A harminc évvel ezelőtti rendszerváltás eseményeit, előzményeit és következményeit dolgozza fel az M5 kulturális csatorna hétfő esténként látható sorozata a korszak meghatározó szereplőinek részvételével – közölte az MTI-vel Siklósi Beatrix csatornaigazgató, aki kiemelte, hogy az Ez itt a kérdés című műsor keretében hétfőn esténként látható sorozatban a három évtizeddel ezelőtti történések és a rendszerváltáshoz vezető folyamatok alakítóival, főszereplőivel láthatók beszélgetések.
Az első adásban az MDF két volt elnöke, Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke és Bíró Zoltán, a Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet és Archívum főigazgatója idézte fel az eseményeket. A sorozat vendégei voltak továbbá Deutsch Tamás és Fodor Gábor, valamint Szűrös Mátyás is. A szeptember 23-i adásban a rendszerváltozáskori könnyűzenei életről kérdezik a nyolcvanas évek közepének meghatározó rockzenészeit: az adás vendégei Menyhárt János, Nagy Feró és Waszlavik László lesznek.
A csatornaigazgató szerint a sorozatot kordokumentumnak szánják: mint elmondta, a rendszerváltás korszaka ugyan jól dokumentált, de ennyi idő után is előkerülhetnek még nem ismert információk, történetek, események. Az is előfordulhat, hogy a sorozat vendégei harminc év távlatából esetleg más összefüggésben világítanak meg akkori történéseket.
Az M5 kulturális csatorna szerkesztőinek munkáját a rendszerváltás korszakát kutató két fiatal történész segíti. Siklósi Beatrix megjegyezte: az adásokban felidézik majd azt is, hogy az adott témáról a műsor korábbi vendégei miként vélekedtek, az aktuális megszólalóknak így lehetőségük lesz reflektálni az elhangzottakra. Reményeik szerint ebből izgalmas, érdekes összefüggéseket ismerhetnek meg a nézők. A beszélgetéseket Horváth Szilárd vezeti, a sorozat szerkesztője Hatos Gyula, a felelős szerkesztő Regős Zoltán. Az adásokban a rendszerváltás korszakában készült fotók és filmfelvételek is megjelennek.
Az Ez itt a kérdés – 30 éve kezdődött című műsor hétfőnként este kilenctől látható az M5 kulturális csatornán.
Forrás: MTI; Fotó: Hetek
Facebook
Twitter
YouTube
RSS