Az LMP szétesését és iránytalanságát jól mutatja, hogy a párt tisztújító kongresszusa a párt jelenlegi elnökségi tagját, Kendernay Jánost választotta meg elnöknek. Ellenfele Ferenczi István kispesti önkormányzati képviselő volt. A tisztújításra azért került sor, mert miután az EP-választáson csak 2,1 százalékot szereztek a zöldek, Demeter Márta és Keresztes László Lóránt társelnökök a komplett elnökséggel együtt lemondtak. Kendernay tavasszal a német zöldek EP-listájára akart felkerülni, mivel saját pártjában nem bízott.
A rendkívüli tisztújítást azért kellett kiírni, mert május 26-án mindkét társelnök, Keresztes László Lóránt és Demeter Márta – és a párt teljes elnöksége is – lemondott az LMP rendkívül gyenge, 2,1 százalékos EP-választási eredménye után.
Kendernay János arról híresült el, hogy az LMP elnökségi tagjaként az év elején EP-mandátumot kunyerált a német zöldpárttól. Akkor beleírta a pályázatába, hogy Európa nem lehet jobb a zöldek nélkül, viszont Magyarországon tíz évvel a pártalapítás után is nehéz helyzetben vannak, és kicsi a politikai súlyuk. Vagyis német zöldpártiként akart EP-képviselő lenni, mert a saját pártjában nem bízott, ezért inkább másokhoz kéredzkedett volna be, és ebből nem is csinált titkot. Végül az LMP-lista harmadik helyére került Vágó Gábor és Demeter Márta mögé.
Vágó a kétszázalékos “eredmény” miatt nem jutott ki Brüsszelbe, Demeterrel pedig most az a helyzet, hogy Polt Péter legfőbb ügyész a Központi Nyomozó Főügyészségen folyamatban lévő nyomozás eredményeként indítványt tett az Országgyűlés elnökénél mentelmi jogának felfüggesztésére. A megalapozott gyanú lényege szerint Demeter Márta 2018 szeptemberében országgyűlési képviselőként a Magyar Honvédség működésével kapcsolatos adatokról szerzett tudomást, majd azokat a közösségi oldalán közzétette azzal a megjegyzéssel, miszerint a Magyar Honvédség a miniszterelnök közvetlen hozzátartozóját törvénysértő módon szállította. Amellett, hogy ez a közlés valótlan volt, Demeter Márta a törvényi kötelezettségét megszegve, közérdekből nem nyilvános adatokat adott ki. Demeter Márta országgyűlési képviselő e cselekménye hivatali visszaélés bűntettének megállapítására lehet alkalmas. A büntetőeljárás lefolytatására az országgyűlési képviselő mentelmi jogának felfüggesztése esetén nyílik lehetőség.
Visszatérve Kendernayra, ő ilyen ötletekkel állt elő:
Személyes véleményem szerint 2022-re talpra lehet és kell is állítani a zöld pólust. Főnixmadárként az LMP saját belső megtépázott erőforrásai hiányában nehezen képzelhető el, hogy önmagában és egyedül szányra kap. Ellenben motorjává válhat annak, hogy az ökopolitikai térben feléledjen a pártpolitikai ereje. Ehhez kezet kell nyújtania, képletesen, de ténylegesen is más pártok, csoportok, civilek felé. Késznek kell lennie arra, hogy a következő választásokon zöld jelöltek egy ernyő alatt (akár ellenzéki koordinált jelöltállítás, akár önálló indulás esetén) rajthoz állhassanak. Remélt közös sikerünk révén újra lehetne értelmezni a parlamenti munkát is, közös frakcióban lehetne egységesíteni a zöld politikai erőt és függetlenül attól, ki honnan jön/jött. Egyedül ez alapozhatja meg, hogy 2024-ben erős és egységes zöld erőként tudjunk megküzdeni EP mandátumokért, Budapesten határozott zöld politika érvényesülhessen, az önkormányzatokban ne lehessen nélkülünk kormányozni. Legkésőbb 2026-ra Magyarország zöld erejének késznek kell állnia a kormányzati felelősség vállalására.
Női társelnököt nem tudott választani a kongresszus, mivel nem érkezett érvényes jelölés, így a poszt betöltőjéről hatvan napon belül kell határoznia a pártnak. Az országos elnökség titkári posztját ezután is Kanász-Nagy Máté tölti be.
Forrás: MTI/PS; Vezető kép: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS