Elégedetlenek a részvényesek az alapító munkájával: nem kizárt, hogy ez Zuckerberg székébe kerülhet, de a botrányok sem tesznek jót a techóriás hírnevének – írja a 888.hu.
Hatalmas többséggel szavazták meg a Facebook részvényesei a múlt héten tartott, éves ülésükön Mark Zuckerberg, a portál alapítójának elmozdítását az elnöki székből, valamint a cég részvényesi struktúrájának átalakítását. Ugyanakkor a szavazásnak nem lesz következménye, mert ahhoz Zuckerberg belső körének jóváhagyására is szükség lenne, de a tavalyi hasonló szavazáshoz képest jelentősen nőtt az elégedetlenkedők száma, ami mindenképpen jelzésértékű lehet. A szavazásból kiderült, hogy a részvényesek 68 százaléka szeretne egy új, független elnököt a vállalat élére, míg a tavalyi ülésen csak 51 százalék gondolta úgy, hogy Zuckerberget el kell mozdítani. A hirtelen jött bizalmatlanság oka elsősorban a Cambridge Analytica-botrány, amely miatt az amerikaiak negyede (!) döntött úgy, hogy szakít a Facebookkal, ez pedig a tőzsdei részvényekre is erős hatással volt.
A másik felvetés a Facebook két részre osztott részvényesi struktúrájának eltörlése volt, amit a részvényesek 83,2 százaléka támogatott. Jelenleg A- és B-osztályú részvényesek vannak a Facebooknál; előbbi csoportnak részvényenként egy, utóbbinak tíz szavazata van. A B-osztályban ugyanakkor csak a cégvezetés, azaz az alapító belső köre van benne, maga pedig az itt található részvények 75 százalékát birtokolja, amely által gyakorlatilag egyedül képes bármit megszavazni; teljesen mindegy, milyen többséggel támogatják azt az A-osztályú részvényesek. Ebből lett most elegük az utóbbiaknak. A részvényesek tehát önmagukban ugyan nem tudják leváltani szavazással Zuckerberget, azonban gazdaságilag nem lehetetlen, hogy meg tudják törni az alapító hatalmát.
Forrás: 888.hu; Fotó: MTI/EPA/Michael Reynolds
Facebook
Twitter
YouTube
RSS