Félrevezetőnek, hangulatkeltésnek tartja a Századvég Alapítvány a Magyar Helsinki Bizottság által közölteket a tranzitzónákról. A Századvég közleménye szerint a Magyar Helsinki Bizottság és más jogvédő szervezetek álhíreivel szemben a tranzitzónában jár a napi háromszori – várandós és kisgyerekes anyáknak, valamint kiskorúaknak a napi ötszöri – étkezés, a tejtermék- és gyümölcsfogyasztás, valamint az alapvető egészségügyi és szociális ellátás biztosítása, különös figyelemmel a különleges bánásmódot igénylő személyekre.
A jogszabályi környezet alapján a Századvég szerint értelmezhetetlen a Magyar Helsinki Bizottságnak az a régóta hangoztatott véleménye, hogy a menekültügyi hivatalnak jogi kiskaput kellett találnia, hogy „a tranzitzónákban fogva tartott menedékkérők mindegyike kaphasson ételt”
– áll a közleményben, ugyanis ezt törvény írja elő az országba legálisan belépők számára. A Századvég közleménye szerint az sem igaz, hogy a magyar hatóságok szándékos éheztetéssel próbálják rávenni a menedékkérőket a Szerbiába való visszafordulásra. Felidézik, hogy az Emberi Jogok Európai Bíróságának tavaly novemberi határozata szerint sem számít jogellenes fogva tartásnak a tranzitzónában való tartózkodás.
A tranzitzónaperben született strasbourgi ítéletnek „különös súlyt ad”, hogy a menedékkérők képviseletét a Soros György alapítványai által anyagilag kiemelten támogatott Magyar Helsinki Bizottság látta el
– írták.
A jogvédő szervezetek nem ismerik el azt, hogy a magyar menekültügyi szabályozásban kitüntetett a 2015 óta működő tranzitzónák szerepe, ahol a menedékkérelmet benyújtók tartózkodhatnak a kérelmük jogerős elbírálásáig
– magyarázza a Századvég közleménye. Azt is kifejtették, hogy a menedékkérelem jogerős elutasítása után, az ideiglenes tartózkodási hely kijelölésére vonatkozó eljárás alatt fordulhat elő, hogy a kiutasításra már nem a tranzitzónában kell várni. Az alapítvány elemzése szerint Magyarország menekültügyi gyakorlata nem sérti az ENSZ Gyermekjogi Egyezményét sem, nem fosztja meg önkényes módon a 18 év alattiakat a szabadságuktól. A közleményben hozzátették: Magyarországon mindenkinek joga van jogorvoslatra akár a tranzitzónában is, ám ez senkit nem hatalmaz fel arra, hogy a nemzetközi színtéren antihumánusnak próbálja beállítani a magyar menekültügyi gyakorlatot, és tudatosan „kiéheztető” fogva tartásnak a tranzitzónákban történő tartózkodást.
Forrás: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS