Egy nappal a törvényi határidő lejárta előtt, végül csütörtök este megalakult a ferencvárosi képviselő-testület is. Miután pártja, az Együtt már egy ideje megszűnt, Baranyi Krisztina hivatalosan független polgármesterként személyeskedik a IX. kerületet eddig vezető Bácskai Jánossal és a Fidesz-frakcióval, de az alakuló ülés alapján nyilvánvaló, hogy a baloldal országos politikát próbál folytatni a helyi önkormányzatban is.
Ha már végre összeültek az új városatyák és anyák, egyből be is nyújtottak hat határozati javaslatot. Ennek apró szépséghibája, hogy az ellenzék, azaz a fideszes képviselők a meghívóban szereplő napirendi pontokhoz nem kapták meg időben az előterjesztéseket, mert azokat sürgősségi határozati javaslatokként nyújtották be. Gyurákovics Andrea, a Fidesz frakcióvezetője emellett azt is szóvá tette, hogy döbbenetes módon, egy hónappal a választások után került sor az alakuló ülésre, mert Baranyi Krisztina megválasztott polgármesternek „fontosabb volt bulvárpolitizálni a Facebookon, fórumokon, rendezvényeken ünnepeltetni magát”.
Kettejük közt egyébként csodálatos barátság van kibontakozóban, valóban szikrázott köztük a levegő. Baranyi kényszeres grimaszait és rágcsálását elnézve hatalmas potenciál van még ebben az öt évre tervezett kapcsolatban, ha már az első ülésen ilyen nehezen viselte el fideszes képviselő-társát. Az új polgármester ugyanakkor eldicsekedett vele, hogy a testületen kívüli munkát már megkezdte, hiszen felbontotta például az önkormányzat szerződését Papcsák Ferenc ügyvédi irodájával. Ezen a ponton csak reménykedhetünk, hogy több ellenzéki vezetésű önkormányzathoz hasonlóan Ferencváros is zsíros megbízást ad majd a mások pénze körül előszeretettel felbukkanó, a börtönt belülről is ismerő Czeglédy Csaba ügyvédi irodájának, a tiszta kéz politikájának diadalaként.
A baloldalt csak az országgyűlési hatalomátvétel izgatja
Az új polgármester ismertette a programját, amelynek vezérfonala szerinte az, hogy semmilyen párt- vagy üzleti érdek, személyes ambíció nem írhatja felül a közösségi érdeket.
Az eredmény meglepte azokat, akik már feladták a reményt, hogy egy boldogabb országban élhessenek, és azokat, akik azt hitték, hogy a hatalmat örökre kapták hűbérbe
– örömködött a választási eredményen, és hozzátette, hogy ez 2022-re nézve is reménykeltő.
Elmesélte, hogy Gegesy Ferenc korábbi SZDSZ-es polgármester segítségével dolgozzák fel a papírokat, szerződéseket; máris több, mint húsz, összesen tízmillió forint feletti értékű szerződést találtak, „amelyekkel közpénzt szivattyúztak ki a kerületből”, és az önkormányzati cégek átvizsgálását még el se kezdték. Baranyi a programja ismertetése során arra is kitért, hogy 30 millió forint értékben ingyenes wi-fi pontokat telepítenek a kerületben. A gyerekeknek és a rászorulóknak évente kétszer ingyenes színházlátogatást akar biztosítani – remélhetőleg kiváló, szigorúan politikamentes darabokra juttatja majd el az érdeklődőket. Kijelentette, hogy minden, a parkolóórákba dobott forint a köz érdekét fogja szolgálni, és azt az ígéretét is érdemes észben tartani, hogy három éven belül az országos átlagnál magasabb színvonalú, betegközpontú betegellátás fog a ferencvárosiak rendelkezésére állni.
Folytonos visszautalgatás, személyeskedés, az előző, fideszes városvezetésnek és fideszes többségű képviselő-testületnek való beszólogatás uralta az alakuló ülést, amely Baranyinak mindenekelőtt a becsillogásról szólt. A baloldali pártok képviselői ugyanakkor egyből országos politikát csináltak belőle: ha egy kicsit is engedte a téma, rabszolgatörvényeztek, mészároslőrinceztek, európai ügyészségeztek. Persze többször elhangzottak pátoszos kijelentések a ferencvárosi érdekekért való áldozatos munkáról, de az elszólásokból nyilvánvaló, hogy a baloldali önkormányzati képviselőknek kiosztott elsődleges feladat, hogy dolgozzanak az országos hatalom 2022-es megszerzésén. Ilyen kijelentésekben a momentumos Mátyás Ferenc volt a legmagabiztosabb.
A haveri pozícióosztogatás miatt máris repedezik az ellenzéki örökbarátság
Baranyi Krisztina megpróbálta a műveltségét is megvillantani a középkori mondással, miszerint
a városi levegő szabaddá tesz.
Ő persze ezt is a fideszellenes retorika részeként alkalmazta, hiszen elmondta, hogy a feudális, hűbéri világ elleni lázadás jelmondata volt ez. Valójában viszont azt jelentette, hogy a szabad királyi városba költözött jobbágyot egy év után már nem követelhette vissza a földesura. Ez ráadásul csak Nyugat-Európában volt fontos, hiszen Magyarországon egészen a Dózsa-felkelésig szabadon költözhettek a jobbágyok. Nem beszélve arról, hogy a városba költözött jobbágyok nem kaptak polgárjogot; azért meg kellett dolgozniuk, hogy a városi polgárság a soraiba fogadja őket. Erről valószínűleg még nem hallottak azok a lelkes aktivisták, akik végigülték a háromórás ülést, hogy Baranyi minden bölcsességénél, így ennél is ujjonghassanak.
Az alpolgármesterek megválasztásánál aztán megjelent az első repedés az ellenzéki összefogáson, hiszen Baranyi az LMP-s képviselőt, Reiner Rolandot, valamint társadalmi megbízású alpolgármesterként a Kétfarkú Kutya Párt képviselő-testületen kívüli tagját, Döme Zsuzsannát szemelte ki helyetteseinek. Takács Krisztián, a Momentum képviselője sértetten utalt rá, hogy őket nem fizették ki pozíciókkal, és ez a döntés füstös hátsó szobákban született, a szakmai és politikai kompetenciák, valamint a helyismeret mérlegelése nélkül. Láthatóan megjött az étvágya a feltörekvő szélsőliberális pártnak. Bácskai János eddigi fideszes polgármester is indoklást kért az alpolgármesterek személyét illetően, Baranyi pedig azt válaszolta:
Ők adták a legtöbbet a kampányomba pénzben, lendületben, hitben, támogatásban.
A nem sokkal azelőtt még a haveri pozícióosztogatást ostorozó Baranyi aztán a vita közben elkezdte emelgetni a hangját is, de utána észbe kapott, és sietve hozzátette:
Egyébként szakmai érveim is vannak természetesen.
Kicsi momentumos bosszú
Az alpolgármestereket végül megszavazta a testület, habár a kerületet irányító baloldali összefogásból is ellenük szavaztak ketten a titkos szavazáson. A választások óta közfelháborodás tárgyává vált a baloldal mohósága, amivel az általuk leuralt önkormányzatokban óriásfizetésekkel tömték ki a lehető legtöbb saját emberüket, és Baranyi is a maximális, költségtérítéssel együtt több, mint 1 millió 30 ezres fizetést szánta Reinernek. A Momentum azonban édes kis bosszút állt azzal, hogy indítványára végül a minimális fizetést, összesen 802 ezret kapja majd.
Ezután az alpolgármesterek – ahogy az ülés elején a polgármester Baranyi – letették az esküt, amit a fizetéséről szóló döntést is nagy vihogással fogadó Döme Zsuzsannának sikerült szétidétlenkednie. Becsületükre és a lelkiismeretükre megfogadták, hogy a kerület fejlődése érdekében és a magyar nemzet javára fogják ellátni feladatukat, Isten őket úgy segélje! Az ember ilyenkor kezdi el sajnálni, hogy például az önmaga szerint is csupán bohóckodó Niedermüller Pétert nem látta élőben felesküdni ugyanezzel a szöveggel. Tényleg, vajon megadta már a tartozásait egykori egyetemi kollégáinak Németországban?
A baloldal országos témáit melegítették
A testület végül mind a hat beterjesztett határozati javaslatot elfogadta. Az első kettő kéri a népligeti multifunkciós sportcsarnok, valamint a rozsdaövezetbe tervezett nemzeti atlétikai stadion projektjének szüneteltetését, amíg részletes tájékoztatást kapnak a kormánytól ezekről. Szintén határoztak a Kiserdő természetvédelmi területté minősítésének előkészítéséről, elfogadták egy korrupcióellenes intézkedéscsomag rendeletbe foglalását, a klímavészhelyzet kihirdetését, valamint azt, hogy az önkormányzati cégek vezetői utasítást kapjanak a túlóratörvény alkalmazásának tilalmáról. Bácskai János jelezte: a cégvezetők nyilatkoztak már arról, hogy kitöltik-e a túlórakeretet, de a javaslatot beterjesztő jobbikos képviselő nem volt ezzel tisztában, ahogy azzal sem, hogy mennyi túlórát alkalmaznak az önkormányzati cégeknél.
Baranyi az ülés végén még egy öblöset fideszezve köszönte a képviselők aktivitását, akik több ízben is hangosan megünnepelték a saját szorgalmukat, amiért egy nappal a törvényi határidő letelte előtt azért képesek voltak megalakítani a képviselő-testületet. Ígéretük szerint pedig csak hiba volt, és nem fognak rendszert csinálni abból, hogy az utolsó pillanatig titkolják a határozati javaslataikat a fideszes képviselők elől, ezzel ellehetetlenítve az érdemi reakciót.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS