Öt év szabadságvesztésre és ugyanennyi időtartamú közügyektől eltiltásra ítélte szerdán a Fővárosi Törvényszék jogerősen azt a férfit, akit többek között azzal vádoltak, hogy kölcsönügyleteiben fedezetként hamis aranytömböket használt fel. A szerdai tárgyaláson az eredeti tervek szerint a bizonyítási eljárás folytatódott volna, azonban a vádlott felszólalt és váratlan módon a váddal egyezően beismerte bűnösségét – tájékoztatta a PestiSrácok.hu-t a bíróság sajtóosztálya.
Bíró Péter nyilatkozatát a törvényszék elfogadta, az ügyészség pedig perbeszédében – az enyhítő körülményekre tekintettel – lehetőségét látta a törvényi középmértéktől eltérő, enyhébb szabadságvesztés kiszabásának. Az ítélet szerint a vádlott kézizálog-hitelezési tevékenységet folytatott az általa alapított Lombard Kft.-ben és a Kézizálog Zrt. nevű cégekkel. A vállalkozásokat a globális pénzügyi válság negatívan érintette, működésük fenntarthatatlanná vált, ezért a vádlott elhatározta, hogy fiktív zálogkölcsön-ügyletekkel lendíti fel üzleti forgalmát. Ezek valós ügyletként történő kimutatásával biztosíthatóvá vált a refinanszírozó bankok által megkövetelt fedezettségi szint, ezen felül a záloghitel-állomány látszólagos emelkedése további hitellehívásokat is megalapozott. További forrásokhoz jutás céljából újabb pénzintézeteket, egyéb gazdasági társaságokat, illetve vagyonos magánszemélyeket, vállalkozókat bírt rá kölcsönnyújtásra vagy más finanszírozási típusú ügylet megkötésére azzal a módszerrel, hogy fedezetként a kifizetésre kerülő pénzösszeget meghaladó értékű aranytömböket ajánlott.
Mint arról korábban a PestiSrácok.hu is beszámolt, a vádlott a szükséges mennyiségű aranytömbbel vagy az azok öntéséhez felhasználható törtarannyal nem rendelkezett, ezért a kft. alkalmazásában álló ötvöst rendszeresen arra utasította, hogy réz és egyéb segédanyagok felhasználásával öntsön ki az aranytömbre megtévesztésig hasonlító fémtömböket. A hamis fedezeti tárgyak felhasználásával kötött ügyletek eredményeként a vádlott több, mint hárommilliárd forinthoz jutott jogtalanul. A törökbálinti Bíró Péter a fentieken túl vállalati kötvénykibocsátás útján is megpróbált további forrásokhoz jutni, e tevékenységével a zrt. több millió euró névértéken kötvényt értékesített. A vádlott a fent említett módokon megszerzett pénzösszegeket a kft. és a zrt. működési költségeinek, legsürgetőbb tartozásainak kifizetésére fordította, az üzleti tevékenységét nem bővítette. A Törvényszék a büntetés kiszabásakor figyelembe vette az enyhítő körülményeket: a vádlott büntetlen előéletét, jelenleg fennálló személyi körülményeit, az időmúlást és azt, hogy a büntetőeljárás részben a vádlott önfeljelentésére indult, továbbá feltáró jellegű beismerő vallomást tett. A Fővárosi Törvényszék kötelezte továbbá a csalás, hamis magánokirat felhasználása és számvitel rendjének megsértése miatt elmarasztalt férfit, hogy a vádiratban indítványozott kártérítést a pénzintézetek, két gazdasági társaság és két magánfél részére fizesse meg. Az ítélettel szemben sem az ügyészség, sem a vádlott és védője nem fellebbeztek, így az jogerős.
Fotó: Police.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS