A bukaresti kormány vezető erejét képező Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltjét, Marcel Ciolacu eddigi háznagyot választotta elnökévé szerdán a kétkamarás román parlament képviselőháza. A tisztség azt követően üresedett meg, hogy a legfelsőbb bíróság hétfőn korrupcióért letöltendő szabadságvesztésre ítélte és választójogától is megfosztotta Liviu Dragnea PSD-elnököt.
A képviselőházi szavazás eredménye azt jelzi, hogy a PSD továbbra is élvezi koalíciós partnere, a liberális ALDE támogatását, annak ellenére, hogy a jobbközép ellenzék előretört a vasárnapi EP-választáson, a PSD a második helyre szorult, az ALDE pedig a választási küszöböt sem lépte át. A jobbközép ellenzék és a Kelemen Hunor szövetségi elnök személyében saját jelöltet állító RMDSZ a voksolás elhalasztását kérte, amit a kormánytöbbség elutasított. A három jobbközép ellenzéki párt által támogatott Raluca Turcan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) frakcióvezetője azzal vádolta a PSD-t, hogy semmit sem értett meg a választási kudarcából és a vasárnapi korrupcióellenes népszavazás eredményéből, hiszen szerinte zsarolással vette rá az ALDE-t, hogy kitartson a koalíciós partnere mellett. Turcan arra utalt, hogy a szenátus jogi bizottsága féléves halogatás után szerdán váratlanul napirendre tűzte és támogatólag véleményezte a korrupcióellenes ügyészség (DNA) kérését, amelyben az ALDE-t vezető Calin Popescu Tariceanu szenátusi házelnök mentelmi jogának felfüggesztését kezdeményezte. A házelnök ellen indítandó újabb bűnvádi eljárás elindításának engedélyezéséről a szenátus plénuma fog szavazni, ahol a PSD-nek koalíciós partnere nélkül is többsége van.
A titkos szavazáson Ciolacu százhetvenkettő, Raluca Turcan, a jobbközép ellenzék jelöltje száz, Kelemen Hunor húsz voksot kapott. A PSD jelöltje már első körben megkapta a képviselők többségének támogatását, így nem volt szükség arra, hogy a két legjobb eredményt elért jelölt közül a jelenlévők többségének voksával válasszanak házelnököt. Az eredmény a Viorica Dancila ideiglenes PSD-elnök vezette kormány számára azt jelzi, hogy továbbra is többsége van a parlamentben, annak ellenére, hogy az RMDSZ múlt héten megvonta tőle támogatását. Ciolacu megválasztása előtt igazat adott ellenjelöltjének, Kelemen Hunornak abban, hogy a házelnök nem a képviselők főnöke, hanem a politikai vitát moderáló egyensúlyi tényező. Magáról azt állította, hogy a politikában nincsenek ellenségei, csak ellenfelei. Ami az EP-választások eredményét illeti – utalva arra, hogy az ellenzék a kormány lemondását sürgeti –, az új házelnök felhívta ellenzéki képviselőtársai figyelmét arra, hogy a bukaresti parlamentet 2016 decemberében négy évre választották, a kormányt pedig csak bizalmatlansági indítvánnyal dönthetik meg. Emlékeztetett arra is, hogy a két éve még nagy többséggel megválasztott Emmanuel Macron francia köztársasági elnök sem mondott le tisztségéről csak azért, mert az általa alapított mozgalom most húsz százalékot alig meghaladó eredményt ért el az EP-választáson.
Forrás: MTI; Fotó: Maszol.ro
Facebook
Twitter
YouTube
RSS