Ismét Emily O’Reilly-t választották meg európai ombudsmannak, aki 2024-ig töltheti be tisztségét. Az ombudsman az uniós intézmények, testületek, irodák és ügynökségek feltételezett visszaéléseit vizsgálja, saját kezdeményezésre vagy az uniós polgárok bejelentése alapján.
Az 1995-ben alapított európai ombudsman tisztségét betöltő személy független és pártatlan, feladata az uniós intézmények és ügynökségek esetleges felelősségre vonása és a jól működő intézményrendszer elveinek betartatása. Az ombudsman hivatala “szelíd hatalmat” gyakorolva az európaiaktól és jogi személyektől érkező, az uniós intézmények visszaéléseivel kapcsolatos panaszokat vizsgálja ki, de emellett szélesebb, rendszerszintű ügyekkel – például az átláthatósággal és a szolgáltatásközpontú ügyintézéssel – is foglalkozik. A jelenleg is a tisztséget betöltő Emily O’Reilly-t három szavazási körben választották meg. A korábban újságíróként dolgozó O’Reilly az első európai ombudsmanná választása (2013) előtt Írországban volt ombudsman tíz éven át. A második szavazási körben négy jelölt: Giuseppe Fortunato (Olaszország), Julia Laffranque (Észtország), Emily O’Reilly (Írország) és Cecilia Wikström (Svédország) vett részt az ötödik jelölt, a lett Nils Muižnieks visszalépése után. A harmadik szavazási körben a képviselőknek végül Julia Laffrangue és Emily O’Reilly közül kellett választaniuk. A szabályok értelmében a több szavazatot kapó jelölt lett az ombudsman: Julia Laffranque 280, Emily O’Reilly 320 szavazatot kapott. A Petíciós Bizottságban december 3-án rendezett nyilvános meghallgatáson O’Reilly kijelentette: továbbra is azon dolgozik majd, hogy az uniós intézményrendszer az európaiak jogainak középpontba állításával az összes tagállam számára példaértékűen működjön. O’Reilly azt is szeretné, ha az unióról, mint távoli, elitista szervezetről kialakult kép változna.
Az uniós intézményrendszernek el kell nyernie az európaiak bizalmát. Hiszek abban, hogy ez a bizalom csak akkor szerezhető vissza, ha fokozzuk az intézmények elszámoltathatóságát és átláthatóságát. Ugyanis csak akkor fogjuk érteni egy-egy döntés értelmét és kezdünk el bízni az intézményrendszerben, ha láthatjuk, hogyan születik meg maga a döntés
– mondta O’Reilly december 3-án. Emily O’Reilly a pozíciót betöltő első nőként lépett hivatalba 2013 júliusában. Elődei Jacob Söderman (1995-2003) és Paraszkevasz Nikiforosz Diamandourosz (2003-2013) voltak.
Határozottan elítéli a lengyelországi “LGBTI-mentes övezeteket” a Parlament
A képviselők az LGBTI-emberek hivatalos szervektől érkező hátrányos megkülönböztetésének, konkrétan a lengyel “LGBTI-mentes övezetek” kialakításának elítélését kérik a Bizottságtól. A képviselők a szerdán 463 szavazattal, 107 ellenszavazat és 105 tartózkodás mellett elfogadott állásfoglalásban mély aggodalmukat fejezik ki amiatt, hogy államok, állami hivatalnokok, nemzeti és helyi önkormányzatok és politikusok egyre gyakrabban támadják a leszbikus, homoszexuális, biszexuális, transznemű és interszexuális (LGBTI-) embereket. A Parlament a lépések elítélését és az LGBTI-jogokat támadó összes döntés visszavonását várja a lengyel hatóságoktól. A képviselők emellett felkérik a Bizottságot, hogy kísérje figyelemmel az uniós pénzek elköltését. A Parlament szerint emlékeztetni kell a kedvezményezetteket, hogy ezek a források nem használhatók fel diszkriminációra. A Bizottságtól és a tagállamoktól konkrét fellépést várnak az LGBTI-közösség tagjainak iskolai megfélemlítését, bántalmazását és elszigetelését eredményező hátrányos megkülönböztetéssel szemben. Emlékeztetnek: a megfelelő védelmet az a diszkrimináció-ellenes uniós irányelv biztosítaná, amelyet egyes uniós miniszterek már 11 éve blokkolnak. A szerda délután elfogadott állásfoglalás a leszbikus, homoszexuális, biszexuális, transznemű és interszexuális embereket célzó, hivatalos szervektől érkező hátrányos megkülönböztetésről és gyűlöletbeszédről szóló novemberi vitát zárja le, amelyben a képviselők aggodalmuknak adtak hangot a lengyelországi ún. “LGBTI-mentes övezetek” miatt. Az őszi parlamenti választások előtt az ország délkeleti részén több tucat önkormányzat és megye jelentette ki szimbolikus állásfoglalásban, hogy “LGBTI-ideológia-mentes”. Bár ezek semmilyen módon nem befolyásolták a jogszabályokat, de hozzájárultak az LGBTI-emberek megbélyegzéséhez és kizárásához – legalábbis a képviselők szerint, bár azért akadt ellenvélemény, nem is kevés. Többen megfogalmazták, hogy nem a parlament dolga ebbe beleavatkozni, Lengyelországban pedig úgy döntöttek az emberek, hogy a család nő és férfi szövetsége. Elhangzott: a homofóbia létező jelenség, de fontos szerep hárul az intézményekre, hogyan kezelik ezt, és a szexuális orientáció nem ideológiai kérdés.
Ujhelyi ismét “brillírozott”: az MSZP fenegyereke nem felejtette el szapulni saját hazáját
Ujhelyi is megszólalt: komolyan kell venni az új Green Dealt, valamint elkeserítő, hogy emberek meghalnak azért, mert olyan országba születtek, ahol nem megfelelő egészségügyi ellátást kapnak az emberek. A szocialisták európai képviselője felszólalásában nem felejtette el szapulni Magyarországot sem.
Öt éve ülök ebben a székben, nagyon sajnálom, hogy nem beszélnek többet az egészségügyi helyzetről. Tarthatatlan, hogy olyan különbségek vannak az egészségügyi helyzetben, ami például az én szülőhazám, Magyarország és egy nyugati ország között van
– fogalmazott Ujhelyi István.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS