Eddig hét halálos áldozata van annak a dunai hajóbalesetnek, amelynek következtében felborult a Hableány nevű hajó Budapesten, a Parlamentnél – jelentette be Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője a helyszínen. Egyes sajtóhírek szerint a jármű egy másik hajóval ütközött, majd elsodródott, a mentés területe ezért a Rákóczi hídig húzódik; az Index ugyanakkor azt írta, hogy a Hableány elsüllyedt, és a meder fenekén van. Az M1 csatornán elhangzó belügyminisztériumi tájékoztatás szerint 18 ember hollétéről tudnak a rendőrök és a mentősök, közülük 14-en egészségesen, épségben vannak, egy embert sikerült a parton újraéleszteni. Sok ember hollétéről senki nem tud semmit, őket nagy erőkkel keresik. Gál Kristóf, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője azt mondta: a hajón 33 dél-koreai turista és kétfős személyzet utazott. A mentést nehezítik a rossz látási viszonyok és a megáradt folyó erős sodrása. Pintér Sándor belügyminiszter is a helyszínre sietett.
A Blikk úgy tudja: a baleset oka, hogy két hajó ütközött össze a Parlament és az Erzsébet híd között , amelynek következtében több ember is a vízbe esett; volt, akit újra kellett éleszteni. A portál később azzal frissítette beszámolóját, hogy este tizenegyre már három halálos áldozatot találtak a mentőalakulatok. Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője nemrég bejelentette: hét halálos áldozata van a tragédiának. Hozzátette: hét embert könnyű sérülésekkel vittek kórházba. Csató Gábor, az Országos Mentőszolgálat főigazgatója azt közölte, hogy több könnyű sérültet kihűléssel vittek kórházba. Azt mondta: a pesti és a budai rakparton is folyamatban van az újraélesztés, ugyanakkor hozzátette: van, akinek az életét nem sikerült megmenteni. Elmondta: a mentőszolgálat 17 mentőegységgel van kint. Már nemcsak Pest, hanem Fejér megyéből is bekapcsolódtak a mentésbe.
Három nagy kórház fogadja a szerda esti dunai hajóbaleset sérültjeit – nyilatkozta a helyszínen Horváth Ildikó egészségügyi államtitkár az MTI-nek. Közölte: hét sérültről tud, ők könnyebb sérüléseket szenvedtek, kórházba vitték őket. Horváth Ildikó a magyar kormány nevében részvétét fejezte ki a halálos áldozatok hozzátartozóinak. Egyúttal köszönetét fejezte ki a mentésben részt vevőknek.
Az egyik érintett jármű, a Hableány hajó tulajdonosa az Indexnek azt mondta: a hajó ténylegesen elsüllyedt, harmincnégy ember volt a fedélzeten a legénységgel együtt, jelenleg rendkívüli erőkkel zajlik a mentési munka, a hatóságok a helyszínen vannak, és a társaság mindent megtesz azért, hogy mindenkit kimentsenek, akit lehet. A Hableánynak korábban volt már kisebb balesete; két éve, június elején az Index olvasója azt írta, hogy a hajó feltehetőleg elromlott, majd nekiment a partnak és egy stégnek a Petőfi híd pesti hídfőjénél.
Az Index szerint a Duna két partján rengeteg a rendőr, lámpákkal kutatnak túlélők után. Nem sokkal este 11 óra előtt a Petőfi hídnál mentettek embereket a vízből, este 11-kor pedig a Lágymányosi hídnál zárták le a rakpartokat. A portál informátora elmondta, hogy egy nagy turistahajóval ütközött a Hableány, emiatt borult fel. A baleset úgy történt, hogy a Hableányba a Margit hídnál hátulról belefutott egy szállodahajó, és felborította. A Mahart Budapest nevű hajója vette először észre a balesetet, onnan hangzott fel először az “Ember a vízben!” figyelmeztetés is.
Az MTI tudósítója azt jelentette a helyszínről, hogy a környéket teljesen lezárták, a vízi rendészet hajói, mentőhajók és tűzoltóhajók segítik a mentést. A Petőfi téren több rendőr-, mentő- és tűzoltóautót látott. A mentőszolgálat ügyeletese annyit közölt, hogy “14 egységgel” vannak a helyszínen. Az M1 csatornán 23:15-kor elhangzó belügyminisztériumi tájékoztatás szerint 18 ember hollétéről tudnak a rendőrök és a mentősök, közülük 14-en egészségesen, épségben vannak, egy embert sikerült a parton újraéleszteni. Három ember meghalt, és 16 ember hollétéről senki nem tud semmit, őket nagy erőkkel keresik. Pintér Sándor is a helyszínre sietett. Tóth Mihály, az Európa Cégcsoport és a Panorama Deck Kft. ügyvezetője az MTI-nek azt mondta: főleg távol-keleti turisták voltak a hajón. A 24.hu úgy tudja, 32 dél-koreai turista és kétfős személyzet utazott a hajón.
Az M1 aktuális csatornának Zacher Gábor toxikológus hangsúlyozta, hogy kiszámíthatatlan, milyen sérüléseket szenvedtek a szerda esti dunai hajóbaleset sérültjei. A szakértő kiemelte: a lehűlés komoly fenyegetést jelent, mert a Duna 10-15 fokos lehetett, amikor a baleset történt. A toxikológus elmondta azt is, hogy a sérülések mellett a sokkhatásnak is kiszámíthatatlanok lehetnek a következményei.
Tarlós István főpolgármester az Indexnek azt mondta, részletesen tájékozódott az ügyben, és sajnálatát, együttérzését fejezi ki az áldozatok családjának. Közölte még, hogy a fővárosi önkormányzat nem érintett az ügyben, mert egyik hajó sem a BKV-é, igaz, régebben eseti alkalommal kibérelték az elsüllyedt hajót.
Az ügyben megszólalt a rendőrség is. A police.hu-n közzétett közleményükben azt írták:
a BRFK ügyeletére 2019. május 29-én 21 óra 15 perckor érkezett bejelentés arról, hogy egy hajó felborult a Dunán, a Kossuth tér magasságában. A Budapesti Rendőr-főkapitányság rendőrei, valamint a katasztrófavédelem és a mentőszolgálat munkatársai haladéktalanul megkezdték a mentést és a helyszíni intézkedést. A baleset miatt a rendőrség a Margit híd és az Erzsébet híd között hajózási zárlatot rendelt el.
Az Időkép egyik webkamerája a Margit híd irányába néz, a Victoria Hotel tetején üzemelő egység rögzítette az eseményeket. A felvételen látszik, hogy egy nagy szállodahajó hátulról belefut a Hableányba.
Forrás: MTI/24.hu/Index/Blikk; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS