Az Európai Unió a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) fordul, ha az amerikai-kínai kereskedelmi részmegállapodás olyan piaci zavarokat idéz elő, amelyek kárt okoznak az uniós vállalatoknak – erre figyelmeztetett az unió Kínában akkreditált nagykövete Pekingben, pénteki sajtótájékoztatóján.
Nicolas Chapuis kijelentette, hogy Brüsszelben nagy figyelemmel követik majd a Donald Trump amerikai elnök és Liu Ho kínai miniszterelnök-helyettes által Washington szerdán aláírt egyezmény megvalósítását. Hangsúlyozta, hogy az unió álláspontja szerint nem összeegyeztethetőek a WTO szabályaival a mennyiségi célok, ha azok torzulásokat okoznak a kereskedelemben.
Ha ez megtörténne, a WTO-hoz fordulunk, hogy rendezzük ezt az ügyet
– mondta a nagykövet, hozzátéve, hogy csütörtökön behívatták a kínai külügyminisztériumba, ahol hivatalos formában biztosították arról, hogy az amerikai-kínai kereskedelmi megállapodás semmilyen módon nem okoz hátrányokat az európai vállalatoknak, illetve a szellemi tulajdon védelmére és a kínai pénzügyi szektor megnyitására tett ígéreteket minden partnerére kiterjeszti Kína. Az európai fenyegetés súlyát mindazonáltal csökkenti, hogy a Kereskedelmi Világszervezet vitarendezési mechanizmusa decemberben megbénult, mert az Egyesült Államok évek óta blokkolja a fellebbviteli bírák kinevezését, és a fellebbezési testület működésképtelenné vált, miután a maradék három bíróból kettőnek lejárt a mandátuma.
Az amerikai-kínai alku központi elemét Kína azon kötelezettségvállalása képezi, hogy a következő két év alatt, 2017-hez képest, 200 milliárd dollárral emeli amerikai importjának értékét, hogy csökkenjen a kétoldalú kereskedelmi forgalomban kialakult amerikai hiány, amely 2018-ban 420 milliárd dolláron tetőzött. Ez a kitétel nyugtalanítja Brüsszelt, amely attól tart, hogy az európai vállalatok hátrányba kerülnek a kínai piacokon amerikai vetélytársaikkal szemben. A WTO-tagállamokra érvényes legnagyobb kedvezmény elve kimondja, hogy az országok nem tehetnek különbséget külföldi partnerek termékei és szolgáltatásai között.
Az Egyesült Államok és Kína egy évig tárgyalt, mire tavaly decemberben tető alá hozták a kereskedelmi vitáikat részlegesen rendező megállapodást. Az Európai Unió és Kína már közel hét éve tárgyal egy befektetésvédelmi megállapodásról, amelyben az amerikai követelésekkel nagyban megegyező ügyekre – a szellemi tulajdon védelmét, a technológiatranszfer kikényszerítésének leállítását, a kínai vállalatoknak nyújtott szubvenciók megszüntetését – próbálnak megoldást találni. Pekingnek és Brüsszelnek az a célja, hogy az év végéig megkösse a megállapodást.
Nicolas Chapuis nagykövet közlése szerint a tárgyalások kulcsfontosságú szakaszba léptek, hónapról hónapra folyamatosan haladnak, és a megállapodástervezet napirendre kerül az Európai Unió és Kína március végére tervezett csúcstalálkozóján.
A tartalom fontosabb, mint a határidő
– fogalmazott a diplomata, hozzátéve, hogy csak akkor írják alá az egyezséget, ha a végeredmény megfelel a várakozásoknak.
Forrás: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS