arról, hogy Kovács Béla kémkedett volna közös munkájuk időszakában, a gyakornokok említett ügyéről pedig csak később, a sajtóból értesült.
A nevelőapa szerint Kovács Béla feleségét a KGB alkalmazta
A csütörtöki tárgyaláson Kovács Béla kalandregénybe illő életének újabb epizódjaira derült fény, amikor Holdampf Gusztáv bíró ismertette a vádlott immár elhunyt nevelőapjának a nyomozáskor tett tanúvallomását.
A férfi korábban feleségével együtt fogadta örökbe a kisgyermek Kovácsot, majd a házaspár a külügy alkalmazottaiként került Japánba, ahová magukkal vitték a fiút is. Kovács Béla ott járt iskolába, és ott ismerte meg később orosz feleségét is.
Kovács később a Szovjetunióban kezdte meg felsőfokú tanulmányait, majd egy nap leningrádi tartózkodás után szóltak neki, hogy Moszkvában folytathatja. A nevelőapa szerint fia felesége ezekben az időkben kapcsolatban volt az akkor még a KGB alkalmazásában hírszerzőként dolgozó Vlagyimir Putyinnal. Az EP-képviselő a per kezdetén tagadta portálunk kérdésére, hogy „személyesen ismerné Vologyát”.
A nevelőapa számára is érthetetlen részletekként számolt be a nyomozóknak olyan esetekről, hogy fia kérésére Magyarországon szétszerelt autók alkatrészeit kellett poggyásznak álcázva vonaton Moszkvába csempészni, majd onnan vissza Budapestre, illetve egyszer sebtében kellett autóval Monte-Carlóba utazniuk, hogy ott egy bankban pénz helyezzenek el.
A vádirat kémkedésre vonatkozó részében is olyan bizonyítékokat sorol fel az ügyészség, amelyek arra utalnak, hogy Kovács Béla az orosz szakszolgálatoknak adott át bizalmas adatokat az EU-t, illetve Magyarországot érintő bizalmas politikai kérdésekről, valamint egyebek mellett olyan energetikai adatokról, amelyeket a közvélemény nem ismerhet meg.
A PestiSrácok.hu rövid interjúban kérdezte meg a bíróságon tett tanúvallomása után Nagy Ervint. Az író, újságíró megerősítette, hogy bár jelen volt, amikor Kovács Béla megjelent a Jobbik környezetében, de kapcsolatuk nem mélyült el, így neki nem is volt tudomása arról, hogy a későbbi EP-képviselő olyan komoly függőségi viszonyban volt a szovjet, majd az orosz titkosszolgálatokkal, ahogy azt a vádirat részletezi. A tanú furcsa alaknak tartotta a folyamatosan a befolyásával hencegő Kovácsot, aki olyan benyomást keltett benne, hogy a külsőségeknek él. Nagy Ervin elmondta, hogy őt egy alkalommal hallgatta ki a nyomozás idején a katonai ügyészség, és furcsának találja, hogy vallomását ugyan aláíratták vele, de abból nem kapott egyetlen példányt sem. Az író hozzátette: azt is rendhagyó hozzáállásnak tartja, hogy bár szabályosan átvette a csütörtöki tárgyalásra – az első bírósági vallomástételére szóló idézést -, napokkal ezelőtt mégis rendőrök jelentek meg a lakásánál, hogy megtudják, ha esetleg távol maradna, akkor honnan állathatják elő. Nagy Ervinnek nem állt szándékában ilyesmi, így nem érti, miért feltételezte róla a bíróság, hogy nem tesz eleget állampolgári kötelességének. Ismert, a közelmúltban két alkalommal is aránytalan intézkedést rendeltek el a hatóságok portálunk munkatársaival szemben. A PestiSrácok.hu főszerkesztőjét, Huth Gergelyt rendőrök akarták elvinni lakásáról egy olyan bírósági tárgyalásra, amelyre éppen elindulni készült, Szarvas Szilveszter főszerkesztő-helyettes ellen pedig körözést adtak ki, miután előre jelezve távol maradt egy tárgyalásról. Megjegyzendő ugyanakkor, hogy a vádlottaknak a büntetőügyek döntő többsége esetében nem kötelességük részt venni a büntetőpereikben, és még csak ki sem kell magukat menteniük a bíróságon.
Fotó: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS