Az USA, Oroszország, Kína vagy Törökország nem tartják tiszteletben a közel-keleti országok szuverenitását, mivel az I. világháború végén létrehozott határok összeomlása utáni újraosztozkodás zajlik – jelentette ki a Mandiner.hu-nak adott interjúban Sárközy Miklós iranista szakember. Ő úgy véli, mindenfajta kardcsörtetés ellenére az amerikai befolyás gyengülése látszik tendenciának, Trump agresszivitása is ebből fakad; ugyanakkor más sincs domináns helyzetben, sem az oroszok, sem a kínaiak.
A szakértő elmondta: a likvidálással kapcsolatos amerikai álláspont az, hogy Szulejmáni készült valamire amerikai célpontok ellen, feltételezések szerint a bagdadi amerikai nagykövetség ellen. Hozzátette: az amerikai, főleg a republikánus közvélemény az 1979-es teheráni amerikai nagykövetség elfoglalása óta különösen érzékeny a nagykövetség-ostromlásokra. A másik, nem hivatalos magyarázat szerint az impeachmenttel sújtott elnök ezzel a témával akarja elhallgattatni kritikusait. Sárközy Miklós arról is beszélt, hogy a Szulejmáni által irányított Forradalmi Gárda al-Kudsz elitegysége felelt Irán közel-keleti politikájának határon túli alakításáért. Szulejmáni az elmúlt 21 évben kiépített egy hálózatot Afganisztántól Libanonon át Jemenig. Meggyilkolása előjele lehet egyfajta „arab tavasz 2.0”-nak, amely Libanonban, Irakban és máshol zajlik Irán-ellenes megmozdulások formájában.
Az amerikai külpolitika elsősorban az iráni vezetésű, közel-keleti síita „félholdat”, síita szövetséget próbálja megbontani, gyengíteni, és ebbe illeszkedtek bele ezek az Irán-ellenes tüntetések ősz óta, és nyilván ebbe a sorba illeszkedik drasztikus módon Szolejmáni likvidálása is
– hangsúlyozta. Ugyanakkor megjegyezte: Szulejmáni akciója nem feltétlenül volt egy előre átgondolt lépés Trump részéről, de azt sem feltételezi, hogy háborút kezdeményezne Irán ellen. Mint hangsúlyozta: arról van szó, hogy Iránt vissza akarják zárni a saját területére, ki akarják szorítani Libanonból, Szíriából, Irakból.
A szakértő arról is beszélt, hogy a nagyhatalmak, mint az USA, Oroszország, Kína vagy Törökország nem tartják tiszteletben a közel-keleti országok szuverenitását, mivel szerinte a Sykes–Picot-egyezménnyel az I. világháború végén létrehozott határok összeomlása utáni újraosztozkodás zajlik. Elmondta: Amerika és Irán a régiós fő ellenségek, és Trump szakított az Obama-féle békülékeny Irán-politikával. Ugyanakkor egyes híresztelések szerint Szulejmáni éppen egy titkos szaúdi-iráni egyezségről akart tárgyalni Bagdadban, amelyben az irakiak lettek volna a közvetítők, miközben az amerikaiak éppen a szaúdiakat játszanák ki az irániak ellen. Sárközy úgy vélte, Irán arra játszik, hogy bemutassa: mindent törvényesen, a nemzetközi szabályok szerint tesz, és csak az amerikaiak lépései kényszerítik a válaszlépésekre, bár Oroszország és Kína fogják az iráni politikai vezetés kezét. Megjegyezte: mindenfajta kardcsörtetés ellenére az amerikai befolyás gyengülése látszik tendenciának.
Az, hogy az amerikaiak nem tudják ráerőltetni az akaratukat az egész Közel-Keletre, az egy tény. Trump agresszivitása is ebből fakad. Ugyanakkor más sincs domináns helyzetben, sem az oroszok, sem a kínaiak
– fogalmazott a szakértő.
Forrás: mandiner.hu; Vezetőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS