Gazdasági érdekek állhatnak a miskolci kórház lejáratásának hátterében – írja a Magyar Nemzet és a Magyar Hírlap. A lap szerint bizonyos gazdasági érdekcsoportoknak, kiemelten a Medcenter nevű magánszolgáltatónak érdeke lenne leváltatni a jelenlegi kórházvezetőt, de az ügy a magyar kormány elleni hisztériakampányban is kapóra jön az ellenzéknek. A Medcenter állítólag azért lehet az ügy hátterében, mert újra szerződéshez akarnak jutni a miskolci kórháznál, ahogy az a korábbi években is volt. A hatalmas egészségügyi intézmény számára rendkívül előnytelen és szinte felbonthatatlan szerződések miatt 2007 és 2017 között huszonhétmilliárd forint áramlott ki Miskolcon a magánszektorba.
Ahogy azt portálunk is korábban megírta, Nagy Gábor orvosigazgató szerint bizonyítékok sora mutat arra, hogy teljes valótlanságot állítanak azok a hírportálok, amelyek szerint a miskolci kórházban eltávolították egy roma nő mindkét petevezetékét, hogy ne szülhessen többé gyermeket. A Magyar Nemzet szerint gazdasági érdekek állnak a lejárató kampány hátterében.
A Magyar Nemzet rámutatott, hogy nyáron készült egy felmérés, amely szerint a magyar kórházaknak mindössze tíz százaléka jelezte, hogy képes lenne tovább üzemelni a magánszolgáltatók kiváltásával: ezek egyike éppen a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház, amelyet most nagy erőkkel támadnak – mutatott rá a lapnak nyilatkozó forrás. Mint mondta, itt sikerült néhány kórházi kiszervezett egységet visszavenni a magánvállalkozóktól, és állami kézben jól működtetni, amely a mostani főigazgatónak, Révész Jánosnak köszönhető. Ellene, egy olyan kórházigazgató ellen indítottak sajtóhadjáratot, aki igyekszik rendet tenni az intézményben és a magánvállalkozóktól – akiken keresztül évekig folyt ki a pénz – visszaszerezni a szolgáltatásokat. Vagyis megmutatni, hogy a magán- és az állami szektor szétválasztása igenis lehetséges.
Emögött a politikai csatározás mögött tehát komoly gazdasági érdek húzódik meg, hiszen ha új főigazgató, netán új egészségpolitikai vezetés jönne, akár lenne esély olyan vezetőkre, akik felfüggesztik ezt a folyamatot, és így újra megköthetnék a szerződéseket a magánvállalkozókkal, köztük a régiekkel, például akár a Medcenter Kft.-vel is, amely 2017-ig hétmilliárd forintot zsebelt be a miskolci kórházon keresztül (ennyit kapott különböző feladatok ellátásáért).
A Magyar Nemzetnek nyilatkozó, neve elhallgatását kérő forrás, valamint a közreműködői szerződés szerint a magánszolgáltató még 2006-ban kötött szerződést a miskolci kórházzal, amelyről tudni kell, hogy az Országos Onkológiai Intézet után a második legnagyobb onkológiai centrumot működteti az országban, a magyar lakosság hét százalékát itt kezelik, sugárterápián belül pedig minden tizedik embert, vagyis hatalmas egészségpiacot jelent.
A Medcenter a szerződés megkötése előtt néhány évvel alakult meg, előtte alapvetően betegút-irányítás volt a profiljuk, háziorvosi területen, vagyis onkológiával egyáltalán nem foglalkoztak. Vezetőik között a megalakuláskor volt fideszes, SZDSZ-es és MSZP-s tag; úgy rendezkedtek be, hogy bármi legyen is az uralkodó hatalmi struktúra, jó pozícióban maradjanak. A szerződés megkötésének az volt a névleges célja, hogy növeljék a sugárterápia elérhetőségét, a kapacitások bővítésével évente háromezer beteget kezeljenek az addigi ezerötszáz helyett.
A Medcenter a szerződéssel igencsak jól járt anyagilag, hiszen nulla forint önrésszel, a megbízás alapján felvett banki hitellel kezdhetett másfélmilliárd forint értékű beruházásba. Ráadásul gazdasági felügyeletet kaptak a teljes onkológiai ellátás felett és minden plusz OEP- (mai nevén NEAK-) juttatásból részesedéshez jutottak. Ez azt jelenti, hogy ha például egy év alatt a kórház onkológiai összbevétele egymilliárd forint lett volna, akkor 220 millió forintot a Medcenter automatikusan akkor is megkap, ha ezért semmit sem tett.
Miközben egyáltalán nem emelkedett a sugárterápiás betegek száma, amire a szerződés szólt, a bevételek folyamatosan nőttek: ez a sugárterápiás ellátó egység vált a legjobban finanszírozottá Magyarországon. Ez azt jelenti, hogy az egy betegre számított OEP-kifizetések a többi országos centrumhoz képest jelentősen magasabbak voltak.
A Medcenterrel való szerződés végül – viharosan zajló, néhány hónapos átmeneti időszak után – 2018 áprilisától gyakorlatilag megszűnt, miután legkevesebb hétmilliárd forint áramlott ki a magánszolgáltatónak az intézményből. Azonban a Medcenter még legalább hárommilliárdos kárpótlást követelt, és számlatartozás címén is külön több százmilliós polgári pert indított – összegezte a lapunknak nyilatkozó szakember. Ugyanakkor információink szerint a kórházat érintően gazdasági bűncselekmények miatt zajló nyomozások épp ezt a tárgykört kívánják feltárni.
Mindezekből látható, hogy gazdaságilag valóban érdekeltek lehetnek abban, hogy ha az évekkel ezelőtt történt műtét ürügyén sikerülne egy új főigazgatót, netán még az aktuális egészségpolitikai irányvonalat és az azt képviselő közigazgatási vezetőket is cserélni, folytatódhatna ez a magánszolgáltatóknak igencsak kedvező – a betegek szempontjait kevésbé figyelembe vevő – együttműködés a miskolci kórházzal, precedenst teremtve ezzel egyéb magánszolgáltatóknak is.
Az ügyhöz az MSZP patkányügyi szakértőjének, Bangóné Borbély Ildikónak is köze van, akinek nem mellesleg ismét sikerült saját magát lábon lőnie nemrég egy sajtótájékoztatója után. A Borsod Megyei Kórházat vádolva ugyanis olyan orvosmaffia hálójáról értekezett, amelyről amellett, hogy eddig évente sokmilliárdos kárt okozott a magyar egészségügynek, mára kiderült, hogy ha valakinek van köze ehhez az állítólagos maffiához, az pontosan Bangóné, bármilyen furcsán is hangzik.
Forrás: Magyar Nemzet
Facebook
Twitter
YouTube
RSS