A budapesti kerületek többségében az ellenzék adhatja a képviselő-testületek mandátumainak zömét, miután számos olyan kerületben is vereséget szenvedtek a kormánypárti polgármesterek, amelyek nem számítottak veszélyes vagy billegő körzeteknek. Mindössze három olyan körzet – a XII., a XVI. és a XVII. kerület – van, ahol a tovább szolgáló fideszes polgármester megnyugtató kormánypárti támogatottságot élvezhet a képviselőtestület részéről.
Budapest I. kerületének tizennégy mandátumából kilenc az ellenzéké, öt a kormánypártoké; a polgármester az ugyancsak ellenzéki Váradiné Naszályi Márta.
A II. kerület húsz mandátumából az ellenzéki erők tizenegyet szereztek meg, nyolcat a Fidesz-KDNP, és egy képviselői hely jutott a Magyar Kétfarkú Kutyapártnak is; a városrészt tizenhárom évig irányító kormánypárti Láng Zsoltot Örsi Gergely váltotta a polgármesteri székben.
Ugyancsak távozott Óbuda éléről Bús Balázs: őt Kiss László váltotta, a kerület tizenhat mandátumából az ellenzéknek tizenhat, a kormánypártoknak hat mandátum jutott.
Újpestet sem Wintermantel Zsolt vezeti már: őt Déri Tibor váltotta, az általa vezetett ellenzéki szövetség tizennégy mandátumhoz jutott, míg a kormánypártoknak hat hely jutott.
A Belvárosban újrázhat Szentgyörgyvölgyi Péter, ott ráadásul a fentiekhez képest fordított a helyzet: a Fidesz-KDNP-nek kilenc, az ellenzéknek öt mandátuma van.
Terézváros élén is váltás volt: Soproni Tamás vezeti a következő öt évben a kerületet, ehhez az ellenzéknek tíz, a kormánypártoknak négy mandátuma van.
Niedermüller Péter lett a polgármester Erzsébetvárosban: ott az ellenzéki szövetségnek nyolc, a Fidesz-KDNP-nek három, a függetleneknek kettő, és egy civil szervezetnek egy mandátuma van.
Ugyancsak ellenzéki lett Józsefváros: Pikó András polgármestersége mellett a kerület tizenhét mandátumából tizenegy az övék, a kormánypártok ott hat helyet szereztek.
Ferencvárosban Baranyi Krisztina győzött: koalíciója tizenegy, a Fidesz-KDNP öt, egy további egyesület pedig egy mandátumhoz jutott.
Kőbányát a fideszes Kovács Róbert Antal vezetheti tovább, a mandátumok elosztása azonban nem a kormánypártoknak kedvez, mert nyolc-nyolc hellyel ugyan egálban vannak az ellenzéki szövetséggel, de ott a külön induló LMP is szerzett egyet.
A XI. kerületben is váltás volt: Hoffmann Tamást László Imre váltotta, a huszonnégy mandátumból az ellenzék tizenhatot szerzett meg, hét a kormánypártoké, és a Mi Hazánk Mozgalom is szerzett egyet.
A Hegyvidéken Pokorni Zoltán meg tudta őrizni székét, és a kormánypártok is fölényben maradtak tizenegy mandátummal, miközben az ellenzéki koalíció ötöt, a Kutyapárt pedig egy helyet szerzett.
Angyalföldön Tóth József megtartotta hatalmas fölényét: az ellenzéknek ott tizenöt, a kormánypártoknak hat mandátuma van.
Zuglóban Horváth Csaba lett a polgármester: az ellenzék tizenöt, a Fidesz-KDNP négy, a Kutyapárt egy, és a Civil Zugló Egyesület is egy helyet szerzett.
A XV. kerületet Németh Angéla vezeti tovább: ott az őt támogató koalíció tizenhárom, a kormánypártok öt, a Kutyapárt egy, és egy másik összetételű ellenzéki szövetség ugyancsak egy helyet szerzett.
Megőrizte a XVI. kerületet Kovács Péter: ott a Fidesz-KDNP-nek tíz, a koalíciónak hat, egy helyi egyesületnek pedig egy mandátuma van.
Ugyancsak kormánypárti többségű XVII. kerületet vezethet tovább Horváth Tamás: tizenhárom fős a Fidesz-KDNP többség a testületben, az ellenzéki szövetség öt helyez szerzett, míg egy helyi egyesület egyet.
Ellenzékbe került a XVIII. kerület Szaniszló Sándor vezetésével: koalíciójának tizenkét, a kormánypártoknak ott nyolc mandátumuk van.
A korrupciós botrányok ellenére magabiztosan nyert Kispesten Gajda Péter: őt kényelmes, tizenegy fős koalíciós többség támogathatja, míg a kormánypártoknak öt mandátumuk van, és az LMP is szerzett egyet.
A XX. kerület polgármestere a Fidesz által is támogatott független Szabados Ákos lett: az ellenzéki pártszövetség ott tizenkét, a Fidesz-KDNP négy, a Jobbik pedig egy mandátumot szerzett.
Polgármester maradt Csepelen a kormánypárti Borbély Lénárd, de a képviselőtestületben kvázi egál van, mivel az ellenzéknek és a Fidesz-KDNP-nek is nyolc-nyolc mandátuma van, ugyanakkor szerzett egyet a Buckai Szövetség Egyesület is.
Hozta a XXII. kerületet a fideszes Karsay Ferenc, az ellenzéki szövetségnek azonban tíz, a kormánypártoknak öt, egy másik ellenzéki, illetve egy civil szervezetnek pedig egy-egy mandátum jutott.
A XXIII. kerület polgármestere a független Bese Ferenc lett: ott az ellenzéki koalíció öt, a Fidesz-KDNP három, két másik egyesület pedig összesen három mandátumot szerzett.
Forrás: MTI/PS; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS