Diplomáciai konfliktus robbant ki az Európai Néppárt ifjúsági szervezetének kijevi konferenciáján, miután a magyar küldött szót emelt a kárpátaljai magyarokat érő hátrányos törvények ellen, ám példátlan módon elvették a szót tőle. A Fidelitas és az IKSZ közös delegáltjaként a kárpátaljai származású Szimcsera Szilvia vett részt a hétvégén a YEPP (Youth of the European People’s Party) konferenciáján, ahol a minden országból érkező küldöttek az uniós oktatásról vitatkoztak. Az esemény célja volt, hogy a résztvevők az Európai Bizottság számára fogalmazzanak meg közös javaslatokat.
A háromnapos rendezvényt a házigazdák a beszámolók alapján kritikátlan Ukrajna-propagandává változtatták: a küldötteknek Kijev nevezetességei mellett a krími tatárságról kellett, hogy megtekintsenek egy propagandafilmet, és emellett általános oroszellenes közhangulat uralkodott. A résztvevők számára többször hangsúlyozták, hogy Krím Ukrajna része, illetve az eseményt erőltetett országimázsba fordították – írta a történtekről a Mandiner. Mindez nem is lenne annyira meglepő, azonban a szombati tanácskozáson a szervezet életében példátlannak mondható incidens történt. A magyar küldött, Szimcsera Szilvia kétperces felszólalásában a kárpátaljai magyar oktatás lehetőségeivel foglalkozott, rámutatva arra, hogy az oktatási törvény és a nyelvtörvény milyen hátrányos helyzetbe hozza az ukrajnai kisebbségeket, magyarokat és románokat egyaránt. Előadásában kifejtette, hogy bár Ukrajna jó úton jár az uniós csatlakozás felé, azonban ezek a diszkriminatív rendelkezések nincsenek összhangban sem a Velencei Bizottság állásfoglalásával, sem pedig az ukrán alkotmánnyal. Felszólalását azonban nem tudta befejezni, mert a YEPP elnöke, a portugál Lídia Pereira félbeszakította azt, arra hivatkozva, hogy a magyar küldött tiszteletlen volt az ukrán néppel.
A Mandiner megkereste Szimcsera Szilviát, aki azt mondta: a tervük az volt, hogy a YEPP fórumán is hangot adjanak a kárpátaljai kisebbséget érő jogsértéseknek. A küldött felháborítónak nevezte, hogy a véleményszabadság jegyében a beszédét sem engedtek befejezni, az incidenst követően pedig szabályszerűen kiközösítették. Mindezt azért, mert tényekkel alátámasztva elmondta, milyen, a jogállamot sértő intézkedések vannak jelenleg érvényben Ukrajnában. A delegáltak közül többen kifejezték szolidaritásukat, azonban Pereira elnök asszony az incidenst követően kijelentette, hogy nem tartozik bocsánatkéréssel sem. Az esemény után az IKSZ és a Fidelitas közös állásfoglalást adott ki:
A Fidelitas és az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ) nem vesz részt a YEPP most hétvégén Kijevben megrendezett tanácsülésén. Ahogyan a szervezet vezetésének is elmondtuk, a hatályos ukrán törvények nemzeti kisebbségek jogait szűkítő rendelkezései és a folyamatos magyarellenes megnyilvánulások fényében nem vagyunk hajlandóak asszisztálni az ukrán propagandához, amit szerte Európából a néppárti ifjúsági szervezetek hallgathatnak. Ugyanakkor felajánlottuk kárpátaljai partnerszervezetünknek, a KMKSZ ISZ-nek, hogy a mi kvótánkon menjen el és mondja el a kárpátaljai helyzetet a YEPP delegáltaknak és világosítsa fel őket arról, hogy milyen módon bánnak a nemzeti kisebbségekkel, közöttük a magyarokkal az ukrán hatóságok és a politikai elit. A KMKSZ ISZ külügyi munkacsoportjának tagja, Szimcsera Szilvia felszólalhatott így Kijevben, ahol pár perc után belefojtották a szót. Elfogadhatatlan viselkedés, az EPP ifjúsági szervezetének vezetői sajnos beálltak a sorba, a valóságot nem fogadják el, a szólásszabadság csak az, ami saját elképzeléseiknek megfelel
– írta közös közleményében Illés Boglárka, a Fidelitas, és Nacsa Lőrinc, az IKSZ elnöke.
Forrás, fotó: Mandiner
Facebook
Twitter
YouTube
RSS