Miközben az ellenzéki politikusok és a sajtó tendenciózusan hazudják, hogy a kormány egyfajta fagyilkos politikát folytat, cinikus módon elhallgatják, hogy valójában Magyarország történetének legnagyobb fásítási programja zajlik, amelynek köszönhetően huszonötezer hektárral nő hazánk erdőborítottsága. Nagy István agrárminiszter szerdai sajtótájékoztatóján újabb jelentős lépésről számolt be, amikor bejelentette, hogy a szaktárca a támogatási rendszerek átszervezésével most a mezőgazdaságilag gyengén teljesítő területek erdősítését ösztönző programot indít. Mint Nagy István kiemelte, az erdőtelepítés Magyarország egyik válasza a klímaváltozásra.
TIHANYI RITA – SUSÁNSZKY MÁTYÁS
Már tavasszal beszámoltunk arról, hogy a kormány nagyszabású erdőtelepítési programja keretében csak idén 42 millió facsemetét ültettek el. Az ötezer hektáros faültetési hullám azonban nem áll meg: a tervek szerint összesen 25 ezer hektárral fog hazánk erdőborítottsága növekedni. Miközben az ellenzéki sajtó és a balliberális politikusok egymást túllicitálva harosgják, hogy a kormány erdőellenes, klímaellenes politikát folytat, eközben valójában hazánk történetének legnagyobb fásítási programja zajlik. Mint ezzel kapcsolatban portálunknak Nagy István agrárminiszter megjegyezte: “egy fa kivágása mindig nagyobb sajtófelületet kap a médiában, mint amikor ezer hektár erdőt ültetünk”.
A gazdákat is erdőtelepítésre ösztönzik
“Az erdőgazdálkodás az agráriumnak az a része, amely válaszokat kínál a klímaváltozásra” – jelentette ki szerdai sajtótájékoztatóján Nagy István. Az agrárminiszter hozzátette: a magyar erdők évente 4-5 millió tonna széndioxidot kötnek meg, ami jelenleg a hazai kibocsátás 7-8 százaléka; az erdőterületek növekeedésével ezt a szénmegkötő kapacitást lehet jelentősen emelni. Mint kiemelte: az erdőtelepítések a mezőgazdaságilag gyengén hasznosítható területeken valósulnak meg, így “a mezőgazdaság termelési potenciálját nem veszélyeztetik, sőt, kedvező hatásaik miatt – például a termőtalaj védelme, a mikroklíma kiegyenlítése, párologtatás, az időjárási szélsőségek hatásainak mérséklése – a mezőgazdasági termelés fenntartását segítik”. Mivel az erdőtelepítésre alkalmas területek legnagyobb része magántulajdonban van, ezért a kormány az erdőtelepítések támogatási rendszerének átalakításán keresztül ösztönözné a gazdákat az erdőtelepítésre. A főbb változások:
- a jövedelempótló támogatás összegét az eddig hektáronkénti 172 euróról 432 euróra emelik;
- a jövedelempótló támogatás igénybevételének időtartamát minden fafaj esetében egységesen 12 évre emelték, vagyis nemcsak több támogatást kapnak a gazdák, hanem fafajtól függően 4-7 évvel hosszabb ideig igénybe vehetik azt;
- a telepítési költségek támogatását átlagosan közel húsz százalékkal emelik, ezen túlmenően – és ez a legfontosabb – például a tölgyes vagy bükkös támogatása összesen tehát hektáronként az eddigi 2,6 millió forintról közel 5 millió forintra nő; 1 hektár akácos vagy nemesnyáras támogatása összesen hektáronként 1,2-1,3 millió forintról 2,8-2,9 millió forintra nő;
- hektáronként 2800 euróval támogatják a ritka elegyfafajok ültetését az új erdőterületekre, hogy minél változatosabb és ellenállóbb erdők szülessenek;
- 2021. december 31-ig meghosszabbították az erdők szerkezetének átalakítására szóló pályázati lehetőséget, és további 3 milliárd forinttal emelik a keretet.
Nagy István kiemelte: az Agrárminisztérium elkötelezett a hazai erdők sorsáért, a most bejelentett intézkedéscsomag azonban csak egyike az első lépéseknek, amelyekkel a kormány és a szaktárca az erdőtelepítéseket, faültetéseket jelentősen ösztönözni kívánja.
Forrás/fotó/videó: PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS