Az ügyészség eredményesen fellebbezett az Index újságírójával szemben indított különleges személyes adattal visszaélés vétsége miatti eljárás megszüntetése ellen – derült ki a fővárosi főügyész portálunknak is megküldött közleményéből. Ibolya Tibor beszámolója szerint a bíróság a korábbi döntésétől gyökeresen eltérve bűncselekmény hiányára hivatkozva megszüntette a büntetőeljárást; a Budapesti II. és III. Kerületi Ügyészség fellebbezése alapján azonban a másodfokú bíróság hatályon kívül helyezte az elsőfokú határozatot és az elsőfokú bíróságot új eljárásra utasította.
A másodfokú bíróság kimondta, hogy az elsőfokú bíróság az eljárásra vonatkozó törvényi szabályok megsértésével járt el, mivel a tárgyalást mellőzve hozott, bűncselekményt megállapító döntésével szembeni jogorvoslat esetén kötelezően előkészítő ülést kell tartania – áll az ügyészségi közleményben.
Ismert, Dezső András írt korábban arról a nőről, aki állítása szerint a tömeges illegális bevándorlás miatt kialakult közbiztonsági helyzet miatt költözött vissza Svédországból Magyarországra. Az újságíró ugyan nem nevezte meg a hölgyet, de cikkéhez olyan hivatkozásokat csatolt, amelyekből be lehetett azonosítani a nőt. Dezső András arról is írt, hogy Natalie Contessa af Sandeberget korábban rágalmazás és közbizalom elleni bűncselekmények miatt is elmarasztalták Svédországban, ami az Index szerint megkérdőjelezte a szavahihetőségét a migráció ügyében tett nyilatkozataival kapcsolatban is. A magyar ügyészség álláspontja szerint Dezső András bűncselekményt követett el, amikor a Sandeberget érintő svédországi ítéletekről írt, mivel azok nem közérdekű adatok, a nő ugyanis elmarasztalása idején nem számított közszereplőnek. Dezső András büntetőügyében már volt egy ítélet, amelyben a II. és III. Kerületi Bíróság tárgyalás nélkül megrovásban részesítette az újságírót, aki fellebbezésében épp ezért tárgyalás megtartását kérte. Az újabb felvonásban mégsem tartottak tárgyalást, hanem egy másik bíró a bizonyítás mellőzésével megszüntette a Dezső elleni eljárást. Fellebbezésében az ügyészség aggályosnak nevezte azt a gyakorlatot, hogy ugyanazon bíróság két bírája ugyanazon vádpontokban, tárgyalás mellőzésével teljesen ellentétes következtetésre jutott az ügyben. A Fővárosi Főügyészség álláspontja szerint az eljárás megszüntetése jogszabályellenes, mivel a büntetőeljárási törvény szerint a büntetővégzést tárgyalás tartása iránti kérelem esetén előkészítő ülésen hatályon kívül kellett volna helyezni, és az ügyet érdemben elbírálni.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS