„Intelligens ember nem szemetel, a többieknek pedig tilos” – tartja a mondás. Senki sem vitathatja, hogy mindannyiunk közös érdeke a tiszta, egészséges és biztonságos környezet, amelynek megőrzése és helyreállítása nemcsak érdekünk, de alapvető állampolgári kötelességünk is. Folyamatos, véget nem érő munka szükséges ahhoz a Fővárosi Közterület-fenntartó részéről, hogy Budapest utcái, közterei tiszták legyen. A főváros utcáit már 1820 óta igyekeznek a kor emberei tisztán tartani. Tudta, hogy az utcatisztogatást akkoriban elítéltek végezték, és az utcarendtartás a kerületi rendőrkapitányságokhoz tartozott? Pest, Buda és Óbuda egyesítése után pedig a köztisztaságért a kerületi előjáróságoknak kellett felelnie. Budapest Főváros Köztisztasági Szabályzata 1879. május 1-én lépett életbe, 1881-ben pedig javaslat született arról, hogy az I-IX. kerületeket nagyjából 2,5 millió négyzetméteren tisztítják majd, amelyhez 300 főt és 34 utcaseprő-gépet vettek számításba. Ebből aztán egyenesen következik, hogy 1895-ben megalakult a Fővárosi Köztisztasági Hivatal, a mai FKF Zrt. jogelődje. Portálunk végigdokumentálta, milyen folyamatok által lesz napról napra tiszta a főváros.
Budapest majdnem 26 millió négyzetméter útjának rendszeres takarítása, mintegy 70 aluljáró (66 gyalogos, 3 közúti aluljáró és a Váralagút) tisztítása, valamint közlekedési műtárgyak, közjárdák és közlépcsők (1 millió m2) téli-nyári, kézi-gépi takarítása – Budapest tisztaságáért az FKF 213 célgépet és 56 kézi mozgatású tisztító berendezést üzemeltet (csak köztisztasági célgépek, a hulladékszállítást végző célgépek nélkül).
Kiemelt tisztítást a belvárosi területek, főútvonalak, nagyobb közlekedési csomópontok, az idegenforgalom által leglátogatottabb területek, hidak az FKF Zrt. takarítási kötelezettségébe eső, szilárd burkolatú felületei igényelnek. Figyelemre méltó, hogy a belügyminiszter, Hieronymi Károly egy 1894-es Pesti Hírlapban megjelenő dörgedelmes sorainak hatására kezdődött meg a modern köztisztaság megszervezése. „A székes főváros utcáinak nagyobb része éspedig a legélénkebb forgalmú utcák is oly piszkosak, hogy ez az állapot jogos panaszokra szolgáltat okot.”
A kezdeti időkben a város tisztán tartásának megszervezésében élenjárt Budapest. A századforduló környékén az egyik legjobban működő nagyváros volt ebben a tekintetben, sok külföldi delegáció jött tanulmányozni a fővárosi viszonyokat. Az FKF köztisztasági osztályának feladatköre a mai napig szerteágazó, ugyanis számos teendőt látnak el: koordinálják a gépi úttisztítást (mosás, locsolás, gépi önfelszedés), gépi hókotrást, síkosságmentesítést, hóeltakarítást, kézi úttisztítást, de a feladatkörükbe tartoznak olyan munkálatok, mint a lomtalanítás utáni takarítás, kerékpárút tisztítása, hídmosás, alagútmosás, a szelektív szigetek edényeinek mosása, környezetük takarítása, a plakát- és falfirka-eltávolítás, az illegálisan lerakott hulladékok elszállítása a fővárosi tulajdonú területekről, hulladékszállítás, lombeltakarítás, valamint a megrendelt közterület takarítása, például társadalmi, kulturális rendezvények után.
A takarítási munkákhoz környezetbarát tisztítószereket, fertőtlenítőszereket, a plakát- és falfirka-eltávolításhoz speciális vegyszereket használnak folyamatosan, három műszakban. Az évszakok változásával a feladatok prioritása változó: míg télen a síkosságmentesítés, hóeltakarítás az első, tavasszal a tavaszi nagytakarítások, hídmosások következnek, nyáron a forgalom által leglátogatottabb területek fokozott tisztasága az elsődleges, de nem maradhat el a nagy hőségben a locsolás, az ősz pedig az őszi lombeltakarításról és a télre való felkészülésről szól.
Az úttisztítók munkáját speciális kisgépek, elektromos járdatakarítógépek, mosóberendezések, szállító járművek segítik. De fontos kiemelni, hogy ez a részleg végzi a társaság által kihelyezett mintegy 12000 utcai hulladékgyűjtő kosár rendszeres ürítését, az új hulladékgyűjtő edények kihelyezését, mosását, javítását.
Fotók: HORVÁTH PÉTER GYULA
Facebook
Twitter
YouTube
RSS