A kormány természetben fizetné ki a gyöngyöspatai ügyben megítélt kártérítést a felpereseknek, és ebből a szándékából nem enged – jelentette ki Rétvári Bence ma délutáni sajtótájékoztatóján. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára a Kúria döntésének kézhez vétele után tizenöt nappal, azaz a határidő lejárta előtti napon ismertette a kormány álláspontját.
Az emberek igazságérzetét és a perben részt vevő több, mint hatvan személy személyes sorsának jobbra fordulását is az szolgálja, hogy a kártérítést ne készpénzként, hanem természetben, vagyis valamilyen képzés formájában kapnák meg
– fogalmazott az államtitkár. Erre azonban semmiféle fogékonyság nem mutatkozott a bíróságok részéről. Rétvári bemutatta azokat a periratokat, amelyeket az alperesek nevében nyújtottak be, és ugyanezt a kérést tartalmazzák. Ezeket a különböző fokú bíróságok – beleértve a Kúriát is – nem mérlegelték, és nem is tértek ki rá az ítéletükben, hogy miért nem lehetséges ilyen megoldás.
Az emberek igazságérzetét az elégítené ki legjobban, ha az elmaradt képzés helyett a képzés pótlását szabta volna ki a bíróság
– jelentette ki Rétvári Bence. A gyöngyöspatai ügyben érintett, alacsonyabb szintű képzést kapott roma gyerekek érdekét az szolgálná, ha idegennyelvi, informatikai és szakképzésben részesülnének, továbbá ha szervezett foglalkozások keretében kapnának életvezetési tanácsokat, továbbá segítséget a beilleszkedési nehézségeikre és a trauma feldolgozásához – ez a kormány álláspontja, amiből szavai szerint a határidő lejártával sem engednek.
A természetbeni segítségnek 100 százalék a találati aránya; ahogy az ingyenes étkeztetés vagy a tankönyv, úgy a képzés is biztosan azokhoz jut el, akiket illet, nem tud elveszni útközben.
A baloldal megint ellenzékből hangos, de kormányon éppen ők okozták ezt a problémát
Azt is hangsúlyozta Rétvári Bence, hogy a 2002–2010 közti balliberális kormányok oktatáspolitikai gyakorlata eredményezte azt a helyzetet, amely a per és a bírósági ítélet tárgya volt.
Különösen kétszínű azoknak az ellenzéki politikusoknak a megszólalása az elmúlt napokban, akik 2004–2010 között maguk is részt vettek a Gyurcsány- és Bajnai-kormányokban. Részt vettek – akár oktatási államtitkárként, mint Arató Gergely – annak a kormányzatnak a munkájában, amely fenntartotta ezt az állapotot
– reagált a bírálatokra az államtitkár, azt is megemlítve, hogy ugyanezek az ellenzéki politikusok kritizálták az oktatás állami fenntartásba és működtetésbe vételét, holott éppen az szüntette meg a most bíróságon is elítélt gyakorlatot.
Amikor döntéshozó helyzetben voltak, akkor az égvilágon semmit nem tettek azért, hogy akár ezen a településen, akár máshol javítsanak a roma tanulók helyzetén, illetve megváltoztassák a jogsértő helyzetet.
Előre kitalált provokáció és médiahadjárat Magyarország ellen
A Soros György által támogatott Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány nem véletlenül terelte pénzügyi és politikai síkra az ügyet
– fogalmazott Rétvári.
Ugyanez az alapítvány nem működött közre abban, hogy továbbképzések és foglalkozások keretében próbálják javítani az érintettek életkilátásait, ellenben a feszültség felszításával nehezíti a romák és nem romák békés együttélését. Politikai tőkét is próbál kovácsolni az ügyből a baloldal számára az alapítvány, hiszen nemzetközi lejáratókampányt generált Magyarország ellen rasszizmus címén, amit felhasználnak a magyar kormány elleni támadásokra
– jelentette ki az Emmi államtitkára.
Előkészített hadjárattal állunk szemben, amelyet a Soros-hálózat finanszírozott, és az biztosította a médiahátterét
– mondta az államtitkár, arra is rávilágítva, hogy a felpereseket képviselő emberi jogi ügyvédek meglátták a lehetőséget az ilyen perekben, amelyekkel ők is jelentős pénzeket szereznek az ügyfeleik mellett. Újságírói kérdésre válaszolva szólt az ehhez némileg hasonló börtönperekről, amelyekben a börtönkörülményekre hivatkozva szakítanak le óriási pénzeket az államról a rabok és az őket képviselő ügyvédek. Rétvári elmondása szerint ez már üzletággá vált Magyarországon.
A PestiSrácok felvetette, hogy a Soros-hálózat által felfújt ügyben mégiscsak a bíróságok hozták meg a szóban forgó ítéleteket, és lehet-e bármilyen ráhatása a hálózatnak ezekre a döntésekre. Rétvári válasza szerint mindenekelőtt az ügyet kiváltó alapítványnál kell keresni a kiindulópontot, ráadásul egy kistelepülés működését is képes veszélyeztetni egy ilyen ügy, ahol ekkora összeg megfizetésére kötelezik.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS