Az Európai Parlament idén is átadta a Lux-díjat; ezúttal az elismerést egy észak-macedón film nyerte. A díjat Gyurcsány Ferencné adta át Sassoli elnökkel együtt egy kisebb ünnepség keretében. Az “Isten létezik és Petrunijának hívják” című alkotás a női egyenjogúság kérdését boncolgatja, amin még annak ellenére sem tudnak a haladók túllépni, hogy már megvalósult.
Az Európai Parlament minden évben odaítéli a Lux Díjat annak a filmnek, amely a hétköznapi hősökkel foglalkozik. Ebben az évben egy fantasztikus macedón film nyerte a díjat, és Sassoli elnökkel együtt egy kisebb ünnepség keretében átadtuk a díjakat. Érdemes megnéznetek ezeket a filmeket, igazán ragyogó alkotások!
– olvasható Gyurcsányné Facebook-oldalán. Az “Isten létezik és Petrunijának hívják” című film meglepő módon nem elnyomott migránsokról szól, de azért van benne bőven haladás, hiszen a női egyenjogúságot, a nők ellehetetlenítését próbálja művészi eszközökkel bemutatni. A film röviden arról szól, hogy egy kisvárosban egy pap minden évben bedob egy keresztet a folyóba, amelyik férfi pedig megszerzi, annak egy évig szerencséje lesz Isten áldásának köszönhetően. A csavar a történetben az, hogy ebben az évben egy nő kapja el a keresztet, és mivel ilyen még soha nem fordult elő, ezért a közösség tulajdonképpen háborút indít a nő ellen, aki természetesen ragaszkodik a tárgyhoz, amiért megküzdött. A film nagy hangsúlyt fektet arra, hogy annak ellenére nehezményezik a közösségen belül a történteket, hogy valójában soha nem volt rá konkrét szabály, hogy nem indulhat el nő a megpróbáltatáson, szimplán csak “nem volt még ilyen”. Abba most nem kötünk bele, hogy Macedónia neve már Észak-Macedónia, vagyis az uniós képviselőnek illene felfrissítenie politikai ismereteit, de hagyjuk.
Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS