Pénzügyminiszteri államtitkárként részt vett a Malév privatizációjában, harmadrendű vádlottként szerepelt a Sukoró-ügyben, de a HungaroControl vezérigazgatójaként is tevékenykedett Markó Andrea, Gyurcsány egykori bizalmi embere, aki most a vértesszőlősi polgármesteri széket akarja megszerezni.
A “tabula rasa” fogalmát igencsak komolyan vehetik az egykori szocialista érdekkörhöz tartozó “végrehajtók”, Gyurcsányék meghosszabbított kezeként tevékenykedő fontos pozíciókat betöltő személyek, akik most, alig tíz évvel a csúfos bukásuk után főnixmadárként próbálnak beejtőzni egy-egy település polgármesteri székébe. Nincs ez másként Vértesszőlősön sem: az ottani polgármester-jelölt az a Markó Andrea, akit a Központi Nyomozó Főügyészség különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettének kísérletével vádolt meg. (Rajta kívül még Tátrai Miklóst, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. volt vezérigazgatóját, Császy Zsoltot, az MNV Zrt. volt értékesítési igazgatóját és F. Zsolt értékbecslőt.) Markó Andreát végül felmentették, Császy és Tátrai viszont börtönbe vonult. Emlékezetes, Gyurcsány Ferenc akkor úgy fogalmazott: “érintett vagyok az ügyben, mert ezek a fiúk a szabadságukat adták oda, hogy engem hazugságokon keresztül ne lehessen megvádolni”. Lefordítva: helyette vitték el a balhét.
A Sukoró-ügy lényege, hogy még a Gyurcsány-kormány idején, 2008. július 30-án Joav Blum izraeli-magyar üzletember csereszerződést kötött az állam képviseletében eljáró Magyar Nemzeti Vagyonkezelővel (MNV). Blum egy befektetőcsoportot képviselt, amely King’s City névvel kaszinóvárost akart építeni a Velencei-tó partjára, Sukoró területén. A megállapodás szerint az állam tulajdonában lévő sukorói telkeket cserélték volna el Joav Blum pilisi és albertirsai ingatlanjaival. Ha a telekcsere megvalósul, a vád szerint 1,2 milliárd forintos kár érte volna a magyar államot. A verdikt kimondása után Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök és DK-s párttársa, Varju László megfenyegették az ügyben eljáró bírót és az ügyészeket. A volt kormányfő Facebook-oldalán a jogerős ítélet meghozatala után azt írta: nem az elítélt vádlottak, hanem “a nyomozó ügyészek, az elmarasztaló ítéletet hozó bírák a bűnösök”. Varju pedig arról beszélt, hogy Polt Péter legfőbb ügyész, Handó Tünde, az OBH elnöke, az ügyben eljáró “fideszes” ügyészek, az ítéletet meghozó bíró és tanácsa “addig lesznek szabadlábon, ameddig a magyar miniszterelnököt Orbán Viktornak hívják”. Gyurcsány később azt is bevallotta, hogy Tátrai és Császy helyette vonultak börtönbe.
Markó nem volt túl sikeres a HungaroControl vezérigazgatójaként: alig egy év után már menesztették is. Markó Andrea 2011-től a Gasztrometál Zrt. vezetőjeként dolgozott, végül 2015-ben csatlakozott a Kóka János elnökségével működő Cellum csoporthoz. Ez természetesen pénzügyi tanácsadással és befektetéssel foglalkozó vállalkozás. És ha már vállalkozásnál járunk… Markó Andrea gazdasági kapcsolati hálóját az Opten adatbázisából 35 oldalas összefoglalóban tudtuk csak letölteni, így megkíméljük olvasóinkat attól, hogy részletesen ismertessük az egyébként szinte átláthatatlan cégérdekeltségeket.
A kérdés persze az, hogy miért is akar egy ilyen háttérrel rendelkező “pénzügyi szakember” most hirtelen polgármester lenni, és vajon miért felejtette ki bemutatkozó anyagából, hogy milyen “szakmai” múlttal rendelkezik. Az pedig hab a tortán, hogy főállású polgármesterként képzeli el magát Vértesszőlősön, jelentsen ez bármit is az ott élők számára…
(Folytatjuk)
Fotó: MTI/Mészáros János
Facebook
Twitter
YouTube
RSS