Szinte egyetlen kérdésünkre sem találtunk érdemi választ Bodoky Tamás, az Átlátszó.hu főszerkesztőjének terjedelmes, a PestiSrácok.hu-nak címzett nyilvános levelében. A Bodoky szakmai kvalitásait és érdemeit gazdagon idéző levélhez mellékelt, a Norvég Civil Alap 30,7 millió forintos támogatását kiérdemlő pályázati dokumentációjuk viszont minden gyanúnkat igazolta. Kiderült: Bodokyék kizárólag a KiMitTud közérdekű adatigénylő rendszerük workshopokon való bemutatására veszik fel az imponáló összeget a Soros György alapítványának munkatársai által felügyelt alapból.
HUTH GERGELY – PestiSrácok.hu
Alighanem komoly fejtörést okoz majd az Átlátszó.hu munkatársainak, hogy miként igazolják a norvég adófizetők 30,7 millió forintjának jogos felhasználását. Az impresszuma szerint a vezetőkkel együtt mindössze hat belsős újságírót foglalkoztató, egyetlen szobában működő oknyomozó portál kollektívájának ugyanis az összeg szinte teljes egészét workshopok megtartására kell majd fordítania. Kiderül: szinte a teljes oknyomozó stáb 28 hónapon keresztül mással sem fog foglalkozni, mint “az Átlátszó.hu közpénzügyi watchdog módszertanának továbbadásával civil szervezetek, közéleti blogok és aktivista hálózatok részére”. Mivel a költségek tételes felsorolásánál szinte csak a workshopokhoz kapcsolódó méregdrága munkaórákat látjuk, például, hogy a norvég adófizetőknek az “önkéntes koordinátorok” munkája 2,79 millió forintjába, míg például az “újságíró szakértői feladatok ” 3,18 millió forintjába fájnak majd és semmi közelebbi nem derül ki a munka mikéntjéről, vegyünk egy teljesen más kiindulási alapot!
A HVG.hu-s Kósa András és a Népszabadságos Romhányi Tamás nevével fémjelzett MESE Kommunikációs Kft. két hónapos, 83 órás újságíróképzése például 83 ezer forintba kerül. Bár a PestiSrácok.hu teljesen szkeptikus az ingyenes tanfolyamok hatékonyságát illetően, ugyanakkor az igazságtalan kétkedés csapdájába sem szeretnénk esni, ezért tételezzük fel, hogy Bodokyék is nebulónként legalább két hónapon és 83 órán át oktatják majd az elmés KiMitTud közérdekű adatigénylő emailküldő rendszer hatékony használatát. Ebben az esetben (ha levonjuk a projekthez kapcsolódó norvég utazásra szánt 425 ezer forintot, de a munkadíj mellett amúgy elenyésző tételű laptop és rejtett kamera, terembérlet és pl. belföldi kiszállási díj sorokat nagyon is a tanfolyam költségeihez soroljuk), a 30.275.000 forintból a Kósa-Romhányi-féle díjjal operálva 364 darab bloggert és aktivistát lehetne kiképezni.
Nagy kérdés ugyanakkor, hogy Magyarországon van-e egyáltalán 364 blogger és aktivista, aki 83 órán át hallgatná Bodokyék workshopjait, az igényre vonatkozóan ugyanis egyetlen mondatot sem lehet olvasni a pályázatban. Komikus hatást kelt a projekt sikerét előre vetítő, az ötéves tervek és a munkaverseny világát idéző tételsor. Eszerint (7. pont) például a beadott adatigénylések száma a workshopok eredményes hatásaként 1200-ról 3000-re nő, a sikeres igénylések tétele 500-ról pont 1500-ra nő majd, míg a bírósági útra terelt igénylések száma 50-ről évi 100-ra nő majd. Ebben a tételsorban találhatjuk az egyetlen olyan adatot, amely a harmincmilliós projekt célközönségét mutatja. Eszerint az Átlátszó.hu közreműködését kérő civil szervezetek, közéleti blogok és aktivista hálózatok száma 20-ról 40-re nő majd, azaz két és fél év alatt húsz új szervezetet sikerül majd megszólítani. A norvég adófizetők egy-egy blogot, szervezetet tehát több mint másfél millió forintból segítenek hozzá a watchdog, azaz őrkutya adatigénylő szemlélet elsajátításához. Ha feltételezzük, hogy egy szervezet csak egy delegáltat küld majd az átlátszós workshopra, akkor ez a Kósa-Romhányi-féle tandíjnál sokkal-sokkal nagyobb költséget jelent majd a katonatisztként fizető norvégoknak. Másrészt ha összevetjük a fenti számokat, sajnálni is lehet ezt a húsz blogot, illetve civil szervezetet, hiszen a Bodoky-agykontroll után együtt 1800 plusz adatigénylést kell majd produkálniuk, hogy ne csalódjanak a norvég gavallérok. Azaz szervezetenként évi kilencven adatigénylés az elvárás, punktum. Csak semmi cicó!
Tekintettel a PestiSrácok.hu cikkei által felkavart, szinte érthetetlen hevességű indulatra, olvasóinknak is azt tanácsoljuk, hogy böngésszék át maguk Bodokyék pályázatát, illetve a Norvég Civil Támogatási Alap nyári elitpályázatán, az úgynevezett “makro” projekten nyertes, egyenként több tízmillió forinttal támogatott 24 szervezet névsorát. És döntsék el a tisztelt olvasók, hogy a Soros-emberek által célba irányított (lásd a Heti Válasz vonatkozó cikkét) makrosegítségnek van-e köze a most startoló választási kampányhoz és a Bajnai Gordon Együtt2014 pártja körül mozgolódó ún. civilek hálózatához. És gondolkodjanak el azon is, ha mégsem a nyertes pályázatokban lefektetett szürreális feladatokra, akkor mire másra szolgál ez a hatalmas összeg?
(A Bodoky Tamást ábrázoló fotó forrása: Átlátszó.hu)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS