Mi lehet az oka az ellenzék megismétlődő és Jászberényben már elsöprő sikerének? Erre a kérdésre kereste a választ Szentesi Zöldi László, a Magyar Demokrata főmunkatársa, Bencsik András, a Magyar Demokrata főszerkesztője és Huth Gergely, a PestiSrácok főszerkesztője Bayer Zsolt felvetésére.
Ezúttal a jászberényi vasárnapi választás adta a Sajtóklub fő témáját. Bayer Zsolt szerint jelzésértékű az eredmény és igen sok kérdést vet fel, ami mellett a jobboldal nem mehet el szó nélkül, ugyanis 3500-zal több szavazatot kapott a megismételt választás során a mindenki által támogatott jobbikos jelölt a Fidesz-KDNP-s polgármesterrel szemben. Az első választáson 14 szavazatkülönbség volt; emiatt és számos szabálytalanság miatt ismételték meg a választást, amiből lett egy katasztrofális vereség a jászsági kisvárosban.
Úgy gondolom – és aligha lehet megcáfolni –, hogy itt két választás zajlott. Az első egy szokásos önkormányzati választás volt, szoros eredménnyel. A második – kapcsolódva hozzá – bosszúhadjárat. Az, hogy ez miért történt így, annak meg kell érteni az okait. Le kell ásni a mélybe, mert ami Jászberényben történt, az országos jelentőségű. Azt kell megérteni szerintem elsőként, hogy miből van elegük az embereknek, vagy mit értettek félre, vagy miért jött ki ez a különbség ilyen mértékben, két olyan jelölt között, akik egyébként nem említhetőek egy sorban. Sokfajta válasz van, de az első válaszom az, és én úgy látom, hogy a fiatalok nyerték meg ezt a választást az ellenzéknek. Tehát sikerült több ezer olyan fiatalt becsatornázni – egyébként egy nagyjából huszonnyolcezres városban ez a 3500 szavazat nagyon sok –, sikerült becsatornázni 18-35 év közöttieket, akik érzelmi alapon, egyébként felülve a teljesen olcsó demagógiának és hazugságözönnek. (…) Vissza kell találni a néphez, vissza kell találni azokhoz az emberekhez, akik részben ostobaságból, részint tájékozatlanságból tömegesen választanak olyan politikusokat, akiknek a nevét sem tudják. (…) Nem elég már újragombolni a kabátot, hanem valamit tenni kell, mert ennek egy nagyon előrehaladott változata köszönhet ránk 2022-ben.
Bencsik András, a Magyar Demokrata főszerkesztője szerint meg kell fejteni, hogy a Fidesz hol rontotta el, hogy ilyen eredmények születtek:
Ami 2010-től máig, idestova tíz év alatt Magyarországon történt, azt körülbelül a milleniumhoz lehet hasonlítani. Olyan csodálatos fejlődést mutatott Magyarország minden téren, ami a magyar történelemben egyedülálló. Ezt soha ne felejtsük el. Én magamnak úgy fogalmaztam meg, hogy a Fidesz egyre súlyosabb vereséget szenved. Azért mondom, hogy egyre súlyosabb, mert csináltunk egy közvélemény-kutatást, és már csak 38 százalékos volt két hete a Fidesz népszerűsége. A jászberényi, a szekszárdi és a komlói eredmények azt mutatják, hogy elmúlt az aranykor. (…) Meg kell fejtenünk, hogy mit rontottunk el.
Huth Gergely, a PestiSrácok főszerkesztője mindehhez hozzáfűzte:
Amit nem lehet eléggé komolyan venni, az az, hogy új kommunikációs stratégiák jelentek meg a világban. Egészen máshogy kommunikál a nyugati világ emberével a nyugati politika, amikről itthon mi az elmúlt években nem vettünk tudomást. Ma már elsősorban a politikai döntéseket (főleg a fiatalok között) az határozza meg, hogy a zsebemben lévő telefonon mi pittyeg, és mi ezt az egész erőteret, ezt a mezőt sértettségből, oda nem figyelésből figyelmen kívül hagytuk eddig.
Huth Gergely arról is beszélt, hogy a patrióta kormányzás sok támogatója szenvedett el kisebb-nagyobb sérelmeket az elmúlt években; emiatt sokan kevésbé lelkesek, nem mennek el szavazni vagy nem bátorítják a környezetüket. Az egyik ilyen sérelem, hogy a rosszul működő államigazgatás, az abban dolgozó sértett, ellenséges emberek tömege nagyon sok magyarnak okozott hátrányt, bosszúságot, megoldhatatlan bürokratikus problémát vagy keltett közfelháborodást az érthetetlen döntéseivel.
Forrás: Hír TV
Facebook
Twitter
YouTube
RSS