A spanyol állam és katalán autonóm közösség között kialakult politikai konfliktust nem oldja meg a függetlenségi vezetők elítélése – értékelte a legfelsőbb bíróság döntését a spanyolországi sajtó kedden.
Az El Periódico című katalán napilap szerkesztőségi véleménycikkében kifejtette: az állam rosszul teszi, ha úgy véli, hogy a probléma véget ért. A függetlenséget pártoló katalánok ettől még nem változtatják meg véleményüket, és az utcai megmozdulások pedig arra figyelmeztetnek, hogy szabadságjogaik és az általuk képviselt eszmék elleni támadásnak látják az ítéletet. A lap hangsúlyozta: sürgősen vissza kell térni a politika útjára, a törvény és az összes politikai alternatíva tiszteletén alapuló “párbeszéd ösvényére”, amely az egyetlen kiút.
Az ABC című konzervatív napilap szerint a közvélemény széles rétegeinek okozott csalódást az ítélet, mivel a kiszabottnál súlyosabb büntetésre számítottak. Az ítélet világossá tette, hogy az alkotmányos rend büntetőjogilag védtelen a szeparatista támadásokkal szemben – állapította meg az újság, kijelentve, hogy az államnak nincs vesztegetni való ideje, javítani kell törvényi védelmét, készen kell állnia, mert a függetlenséget pártolók kitartanak korábbi szándékaik mellett. Az ABC hangsúlyozta: a Spanyol Szocialista Munkáspártnak (PSOE) a konzervatív Néppárttal (PP) és az Állampolgárok (Ciudadanos) liberális középpárttal összefogva meg kell reformálnia a büntetőtörvénykönyvet, úgy, hogy az ilyen esetekre alkalmazni lehessen a nagyobb büntetéssel járó lázadás bűncselekményét.
Az El País című baloldali napilap értékelésében kiemelte: a legfelsőbb bíróság döntésével nem valamelyik politikai oldalt nyilvánította nyertesnek, hanem a demokratikus rendszer győzelmét erősítette meg, amelynek építésében a diktatúra után a katalánok is részt vettek, akik ráadásul akkor élen jártak az alkotmány védelmében. Az újság szerint a helyzet rendezéséhez Katalóniának egy új helyi autonómia-alapokmányra lenne szüksége, az államnak pedig új finanszírozási törvénnyel kellene igazságot teremtenie nemcsak itt, hanem az ország összes autonóm közösségében, amelyek Katalóniához hasonlóan szintén “megfizették a mély recesszió árát”.
Forrás: MTI; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS