Kórképnek beillő írást közölt még augusztus elején a Menedzsment Fórum Pilisjászfalu ügyeivel kapcsolatban. Az mfor.hu egyoldalú összeállításából az a kép rajzolódik elénk, hogy Bányai József, a település fideszes polgármestere tulajdonképpen csődbe viszi Pilisjászfalut, kiskirályként uralkodik és zavaros kavarás zajlik a háttérben. A PestiSrácok.hu beszélt Bányai József polgármesterrel, aki cáfolta az mfor.hu több értesülését, és egészen más összképet tárt elénk, miközben a napokban újabb fejlemények bizonyítják a hangulatkeltők rosszindulatát. A helyi politikai élet akkor bolydult föl, amikor az őszi önkormányzati választások már látótávolságba kerültek, de a személyes érintettség és bizonyos ellenzéki csoportok mozgolódása sárdobálásig fajult, ezt követően pedig több szálon rágalomhadjárat indult a polgármester ellen.
Az mfor.hu több olyan problémát megemlít cikkében, ami az olvasók számára kétségessé teszi a polgármester hozzáértését és bizonyos esetekben a tisztességét is. A pilisjászfalui állapotokat, a nyugalomra vágyó, és ezért a településre költöző, ott élő emberek vállalt kompromisszumait a következőképpen ecsetelik:
A Budapestre vezető 10-es út forgalma már most is nagyon erős, Jászfaluról ugyanis – akárcsak az agglomeráció más településeiről – majd’ mindenki útra kél reggelente, beleértve a gyerekek jó részét is, akiket a környező településekre, illetve Budapestre hordanak bölcsődébe, óvodába és iskolába. De aki csendre, megfizethető árú ingatlanra vágyik, az vállalja ezt a kényelmetlenséget. Az elsötétülő utcákat, a bezáró óvodát és iskolát és a csődeljárást már nem biztos. Márpedig a lázadó civilek szerint van erre esély. Pilisjászfalu hét tagú képviselőtestülete Bányai József polgármester egyedüli ellenszavazata mellett áprilisi ülésén úgy döntött, hogy adósságrendezési eljárás megindítását kéri a Budapest Környéki Törvényszéktől.
Felkavarodott az állóvíz Pilisjászfalun
A cikk szerint tehát Damoklész kardja ott lebeg a pilisjászfaluiak feje fölött, mindezt pedig a “lázadó civilektől” tudták meg az írás készítői. Megkérdeztük Bányai József polgármestert, hogy ő vajon hogyan látja ezt a helyzetet.
A település polgármestere elsőként korrigálta az mfor.hu értesüléseit, hiszen öten szavaztak ellene, a Fidesz-tag képviselőjelölt betegsége miatt nem tudott jelen lenni, a hetedik pedig maga a polgármester volt, aki valóban nem szavazott maga ellen. Az adósságrendezési eljárás azonban már egy érdekesebb kérdés, hiszen Bányai szerint az egésznek politikai mozgatórugói vannak. Az utóbbi időben ugyanis a közös munka helyett széthúzás tapasztalható, az önkormányzati választások közelsége miatt felborult a település békés irányítása, és az ellenzéki érdekcsoportok nyomást gyakorolnak a képviselőkre. Bányai állítása szerint elsősorban a Momentum aktív Pilisjászfalun, akik vélhetően abban érdekeltek, hogy minél több botrány robbanjon ki, gyengítve a polgármester pozícióját. Az adósságrendezési eljárásra visszatérve pedig Bányai kifejtette, hogy a cikkben elmondottakkal ellentétben Pilisjászfalunak egy fillér tartozása sincsen Tinnye felé, valamint a közszájon forgó, akár 100 millió forintos adósságállomány sem állja meg a helyét, erről jogászi szakvéleményük is van. A testület ennek ellenére fogadott el egy tartozás-elismerő nyilatkozatot, tényleges elszámolás helyett.
No gallery template found!Támadás Tinnyéről
Ha már a politikai mozgatórugók kerültek szóba, érdekes az események mögé tekinteni. Némileg meglepő, hogy Imre Gábor jegyző, aki Tinnyéről szólította fel a saját polgármesterét a fizetésre (a két településnek közös önkormányzati hivatala van), Baranyai szerint 2013 óta nem készült értékelhető beszámoló, mérleg, nincsenek havi kimutatások, jelentések, értékelhetetlen a könyvelés. Baranyai azt is elmondta az mfor.hu-nak, hogy ő már két éve figyelmeztette az önkormányzatot, hogy “baj lesz”. Bányai szerint azonban minden beszámolót leadtak, minden évben volt költségvetés, egyedül a 2018-as mérleg leadása csúszott négy hónapot, ezen kívül minden rendben volt az évek alatt, eddig őt legalábbis a testület többi tagjával együtt így tájékoztatták.
Ha továbblépünk, jogosulatlan áfa-visszaigénylésre derült fény a könyvelésből. A probléma valós, Bányai tett feljelentést a rendőrségnél. A testület úgy döntött, hogy önellenőrzi az áfa visszaigénylését, amire kiválasztották a Qandala Kft.-t, amelynek ügyvezetője pár napon belül jelezte, hogy a munka nagyobb mennyisége miatt nem tudja vállalni, csak a vállalt árnál drágábban és hosszabb határidővel. A nyilvános adatbázisokból kiderül, hogy a cég ügyvezetője a Székely Róbert nevet viseli. Bányai József megerősítette, hogy valóban az ellenfeléről van szó. Kérdésre elmondta, hogy a cég 1,7 M Ft + áfa áron vállalta az önellenőrzést, amit végül visszamondott.
Friss, múlt heti hír (forrás: a két település testületi ülése), hogy Tinnye és Pilisjászfalu újból tárgyalt a közös hivatali elszámolásról. Az elszámolást azonban végül nem tárgyalták a testületek. Ez úgy történhetett meg, hogy az elszámolásból több tétel sorsa nem volt tisztázott. Krix Lajos, Tinnye polgármestere több kérdést tett fel, amelyekre 30 napon belül érkezik válasz a jegyzőtől. Úgy látszik, a két település között nem ért véget a csörte. Bányai azt nyilatkozta: hivatali ügy, ki kívánja várni az események végét és az elszámolást.
Álságos aggodalom a lakópark miatt
Bányai József ezen kívül beszélt a PestiSrácok.hu-nak arról is, hogy az is különösen elgondolkodtató, hogy az új lakópark most ilyen vitákat generál, hiszen már 1999-ben építési telkek voltak; tulajdonképpen azóta az volt a terv, hogy beépítés alá kerüljenek. Az pedig sokatmondó a polgármester szerint, hogy 2002-ben és 2006-ban, még az ő regnálása előtt az akkori képviselő-testületek úgy határoztak, hogy a szennyvíztelepet olyan mértékben bővítik, hogy a jövőben beköltöző ezer emberrel együtt tudja kielégíteni a település szükségleteit. Bányai hozzátette azt is, hogy ebben konszenzus volt a múltban is, és a sokat szidott UBM-cégcsoport mögött álló projektcég finanszírozza a lakópark megépítését, a jászfalui önkormányzatnak egy fillért sem kell ezért fizetnie. Ezek tükrében a polgármester álságosnak tartja az ügyben keltett perpatvart, aminek csupán politikai színezete van.
Ha már az UBM-nél tartunk, az egyik vád az volt a polgármesterrel szemben, hogy a cég szinte teljhatalmat kapott Pilisjászfalu életében, minden mögött ők állnak, és ez a jelenlegi vezetésnek jó csak, hiszen elkötelezettek az UBM felé. Bányai ezzel szemben úgy nyilatkozott, hogy ez sem igaz. Az UBM-nek (pontosabban a Somlyóvölgyi lakópark ingatlantulajdonosainak) ugyanis 210 millió forintos telekadó tartozása volt az önkormányzat felé, de mivel ez egy cégcsoport, konkrétan nem a cégé volt az adósság, hanem több, mögötte álló, különböző magánszemélyé. 2009-2010 környékén Bányai szerint az önkormányzat felmérte a lehetőségeket, és ez alapján az derült ki, hogy mintegy 40 millió forint hajtható be tőlük. Az akkori jegyző, Takács Ervin ezt jegyzőkönyvbe mondta. Ezért egy 9-10 hónapig tartó maratoni tárgyalássorozat eredményeképpen másik megoldást választottak, ugyanis a szennyvízdíjba kötvényként beépítve voltak pénzek, így onnan tudták a kintlevőségeket behajtani, amely komoly rezsicsökkentést jelentett a lakosságnak. Évente 36 millió forintot spóroltak ezzel a lakosságnak. Ezen felül a legfontosabb a történetben, hogy Pilisjászfalu így több pénzt kapott vissza, mint ami eredetileg behajtható lett volna.
Féligazságok, csúsztatások, kampányfinis
Ugyancsak igen érdekes Kőműves Sándor szerepe Jászfalu ügyeiben, aki folyamatosan féligazságokkal vezeti félre a település lakosságát és folyamatosan támadja Bányait a polgármester szerint, aki azt is hozzátette, hogy Kőműves egyetlen eszköze a folyamatos sárdobálás.
Ha kicsit belenézünk a háttérbe, akkor kiderül, hogy Kőműves gyakorlatilag méltatlan a tisztségére, ugyanis augusztus 10-én kikerült a köztartozásmentes adózói adatbázisból, amihez fel kellett halmoznia 60 napon túli adótartozást is. Ezzel méltatlanná vált a tisztségére. Bányai szerint ezt nem jelentette a testület felé. Ha kicsit még mélyebbre ásunk a nyilvános adatbázisokban, akkor találunk egy bizonyos Laipack Hungary Kft.-t, amelynek Kőműves is tagja, ügyvezetője és tulajdonosa volt. A cég kényszertörlési eljárás alá került, ami miatt a bíróság sem Kőművest, sem üzlettárását nem tudta eltiltani, ugyanis addigra megszűnt a cégben a képviseleti joguk és egyikük sem volt többségi tulajdonos. Ebből menekülni csak ügyes machinációval sikerülhetett, például, ha a két ügyvezető kirúgja egymást. A cég tetemes NAV-tartozást halmozhatott fel, mert végrehajtási eljárás is ment ellene.
Érdekes, hogy ilyen háttérrel rendelkező emberek próbálnak tisztességre és egyenességre oktatni. Az mindenesetre látható, hogy a kampány finise Pilisjászfalun sem lesz sétagalopp.
A videó forrása: Indavideo
Facebook
Twitter
YouTube
RSS