Szlovákiának módosítania kell a botrányos állampolgársági törvényét, amely miatt 2010 óta nagyjából háromezer embert (köztük 117 magyart) fosztottak meg büntetésül szlovák állampolgárságától, amiért fölvette egy másik államét. Az Európai Bizottság – egy uniós bírósági döntés alapján – hét év után végre ráeszmélt: nem illeszkedik az uniós jogba ez a jogfosztó törvény. Az ügyben Lomnici Zoltán kezdeményezett petíciós eljárást még hét éve. A küzdelem egyik szimbolikus alakja a szlovák állampolgárságától megfosztott felvidéki tanítónő, néhai Tamás Aladárné Ilonka néni volt (lásd: vezető képünket), akit 2012-ben Magyar Becsületrenddel tüntetett ki a magyar kormány.
Vannak még csodák! Brüsszel hét év (!) után rádöbbent, hogy nem igazán illeszkedik az uniós jogba a szlovák állampolgársági törvény, amely önkényesen, jogorvoslati lehetőség biztosítása nélkül megfosztja állampolgárságától mindazokat, akik egy másik ország állampolgárságát fölveszik. Ez abból a válaszlevélből derül ki, amelyet ma küldtek meg az ügyben még 2012-ben petíciós eljárást kezdeményező Lomnici Zoltánnak, az Emberi Méltóság Tanácsa elnökének. A levél szerint
- az Európai Bizottság fölkéri a szlovák hatóságokat, határozzák meg, hogyan igazítják ki az említett jogszabályt, hogy az összhangba kerüljön az uniós joggal.
Brüsszel „hirtelen” észhez térése egyébként nagy valószínűséggel annak köszönhető, hogy egy, a szlovákhoz kísértetiesen hasonló, holland állampolgársági ügyben (Tjebbes-ügy) az Európai Unió Bírósága idén márciusban iránymutató ítéletet hozott. Ez egyfelől kimondta: „az állampolgárság megszerzése és elvesztése feltételeinek meghatározása az egyes tagállamok hatáskörébe tartozik, annak az uniós jog tiszteletben tartása mellett kell történnie”. Ám – és ez a lényeg! – egyúttal azt is világossá tették:
- akit megfosztanak állampolgárságától, annak is joga van hatósági, bírósági úton jogorvoslatot kérni, hogy az állampolgársága visszaállítását kérje.
Szlovákia még 2010-ben, az első Fico-kormány idején módosította állampolgársági törvényét – válaszul a magyar kettős állampolgársági törvényre. A szlovák jogszabály elrendelte: el kell venni a szlovák állampolgárságot attól, aki egy másik államét fölveszi. Ennek során fosztották meg szlovák állampolgárságát az akkor már több mint száz esztendős Tamás Aladárné Szűcs Ilona felvidéki tanítónőt és lányát, Tamás Anikót, továbbá Dolník Erzsébetet, Gubík Lászlót, a Via Nova Ifjúsági Csoport elnökét és Fehér István komáromi tanárt. A jogfosztással járó kálváriába, a szlovák hatóságok packázásába előbb Tamás Anikó (2012-ben), majd 2016-ban édesanyja, Ilonka néni is belehalt. Így ők már sajnos nem érhették meg az igazságtételt. Ilonka nénit egyébként a magyar kormány 2012. október 23-án Magyar Becsületrenddel tüntette ki.
Csaknem háromezer jogfosztott
A jogfosztottakat fölkarolta az Emberi Méltóság Tanácsa, amelynek elnöke, Lomnici Zoltán 2012-ben petíciót nyújtott be az Európai Parlamenthez. Ebben rámutatott: a szlovák törvény alkotmányellenes, mivel
a Szlovák Köztársaság alkotmánya 5. cikkének (2) bekezdése kimondja, hogy akarata ellenére tilos bárkit megfosztani szlovák állampolgárságától.
A szlovák belügyminisztérium legfrissebb, vasárnap ismertetett adatai szerint a szlovák állampolgársági törvény miatt 2010 óta 2933 embert fosztottak meg szlovák útlevelétől. Közülük a legtöbben a cseh állampolgárság felvétele miatt veszítették el a szlovákot, (681-en). Őket követik a német állampolgárságot felvevők (675-en), az osztrákot (456-an), a britet (329-en), az amerikait (143-an) és a magyart fölvevők (117-en).
Facebook
Twitter
YouTube
RSS