Lorenzo Fioramonti olasz oktatási miniszter eltávolítaná az iskolák tantermeiben kitett keresztet; az olasz püspöki kar (Cei) napilapja szerdán elutasította a kezdeményezést. A kereszt a helyén marad – reagált a L’Avvenire című katolikus újság, és vezércikkében arra figyelmeztetett, hogy az osztálytermekben látható feszület nemcsak az olasz és európai civilizáció egyik kulturális gyökerének, hanem az egyetemes testvériség jelképének számít.
A feszület nem diszkriminatív; a kereszténység átitatja kultúránkat, amely éppen ezért befogadást és integrációt hirdet
– idézte a napilap Stefano Russo püspököt, a Cei főtitkárát, aki sajnálatát fejezte ki a miniszter “szűk látókörű”, laikus világnézete miatt. A püspöki kar vezetője megjegyezte, hogy Olaszországban már korábban is felmerült a feszület eltávolítása, de a keresztet “nem az olasz egyház, hanem a törvények teszik az olasz osztálytermek falára”.
Az új olasz kormányban oktatási miniszterként az Öt Csillag Mozgalmat (M5S) képviselő Lorenzo Fioramonti azt vetette fel, hogy a tantermekben az – általában a tanári katedra fölött látható – feszületet világtérképpel vagy az olasz alkotmány szövegével helyettesítsék. A miniszter megjegyezte, hogy ő még Sergio Mattarella államfő fényképét is eltávolítaná. Fioramontinak korábban az a kezdeményezése is vitát kavart, hogy igazolt hiányzásnak rendelte el az olasz diákok részvételét a szeptember 27-i környezetvédelmi tüntetésen.
Az olaszországi közintézményekben – nemcsak a tantermekben, hanem az óvodáktól a kórtermekig, a bíróságoktól a rendőrségi hivatalokig – bevált szokás, hogy kereszt van a falon, és gyakran ugyanitt a mindenkori olasz államfő fényképe is látható. A kereszt kitételét az osztálytermekben egy második világháború előtti olasz jogszabály írja elő, amelyet a hatvanas években megerősítettek. Az olasz diákok több, mint 90 százaléka az állami iskolákban is jár hittanórára, jóllehet ott ez nem kötelező, csak választható tantárgy.
Az olasz jobbközép párt, a Hajrá Olaszország (FI) képviselőházi frakcióvezetője, Maria Stella Gelmini volt oktatási miniszter emlékeztette utódját, hogy a kereszt nem “bútordarab, hanem gyökereink jelképe”. A kérdés a katolikus országban nem váltott ki támogatást a baloldal részéről sem. Luigi Di Maio, az M5S vezetője közösségi oldalán kijelentette: katolikus vallású, de örül, hogy laikus országban élhet, és elsőrendűnek azt tartja, hogy az olasz iskolákban elég pad legyen, és ne ázzon be a tető.
A feszületnek az osztálytermekből való eltávolítását utoljára egy Olaszországban élő finn anya, Soile Lautsi szorgalmazta. A bíróság elé vitt ügyben, 2011-ben az Emberi Jogok Európai Bírósága döntött: úgy ítélkezett, hogy az olasz osztályokban kitett feszület nem gyakorol vallási jellegű nyomást a nem hívő vagy más vallású diákokra sem.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Krizsán Csaba
Facebook
Twitter
YouTube
RSS